parisuhde ja seksi

Maija Mehiläinen

Nähtävästi edellinen kysymykseni sensuroitiin kun se oli liian suora seksikysymys. Selvä kierrellään ja kaarrellaan sitten sama kysymys epäsuorasti kun kirkko kerran on täällä SUHTEET keskustelulinjalla.

Eli mikä on esiaviollista seksiä ja mikä ei? Esimerkiksi mehiläinen ei saa lentää kukkaan, mutta onko ok jos mehiläinen laskeutuu lehdelle tai vaikka varrelle? Pölytystä näin ei tapahdu, mutta ymmärtänette varmaan mitä tarkoitan. Toivottavasti tähän edes vastataan asiallisesti.

11

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttoko

      No kirkko on ylensä vastaillut näihin, että kaikki mikä ei vahingoita muita on sallittua.
      Joten jos naapurin muijaa ajattelit, niin kannattaa sitten salaa.

      • Ei pidä paikkaansa. Homostelu on sallittua, mutta suhteen ulkopuolella oleva seksi on suoraan Saatanasta. Näin kirkon liberaalit mulle kaksinaismoralisoi. Homoilla on oikeus seksuaalisuuteensa, mutta valkoihoinen hetero saa tyytyä nyrkkiinsä tai muuten joutuu grillattavaksi. Mikään ei rajoita niin paljon ihmisoikeuksia kuin liberaalit naiset.


      • pertsa2011
        mave kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Homostelu on sallittua, mutta suhteen ulkopuolella oleva seksi on suoraan Saatanasta. Näin kirkon liberaalit mulle kaksinaismoralisoi. Homoilla on oikeus seksuaalisuuteensa, mutta valkoihoinen hetero saa tyytyä nyrkkiinsä tai muuten joutuu grillattavaksi. Mikään ei rajoita niin paljon ihmisoikeuksia kuin liberaalit naiset.

        mave sanoi :
        Ei pidä paikkaansa. Homostelu on sallittua, mutta suhteen ulkopuolella oleva seksi on suoraan Saatanasta. Näin kirkon liberaalit mulle kaksinaismoralisoi. Homoilla on oikeus seksuaalisuuteensa, mutta valkoihoinen hetero saa tyytyä nyrkkiinsä tai muuten joutuu grillattavaksi. Mikään ei rajoita niin paljon ihmisoikeuksia kuin liberaalit naiset.
        _______________
        Enpä ole huomannutkaan tuota asiaa.Heterot tosiaan joutuvat ongelmajätelaitoksen polttouuniiin jos harrastavat seksuaalisuuttaan
        avion ulkopuolella ja jo himokas silmäyskin saattaa riittää.

        Ei kuulosta kovin tasa-arvoiselta.Kertokaas nyt PAIMENET miten tätä
        asiaa tulisi oikein tarkastella?
        Tietystikin koska teidän jumalanne ei ole Raamatun Jumala niin silloin
        tuollaisetkin opilliset kömmähdykset ovat selviö.

        Tälläisilta aroilta yksinkertaisilta perususkovilta menevät pasmat vallan
        sekaisin , kun alkaa näyttää siltä ,että toimintanne on vain osa lakanafabriikkien myynninedistämiskampanjaa.


      • Aviovala/avovala

        Olen parisuhteessa ja asumme avoliitossa, mieheni pitää suhdetta samana, vaikka emme olekaan naimisissa kirkkohäitä viettäneitä. Eksyin tietokoneella seksivideot sivulle katselemaan pornoa, nyt kadun ja pidän sitä haureutena, sielunvihollisenani.
        Mielestäni harrastan esiaviollista seksiä, mutta pyytäisin rukousta, että pääsisin videoiden aiheuttamasta haureudesta eroon ja voisin silti saada siunausta suhteellemme sekä pysyä uskollisena avopuolisolleni.


    • Tuskinpa edellistä kysymystäsikään sensuroitiin. Välillä viestit hukkuvat toistensa joukkoon. Pelkkä akti ei ole ainoastaan seksiä vaan myös suuseksi ja käsihoidot, joista toisessa ketjussa kysyttiin.

      pappi Sonja

      • elakim

        Sonja

        Mä meinasin oikein herkistyä, kun mainitsit dentaali/fist hoidon :)


      • elakim

        sonja

        Mulla on aika leegolandiaan varattu ens kuun kuudes päivä.

        Onko se suuseksiä, jos kiihotun hampaideni paikkaamisesta?

        Tai suuhygienistin hellästä hampaiden moukaroinnista...

        Koska mä diggailen ainakin pitää mun purukaluston kunnossa, vaikka en k.ikkeli pystyssä siellä hammaslääkärissä juokse.


    • elakim

      Maija Mehiläinen

      Ei siihen ole mitään estettä, saako pölyttää kukkasen.

      Jotkut lajit eivät vain voi pölyttää tietyn lajin kukkasia.

      Ja osa kukkasista on itsepölyttyviä.

      Se riippuu kulta pieni aika paljon siitäkin, minkälaisen valan itse olet antanut.

      Eli Esim: Joitain orkidealajeja ei voi pölyttää, kuin kolibrit. Jne... jne...

    • jo vain

      Kun tai jos te olette uskossa, niin teidän keskuudessanne ei saisi tällaisista asioista olla puhettakaan.

    • Ihminen on seksuaalinen olento jo syntyessään. Seksuaalista mielihyvää tunnetaan jo lapsesta saakka, mutta se vahvistuu hormonitoiminnan alettua. Aivot ja iho ovat tärkeimmät ”seksielimet” ja vasta sitten tulevat erityisen herkät alueet, eli erogeeniset alueet ja sukuelimet.

      ”Seksuaalisuuteen vaikuttavat kokonaisvaltaisesti keho, mieli ja tunteet ja seksuaaliseen toimintaan hermojärjestelmä, hormonit ja kehon erogeeniset alueet. Miesten ja naisten seksuaalisissa reaktioissa ei, yllättävää kyllä, ole juurikaan eroja. Molempien kiihottumiseen vaikuttavat monet tekijät kuten näköhavainnot, hajut, kosketukset, ajatukset ja tunteet.”

      ”Toisaalta taas seksi merkitsee monille pelkästään yhdyntää.”

      http://www.mtkl.fi/tietopankki/arjessa_selviytyminen/seksuaalisuus/

      On varmaan aika vaikeaa sanoa mikä on seksiä ja mikä sitä ei ole. Jos oletetaan että toinen osapuoli on turhautunut (eli seksuaalisesti hyvin virittynyt, mutta ei ole voinut purkautua mitenkään) niin hän voi kiihottua jo sanoista tai pelkästään nähdessään jonkun omasta mielestään kiihottavan kohdan tai eleen. Ihan toverillinen halaus olla hänestä jo seksiä. Tyytyväinen taas ei näe samanlaisia virkkeitä.

      Itsetyydytys on seksiä, samoin ns. petting, eli hyvällään toisiaan vaatteet päällä tai käsin. Voi siis sanoa että seksiä on kaikki se mikä saa toisen ruumiin reagoimaan kiihottuneesti ja/tai antaa hänelle orgasmin. Tavasta riippumatta.

    • Eihän eläimetkään avioliittoon mene ja silti paneskelevat. Ihminen on yhtälailla eläin kuin ne eläimetkin! Ihminen ei ole ylempänä muita, vaikka on lajiltaan älykkäin....poikkeuksia lukuunottamatta eli uskovaisia, jotka eivät omista omia aivoja vaan ovat jumalansa orjia ja Raamattu omistaa heidät, eikä he Raamattua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      207
      4586
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2561
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1512
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1119
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      104
      1106
    7. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1061
    8. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1032
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      131
      1017
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      107
      977
    Aihe