Mitä voin tehdä? Jos en kirjoita, pelkään, että loukkaannut siitä - ja ikimaailmasssa en sinua rakkaani haluaisi satuttaa. Tai vielä pahempaa, ehkä unohdat minut - tai unohdit jo. Ja jos sorrun taas kerran kirjoittamaan jotain, pahennan ja pitkitän vain tilannetta, ainakin omalta osaltani...
Kumpa osaisin sanoa jotain mistä ilahdut. Mutta mitä se muka ketään auttaa, jos täällä valitan, kuinka minun on sinua ikävä, tai miten jatkuvasti unohdun ajattelemaan sinua, haaveilemaan sinusta, tai miten kipeältä tuntuu ajatus siitä että olen ollut sinulle vahingoksi... En tiedä mitä sanoa.
Kumpa osaisin sanoa jotain mistä ilahdut. Mutta mitä se muka ketään auttaa, jos täällä valitan, kuinka minun on sinua ikävä, tai miten jatkuvasti unohdun ajattelemaan sinua, haaveilemaan sinusta, tai miten kipeältä tuntuu ajatus siitä että olen ollut sinulle vahingoksi... En tiedä mitä sanoa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kenelle sinä kirjoitat?
Ehkä sun pitäis sanoa tuo hänelle suoraan vaikka text-viestillä.
Tai kirjoita vaikkapa kirje tai jos rohkeutta on enemmän niin soit.
Pahempaa voi olla se ettet ilmaise mitään toiselle. Joskus härkää pitää ottaa sarvista ja selvittää asiat vaikkakaan se ei olisi mieluista. Monet tärkeät asiat eivät aina olekaan miellyttäviä mutta ne voi ratkaista monta asiaa ehkä niinkin että molemmat voivat jatkaa matkaansa levollisin mielin.
Paljon rankempaa on olla epätietoinen siitä mitä lopulta tapahtui ja kantaa sitä sisällään kipeänä möykkynä vuosia. Aivan turhaa taakkaa ja lisäksi siitä voi sairastua.
On hyvä että tällaisia palstoja on ajatusten purkaamiseen. Se ei silti ole sama kuin livenä kohtaa toisen. Olkaa rohkeita ihmiset, rohkeita.
Sanasi ovat olleet minulle tarpeellisia monella tapaa. Kaikki. Täällä olen ohittanut kaikki omituiset viestit ja lukenut vain myönteiset. Tutulta tuntuvat olen painanut sydämeen. Juuri tällä hetkellä jännitän "huomista tapahtumaa", jonka saatat aavistaakin. . kantavia ajatuksiasi kaipaan. Ajattelusi helpotta aina oloani.
Viestin muulla tavalla. . .kirjoitan. .
Hyvää illanjatkoa ihmiselleni, ajatteluni kohteelle ja jokaisellle.
Melkein aloin itkemään...
Mä en usko, että oot vahingoksi...selvästi kuitenkin välität. Avoimuus olisi niin tärkeää.
Ei voi olla minulle jos nimimerkki viittaa kirjoittajaan, mutta ei sinun tarvitse sanoa minulle mitään tai olla pahoillasi mistään. Kaikki on jo sanottu. Minä tiedän millainen sinä olet. EI tarvitse selitellä.Sillä kaiken voi unohtaa vain sillä että tietää sydämessään mikä on oikein. yhtälailla minä olen ollut se joka näitä tuntemuksia aiheuttaa sinulle käytökselläni ja sinä vastaavasti minulle.
Jos haluat, olen luonasi jos haluat niin menen pois. Mutta sydämestäni en sinua saa pois.