Haluaisitko auttaa kummina?

monta x kummi

Löytyisikö täältä halukkaita kummeja köyhien afrikkalaisperheiden lapsille?
Kummimaksu on vuodessa n. 200 euroa, sillä alakoululainen saa koulutuksen lisäksi koulupuvun, koulutarvikkeet ja riisisäkin perheeseen. Yhdelle kummille tämä tulisi maksamaan n. 15 e/kk, jos teet kolmen kimpan niin sehän on 5 e/kk. Työyhteisölle tms, se olisi suklaapatukan verran kuukaudessa. Nämä tuntemani lapset ovat hyvistä, mutta kovin köyhistä perheistä.
Jos joku tuntee haluavansa ja voivansa auttaa, annan yhteystietoni ja kerron enemmän.

5

162

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonononyymi:D

      jos haluat auttaa kummina, laita mieluummin rahasi PLANille tms luotettavalle järjestölle..

    • monta x kummi

      Hyvä ajatus tuokin. Itse olen myös World Visionin kautta kummi kahteen maahan. Rahat ovat menneet perille. Tämän lisäksi autan suurta perhettä suoraan, sekin on ollut hyvin antoisaa ja näistä ihmisistä on tullut ystäviä, koska yhteydenpito on helpompaa kuin järjestöjen kautta. Mutta toki, molempi parempi.

    • ssssssd

      Ja luuletko että sinulle kukaan antaa rahoja, haista paska! Älä leiki lasten hyvinvoinnin kanssa!

    • monta x kummi

      Ymmärsit väärin, minulla on tarpeeksi kaikkea, en tarvitse mitään lisää. Kummitoiminnan rahat eivät tule millään tavalla minulle tai minun kauttani. Ne ovat täysin kummin ja avustettavan perheen välisiä asioita. Ajattelin vaan että jos jollakulla on mahdollisuutta ja halua auttaa ja antaa lapselle/nuorelle parempi tulevaisuus. Näin minäkin teen ja olen saanut paljon enemmän mitä itse asiassa olen antanutkaan. Oikein hyvää syksyä sinulle toivotellen.

    • JK

      EN HALUA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe