Taas oli hyvä esimerkki siitä, että kun uskonasioilla mennään liian pitkälle kuten lahkolaisuudessa, niin seksualiset rajat rikkoutuvat. On lupa tehdä syntiä, kun saadaan ne anteeksi.
Mission johtaja ja perustaja, hillui sillä mallilla, että sai eropaperit uskonliikkeestään. Syy: seksualisten rajojen rikkominen. Mitä se sitten pitää sisällään, sitähän ei julkaista liikkeen maineen vuoksi. Kaikki haluavat pitää "petinsä" puhtaana vaikka siinä on synnissä ryvetty.
Mission johtaja ja perustaja, hillui sillä mallilla, että sai eropaperit uskonliikkeestään. Syy: seksualisten rajojen rikkominen. Mitä se sitten pitää sisällään, sitähän ei julkaista liikkeen maineen vuoksi. Kaikki haluavat pitää "petinsä" puhtaana vaikka siinä on synnissä ryvetty.
Vastaukset 25
Vanhimmat
kai kyseessä on saman nimistä sähköä merkkistä?
kadotukseen vievää?
Mutta SU- jos katsot asioita realitettinä , mikä on oikein
Mistähän tiedämme kaikki tarinat , mutta se oli näkyvissä
että ei kaikki ollut enää hyvin viimeiseen 2 vuouteen n. kar-
keasti , Toiseksi kyllä sen erottaa aika kaukaa jos toinen on
oikeesti tymhä . Niin kuin hän oli ihan varmaan .
En viitsinyt vaivautua lähelle , mutta ei olisi ollut tarpeenkaan
Sellaista mehkaamista en koskaan ole nähnyt , Uskon piirissä
jotain rock tapahtumaa enhkä savuineen yms. Kaiken pahan
alku ja juuri saattaa olla siinä lähellä , saattoi tulla mieleen joku VT:n tarina joka vaati sitten 14'700.uhria 3 Moos . 16luku . Se koski KOORAHIN , DAATANIN JA ABIRAMIN
KAPINAA , Vaikka asia oli erilainen , saattaa tulos olla sama,
Siitä oli ainakin tieto Että Jumala halusi lakaista kaikki kapinoijat suoraan helvettiin/tuonelaan Tapahtumiin ei ollut
kovin paljon sanottavaa Mooseksella eikä muilla Kun Jumala
oli kaiken epäpuhtaan laassut sinne mihin oli aukon avannut
oli leiriläsistä otettu luku , ja puuttui 14'700 , se oli semäärä joka oli senhetkisiä örvelöita vähemmen , uskotko .
Oot sellenen valehtelija ettei sinuun ole uskomista edes pedofiileillä.
Ei ole vielä riittävää tietoa siitä, mitä tarkkaan ottaen on tapahtunut.
Puhutaan sitten kunhan saadaan tarkempaa faktaa asiasta.
Kannattaa nyt seurata mitä maailman ihmiset puuhaavat, kun joka päivä tapetaan ihmisiä, toisinaan useampiakin. Siellä sitä riittää ihan oikeasti korjaamista.
Jos tarkoitat M:Koivistoa , hän minusta oli fariseus tässä
tilanteessa , ja aika pitkään jo . Jos omat erottaa tapaus
täytyy olla aika kaamee , en sano paremmin , kun en osaa .
teuta
31.8.2011 13:39
-1
Sulje
Ei sinua ,ole hyvin kohdeltu , sanon vain jos sinä alat
uskoa Jeesukseen kristukseen Jumalan Poikaan sinä
pelastut , ota asia luokses ja tee parannus , sinä pelastut .
Pitääpi Padasjoen Teuvon kommentoida jos milläkin palstalla..esikoisten palsta ei riitä?
Nokian mission pääpomolla on kait omituisia sexuaalisia tarpeita, onko sinullakin Savon ukko, vai oletko seniili vanhus? Mitä se kuuluu tänne esikoislaestadiolaisuuden palstalle jonkun hurmahenkisen profeetan sexsiseikkalut? Vastatkoon tämä profeetta tekemisistään seurakuntansa tahi herätysliikkeensä sivuilla! Miksi kirjoitat tänne esikoislaestadiolaisten palstalle kaikenmaailman ihmeparantajien syntiinlankeemuksia? Itse lienet synnitön, heitä siis ensimmäinen kivi!
Leeviläinen, onko seksuaalisuus sulle tabu?
Eikös sekin ole Jumalan meihin asettama juttu?
Onko itselläsi puhtaat jauhot pussissa kyseisen asian kanssa, kun savon ukolta
noin henkilökohtaisia kyselet?
Juu, on ollut, heh heh! Kas kun ymmärrät! Tarpeet on vähissä runkkauksineen, mitä nyt nuorten kesähepenissä kulkevien naikkosten perään nyt joskus vilkaisen
Ajattelin sen kuuluvan tänneVAROITUKSEKSI miten pitkälle lahkoliike suvaitsee tuollaista menoa. Ja vielä miksi itseään oikeana uskovaisena pitävä
voi rikkoa seksualisia rajoja. Lahkoliikehän lestadiolaisuus on.
Minä, en minään itseäni Jeesuksen sylissä lepäävänä pitävä ole, kun olen suuri syntisäkki, joten minuahan Jumala rankaisee kaikesta, että voin kaikkea kertoa tällekin palstalle. Koska lestadiolaisissa voi olla vastaavanlaisia sekopäitä hurmahenkisiä toisten tuomitsijoita ja ohjaajia. Kuten kysyjäjin osin.
Pyytelen illalla Jumalalta anteeksi loukkauksiani johon tämä osui.
ps. Keskustelun aloite poikii aina huomiota, kun siihen vastataan. Joko ärsyttää jos se osuu kohteeseen ja miellyttää jos se tyydyttää. Revi siitä!
Ensinnäkään tällä ei ole mitään tekemistä USKONNON KANSSA.
Savon valehtelija leimaa seksuaaliset vääristymät henkilön uskonnollisesta vakaumuksesta riippuviksi. Näinhän asia ei ole!
Nokia missio ei ole hyväksynyt Koivistoa opettajan eikä seurakunnan johtajan tehtäviin, (ei ole vielä selvinnyt oliko hän mahdollisesti homoseksuaali vai mitä). Verratkaapa tilannettä esim ev.lut. kirkon vastaaviin tehtäviin, siellä ovat homot ateistit ja homojen vihkijät kirkon erityisessä suojeluksessa.
Nyt kaikki farisealaiset ateistit, savon mäntin johdolla, ovat Koiviston kurkussa nimimerkin takaa hänen vakaumuksensa vuoksi??!! Muulloin homoja palvotaan samojen ateistifariseusten toimesta Jumalasta seuraavina Pyhän Hengen meedioina, joita ei ole lupa sanallakaan arvostella riettaasta elämäntavastaan!!! Mitän kieron peliä tämä on???
Juu, on ollut, heh heh! Kas kun ymmärrät! Tarpeet on vähissä runkkauksineen, mitä nyt nuorten kesähepenissä kulkevien naikkosten perään nyt joskus vilkaisen
Kiinnostako ketään onanointisi? Ehkä Teutaa?
Ajattelin sen kuuluvan tänneVAROITUKSEKSI miten pitkälle lahkoliike suvaitsee tuollaista menoa. Ja vielä miksi itseään oikeana uskovaisena pitävä
voi rikkoa seksualisia rajoja. Lahkoliikehän lestadiolaisuus on.
Ajattelit? Lukemani perusteella sinulla ei ole ajatuksellista aivotomintaa?
Minä, en minään itseäni Jeesuksen sylissä lepäävänä pitävä ole, kun olen suuri syntisäkki, joten minuahan Jumala rankaisee kaikesta, että voin kaikkea kertoa tällekin palstalle. Koska lestadiolaisissa voi olla vastaavanlaisia sekopäitä hurmahenkisiä toisten tuomitsijoita ja ohjaajia. Kuten kysyjäjin osin.
Pyytelen illalla Jumalalta anteeksi loukkauksiani johon tämä osui.
Ketä loukkasit?
ps. Keskustelun aloite poikii aina huomiota, kun siihen vastataan. Joko ärsyttää jos se osuu kohteeseen ja miellyttää jos se tyydyttää. Revi siitä!
Ärsyttää tai miellyttää? Persoonasi ei tee kumpaakaan, sääliä tosin yksinkertainen kommunikointisi aiheuttaa. Ano iltaisin yksinkertaisuuttasi anteeksi siltä jumalalta johon uskot..lienee pullon henki?
Rajat ylittävä rakkaus, sexi ja ekumenia? mitäse on?
Rakkaus on ajanjakso yksinäisyyden ja kyllästymisen välillä.
Se on akuutti mielenterveyshäiriö, joka ilmenee aistiharhojen lisäksi myös fysiologisina toimintoina,
esimerkiksi sydämen sykkeen nopeutumisena ja kasvojen punastumisena.
Tila on vakava ja rakkauteen sairastunut ihminen tarvitsee nopeaa mielenterveydellistä ensiapua.
Tällöin kannattaa hetimmiten ottaa yhteyttä lääkäriin!
Joo, emme me kristityt rakasta sinun kaltaisiasi harhaopin levittäjiä. Seksi ekumenia ja rakkaus on sotkettu asiaaqn kuulumattomaksi sopaksi, kuten sinun pääsikin on sotkettu, kaiken maailman sonnalla.
Eikö kyseinen "SYNT"I enää sinuakaan kiinnosta "alahan laputtaa"
Heh heh! Kuule laputtaja, täytyy todella sanoa sinulle. Etkö itse huomaa hölmöyttäsi.
Yli 60 vuotta olen jo huomannut, siksi minä uskon Kristukseen. Olen Jeesuksen verellä puhtaaksi pesty, JUmalan löapsi ja taivaan perillinen, Jeesus asuu sydämessäni Sanasa ja Henkensä kautta. Hallelujaa kiitos Jeesus.
Ainoa kysymykseni savon ukolle on ollut, ja on edelleen: Millä asialla sinä liikut täällä sotkermassa Kristuksen evankeliumia omalla ulosteellasi?
Asia on tulout jo sadoissa viesteissäsi selväksi, että sinua ei Jumalan sana ja iankaikkinen elämä kiinnosta.
Eikö olisi jo aika mennä sellaisille keskustelupalstoille jossa sinun kaltaisesi henkilöt keskusteölevat ja ymmärtävät toinen toisiaan. Olet täällä palstalla pelkäksi häiriöksi, ilkeine, uskovia halveksivine viesteinesi.
Eikä ole mukavaa katsella sekään, kun kuoleman porteilla elävä vanha mies epäuskossa eläen iloitsee kaikesta pahasta mitä on palstallamme saanut aikaan. Kaikki pilkkapuheet mitä tänne Jeesuksen omista kirjoitat kuumentaa helvettiäsi, tämä olisi syytä ottaa vakavasti huomioon. Jumala ei ole mikään pelle, eikä Raamattu ole satukirja vaikka monet niin uskovat.
Viestistäsi ei selvinnyt , kumpi ottaisi yhteyttä Lääkäriin ,
sinä vai minä , vai peräti örvelö.
Sukupuolivietti on meidän ihmisparkojen voimakkain vietti ! Senhän sielunvihollinenkin tietää! Sen vuoksi se tulisenpätsinruhtinas sorkkii sillä "hiilihangollaan" meissä poloisissa juuri tätä aluetta. Siltä sorkinnalta eivät ole turvassa "syntisäkit", ei minkään uskonnollisen ryhmän edustajat, eivätkä edes Lestadiolaiset, kuten viimme aikoina on tullut julki. Paholainen tietää, että vaikka "henki olisi kuin vahva, niin liha on heikko" Jos emme ole kokoajan varuillamme, niin voi unohtua, että "hetken hurmio,voi olla koko elämän turmio" Pahimmassa tapauksessa sen viimeisen menolipunosoite,jonka saamme tämän maallisen vaelluksemme jälkeen, voi johtaa sinne kuumemmalle puolelle.
Tämän vuoksi kukaan meistä ei voi olla 100% varma taivaspaikastaan, ennen kuin tämä maallinenvaellus on kuljettu kunnialla loppuun ja kaikki meitä kohtaavat paholaisen virittämät ansat vältetty!!!
teuta, sinulle annamme armon. Jaak. 1:3-5
Laputtajalle osoitettu: Psalm.38 kokonaisuudessaan. Lue, se on sinulle tarpeen.
Nyt sä taas upposit korviasi myöten omanvanhurskauden suohon kissamies47.
Joskus sulla näyttää olevan valonpilkkuja, mutta nyt näkyy taas täydellinen pimeys vallanneen mielesi.
Sinulla ei loppujen lopuksi näytä olevan vielä aavistustakaan siitä miten taivaaseen päästään. Harmittavaa todella!
Kissamies47 varoitus sinulle!!!!
Savon ukko on täysin epäuskon kovettama synteihinsä paatunut kuiva pökkel. Ei hajuakaan pelsatuksen tiestä!,
Muun härsin esiintymisen ohella hän pilkkaa avoimesti Jeesuksen sovintoverta.
Älä katso häneen päin ollenkaan, mikäli taivaspaikka kiinnostaa sinua, sen miehen tulevaisuus näyttää todella synkältä, ei minkäänlaista katumisen merkkiäkään.
vast. Voi voi sentään
Kerroppas mikä tuossa viestissäni oli ns. OMAVANHURSKAUTTA???
Mielestäni se joka on 100% varma taivaspaikastaan on nimenomaan OMA- VANHURSKAS ja vieläpä pahinta lajia!
VAIN JA AINOASTAAN ARMOSTA ME PELASTUMME!!!
Armosta joo, nyt sanoit taas oikein. Ja silloin kun autuus tulee armosta, niin se tulee armosta. - Lopettakaa jo tuo sekoilu!!!
Ryhdy sen sijaan lukemaan tarkoin mitä me uskossa ja Jumalan sanassa harjaantuneet kristityt opoetamme, niin sinulle voi vielä selvitä tämä asia.
Kuten valitettavasti on todettava: Ette te repuusit tuon savon ukon kanssa tunne armon ja ansion eroa yhtään enempää, kun läätissä elävä tuttu luontokappale. Savon liimakorva on synneillään ylpeillessään ja Jumalaa pilkatessaan menettänyt täysin hengellisen kuulonsa.
Sulle mä sen verran annan vinkkiä, että taivaspaikkoja ei arvota lottokoneella, eikä pärstäkertoimella, ...
... ne jaetaan JUMALAN SANAN LUPAUSTEN MUKAISESTI PILKULLEEN NIILLE, JOIDEN SYNNIT ON JEESUKSDEN VERELLÄ PESTY POIS.
Muut menevät kadotukseen. Ja sen tietää jokainen Jeesuksen oma 100% varmuudella, silloin kun hän elää ja hengittää Jeesuksessa Kristuksessa sisällä.
Hallelujaa kiitos Jeesus!
Älä hyvä mies enää kallista KORVAASI TUOLLE SAVOLAISELLE epäuskon profeetalle, HÄN VAIN SEKOITTAA SINUN TERVETTÄKIN hengellistä ymmärrystäsi.
Viestistäsi ei selvinnyt , kumpi ottaisi yhteyttä Lääkäriin ,
sinä vai minä , vai peräti örvelö.
Ota Teuta ihmeessä yhtetttä psykiatriaan erikoistuneeseen lääkäriin! Tuskin hän enää pystyy sinua auttamaan? Ehkä antamaan rauhoittavia lääkkeitä?
Johdanto .
Jaakobin kirjasta Jaakob ,jota Paavali sanoo "Rerran veljeksi "
(Gal. 1:19 ) , oli yksi Jeesuksen velipuolista , Joosefin ja Marian
pojista, ks. Matt. 13:55. ;Mark. 6:3. Paavali sanoo Gal .2:9.
hänen kuuluneen Jerusalemin seurakunnan " pylväisiin " .v.49
pidetyssä apostolien ja vanhinten kokouksessa Jerusalemissa .
Jaakob esitti ratkaisun , joka tuli kokouksen päätökseksi , ks. Apt. 15:13-21... Saavuttuaan v. 57 Jerusalemiin Paavali , Luukas ym. , menivät Jaakobinluo , jonne tulivat myös kaikki seurakunnan vanhimmat ,Ks. Apt . 21:18 ..Tästä päätellen
, ja myös vanhankirkon perimätiedon mukaan Jaakob oli Jerusalemin seurakunnan johtava vanhin .
Mutta ei yli- pappi vaan seurakunnan johtaja , ja se merkitsi
että hän oli Jeesuksen perustaman seurakunnan johtava
vanhin. Vanhan kirkon ajoista asti tätä "Jaakob vanhurskasta " on pidetty Jaakobin kirjan kirjoittajana .
Apostoli Jaakob ,Sebedeksen poika Johanneksen veli , ku-
oli v.44. Herodes Agrippa 1:n surmauttamana .Apt. 12:2.
Jaakob Herran veli kuoli marttyyrinav.62. Maaherra Festus -
ksen kuoltua yllättäin Yli-pappi Hannas (ananus) II käytti
tilaisuutta hyväkseen ja Suuren neuvoston kanssa tuomitsi
Jaakobin kuolemaan .
Jakuu.