Tupakoinnin lopetus

Olen 49 vuotias mies ja poltin tupakkaa 37 vuotta n.2 askia päivässä.Monen turhan lopetusyrityksen jälkeen sain työterveyslääkäriltä reseptin,lääkkeen nimi champix,3 kuukauden kuuri joka maksoi n.300 euroa.Aivan uskomaton lääke,tupakointi loppu siihen eikä tee edes mieli vaikka joku polttaisi vieressä ja haistaisin tupakan.Nyt on 4 kuukautta mennyt ilman tupakkaa ja olo on hyvä,en hengästy niin helposti ja ruokakin maistuu paremmalta,paino on noussut n.7 kiloa mutta ei haittaa.Suosittelen kaikille jotka todella haluavat eroon tupakasta.

4

339

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Natsapartio

      Onneksi olkoon vaan ja tsemppiä jatkossakin! :) Pidä kuitenkin painonnousu kurissa.

      Itse poltin noin 45 vuotta ja ensi viikolla tulee vuosi täyteen ilman tupakkaa. Ilman noita apuaineita en onnistunut vaikka joskus yritinkin.

    • Hienoa!!!

      Onneksi olkoon:) Pidä pintasi, äläkä sorru enää tupakkaan. Liikunnalla saat pidettyä painosi kurissa ja tietysti syömällä vähähiilarista ruokaa.

      • lopetteleva

        Kolme Päivää champix:ia takana ja en ole vielä huomannut tupakan kulutuksessa mitään eroa, kertokaa kokemusta omaavat, milloin se tupakka alkoi tuntua pahalta lääkkeen aloituksen jälkeen?


      • timpe62
        lopetteleva kirjoitti:

        Kolme Päivää champix:ia takana ja en ole vielä huomannut tupakan kulutuksessa mitään eroa, kertokaa kokemusta omaavat, milloin se tupakka alkoi tuntua pahalta lääkkeen aloituksen jälkeen?

        Champixia otin viikon vielä kun tupakoin,päätin lopetuspäivän n viikon päähän aloituksesta ja lopetin niin kuin olin suunnitellutkin.Tupakka ei missään vaiheessa maistunut pahalle,sitä ei vaan tehnyt mieli.Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      813
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      676
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe