Tupakoinnin lopetus

Olen 49 vuotias mies ja poltin tupakkaa 37 vuotta n.2 askia päivässä.Monen turhan lopetusyrityksen jälkeen sain työterveyslääkäriltä reseptin,lääkkeen nimi champix,3 kuukauden kuuri joka maksoi n.300 euroa.Aivan uskomaton lääke,tupakointi loppu siihen eikä tee edes mieli vaikka joku polttaisi vieressä ja haistaisin tupakan.Nyt on 4 kuukautta mennyt ilman tupakkaa ja olo on hyvä,en hengästy niin helposti ja ruokakin maistuu paremmalta,paino on noussut n.7 kiloa mutta ei haittaa.Suosittelen kaikille jotka todella haluavat eroon tupakasta.

4

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Natsapartio

      Onneksi olkoon vaan ja tsemppiä jatkossakin! :) Pidä kuitenkin painonnousu kurissa.

      Itse poltin noin 45 vuotta ja ensi viikolla tulee vuosi täyteen ilman tupakkaa. Ilman noita apuaineita en onnistunut vaikka joskus yritinkin.

    • Hienoa!!!

      Onneksi olkoon:) Pidä pintasi, äläkä sorru enää tupakkaan. Liikunnalla saat pidettyä painosi kurissa ja tietysti syömällä vähähiilarista ruokaa.

      • lopetteleva

        Kolme Päivää champix:ia takana ja en ole vielä huomannut tupakan kulutuksessa mitään eroa, kertokaa kokemusta omaavat, milloin se tupakka alkoi tuntua pahalta lääkkeen aloituksen jälkeen?


      • timpe62
        lopetteleva kirjoitti:

        Kolme Päivää champix:ia takana ja en ole vielä huomannut tupakan kulutuksessa mitään eroa, kertokaa kokemusta omaavat, milloin se tupakka alkoi tuntua pahalta lääkkeen aloituksen jälkeen?

        Champixia otin viikon vielä kun tupakoin,päätin lopetuspäivän n viikon päähän aloituksesta ja lopetin niin kuin olin suunnitellutkin.Tupakka ei missään vaiheessa maistunut pahalle,sitä ei vaan tehnyt mieli.Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6773
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6658
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      145
      5420
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4463
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4079
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3620
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3188
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3113
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      70
      2742
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      38
      2246
    Aihe