Kuinka tallentaa digi-TV:stä kannettavan muistiin

Molemmat uudehkoja pelejä ja esim. internetistä ladattujen ohjelmien ja elokuvien toisto toimii hyvin; kuva ja ääni omia piuhojansa pitkin TV:hen. Nyt tekisi mieli tallentaa ohjelmaa TV-kanavilta ja luulisin sen onnistuvan ihan näillä samoilla, ilman että tarvitsee ostaa taas yhtä uutta laitetta.

Kuinka pääsisin alkuun, onko läppiksen käyttöön "videonauhurina" olemassa esim. joku ohjelma? Kiitos etukäteen.
6129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

>Kuinka pääsisin alkuun, onko läppiksen käyttöön "videonauhurina" olemassa esim. joku ohjelma? Kiitos etukäteen. <

On ja mahoton.

Äänestä
  • .../\...

    Äänestä

  • rofl kirjoitti:

    .../\...

    Kiitos vastauksesta, Afterdawn. Täytyy lueskella läpi ajan kanssa. Nopealla vilkaisulla latisti hieman tunnelmaa se havainto, että tallennettuja digiohjelmia pitäisi vielä jälkikäsitellä.

    TVkaistan .flv:n demuxaaminen muotoon .avi (jota erittäin perusmallinen DVD-soittimeni ainoastaan ymmärtää) on tuttua hommaa mutta tuossa luvataan jo suoralta kädeltä paljon kryptisempää hommaa.

    Näin kaupassa pariakin mallia (onko tämän nimi suomeksi TV-kortti vai mikä?), tikku USB-porttiin, CD-levy, jolla tallentamisen ohjailuun tarkoitettu ohjelma ym. Antennikaapeli tuli liittää parhaimman kuvalaadun saavuttamiseksi suoraan USB-tikussa olevaan liittimeen.

    Sellainen kysymys jäi, että voisiko tuollaisessa (kalliimmassa tms.) USB-tikussa olla myös antenniominaisuus, jos on esim. matkan päällä tai mökillä ja haluaa katsoa digitaalista TV-lähetystä, vai onko sittenkin ostettava joku pieneen tilaan taittuva varsinainen antenni?

    Äänestä

Unohda nuo digi-tv USB tikut, ei ne toimi, pöytäkoneen PCI paikkaan asennettava TV-kortti toimii jollakin lailla, mutta antennin nekin vaatii kuten muutkin televisiot.

Äänestä
  • Ei toimi antennina vai ei toimi myöskään tallennuskäytössä?

    Ymmärränkö oikein: jos haluan vastaanottaa TV-ohjelmaa ilman tavallista antennia, niin paraskaan tikku ei sitä korvaa? Mutta sen sijaan ohjelmien tallennuksessa esim. Pinnaclen valmistama USB-tikku toimisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


P Record kirjoitti:

Molemmat uudehkoja pelejä ja esim. internetistä ladattujen ohjelmien ja elokuvien toisto toimii hyvin; kuva ja ääni omia piuhojansa pitkin TV:hen. Nyt tekisi mieli tallentaa ohjelmaa TV-kanavilta ja luulisin sen onnistuvan ihan näillä samoilla, ilman että tarvitsee ostaa taas yhtä uutta laitetta.

Kuinka pääsisin alkuun, onko läppiksen käyttöön "videonauhurina" olemassa esim. joku ohjelma? Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu