Millä perusteella käsketään sodan ajan ryhmän ryhmänjohtajaksi?

Resalik..

Kertausharjoituksissa meille annettiin tiedoksi, että olemme sodanajan au-ryhmä ja minut oli käsketty ryhmänjohtajaksi. Kävimme myös läpi tarkasti mitä ja missä me tulemme h-hetkellä toimimaan, mikäli paine tulee idästä. Millä perusteella juuri minut, sillä ryhmässä on muitakin alikersanttitason miehiä. Miehistöä ei ole ollenkaan ryhmässäni.

Olen kyllä porukan vanhin ja koulutukseltani insinööri (amk). Erikois-auk meni ihan mukavasti, mutta motivaatio ei ollut parasta sotatieteen aineissa.

Valitaanko ryhmänjohtajaksi ryhmän vanhin/koulutetuin vai arpako ratkaisee? Mitä tuo sodanajan tehtävä käytännössä tarkoittaa, tuleeko paljon kertausta?

1

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v-eversti

      No kyllähän se nyt ja yleensäkkin sieltä pöljemmästä päästä valitaan joten ole hyvilläsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe