Raamatun olemus, paikka kirjallisuuden kentällä

Fantasiakirjallisuus on kaunokirjallisuuden alalaji. Pääasiassa romaani- tai novellimuotoinen kirjallisuus, jossa epätodellisilla ja yliluonnollisilla tapahtumilla on keskeinen osuus. Yleensä käsitettä fantasiakirjallisuus kuitenkin käytetään kapeammassa merkityksessä fiktiosta, joka sijoittuu kuvitteelliseen maailmaan, jossa esiintyy magiaa ja erilaisia kansanperinteestä lainattuja mielikuvitusolioita. Maria Nikolajeva on erottanut sadut fantasiasta erilaisen maailman perusteella. Sadut tapahtuvat epämääräisessä ajassa ja paikassa, ”olipa kerran” -todellisuudessa, joka Nikolajevan mukaan on kuitenkin jotenkin samassa jatkumossa lukijan maailman kanssa. Sen sijaan fantasiassa on Nikolajevan mukaan aina erikseen määritelty fantasiamaailma. Fantastisella elementillä tarkoitetaan kirjassa esiintyvää ilmiötä, joka liittää sen fantasiakirjallisuuteen. Tämä elementti on jonkinlainen yliluonnollinen, selittämätön tai suorastaan maaginen ilmiö.

2

85

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nn

      Jos Raamatun käsikirjoitus tuotaisiin mille tahansa julkaisijalle tänä päivänä, niin se hylättäisiin oikopäätä. Ei, ei, ei ja vielä kerran ei!

      On se sen verran epäjohdonmukainen ja sekava teos. Lukujen karsintaa ja uudelleenkirjoittamista se vaatisi todella rankalla kädellä. Juoni vaatisi uudelleenmuokkausta esimerkiksi päähenkilöiden satunnaisten luonteenpiirteiden muuttumisen ja nimien vaihtumisen takia.

      Lisäksi täysin tarpeetonta väkivaltaa ja vihakirjoittelua olisi karsittava muista epäuskottavista tapahtumista puhumattakaan.

      • Ei sitä välttämättä hylättäisi. Useampikin kustantaja saattaisi nähdä kirjalle markkinaraon havaitessaan, että moni ottaa nuo fantasiat todesta. Ei siinä silloin epäjohdonmukaisuudet ja sekavuudet haittaa, kun tuotto-odotukset alkavat kohoamaan ja euron kuvat pyörimään silmissä.

        Sitä paitsi osaavan kustannustoimittajan käsissä nuo pienet puutteet olisi äkkiä korjattu ja tarinasta tehty johdonmukainen ja viihdyttävä kokonaisuus. Se saattaisi tietysti edellyttää eräiden osien poistoa kokonaankin, mutta niinhän sitä elokuvienkin kanssa toimitaan: poistetaan kohtaukset, jotka eivät edistä kerrontaa tai ovat jotenkin epäonnistuneet.

        Ehkä Draamatusta saataisiinkin 2 versiota: tiivistetty tarinaltaan yhtenäinen kompakti edullinen lukupaketti suurille massoille, ja sitten director's cut-versio, josta hard core-fanit voivat lukea venytettyä ja tarinaltaan sekavampaa versiota - pieneen lisähintaan tietysti. Director's cut-versiossa olisi myös oheismateriaalia, jossa tekijöitä haastatellaan ja kerrotaan tarinan teon vaiheista ja epäonnistuneista versioista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1767
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      198
      852
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      672
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      654
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      525
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      469
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe