Koirani kuulemma puri naapurin kissaa

Kävi siis näin että kun tulin kotiin ryntäsi samalla innostunut koirani ovesta ulos ja siinä tilassa ei sitten näe eikä kuule..

Ehti tovin juoksennella enne kuin sain kiinni, nyt eräs naapuri tuli sanomaan että toinen naapuri oli nähnyt miten koirani oli näykkäissyt heidän VAPAANA olevaa sekarotuista kissaansa ja vaikka veri jälkiä ei ole on kuulemma tosi huonona. että eläinlääkäriin ovat huomenna menossa...mikä on minun asemani tässä..olenko nyt korvaus velvollinen..??

koiran vapaaksi pääsy oli puhdas vahinko ja kävi sekunnissa...mutta kyllä minä vastuuni kannan jos niikseen tulee, mutta jotenkin minulla oli sellainen käsitys että vapaana olevat kissat on lain suojattomia...korjatkaa jos olen väärässä..
22496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Vai että oikein sekarotuinen kissa :) Kissat eivät ole lainsuojattomia. Jos koirasi kävi naapurissa puremassa naapurin kissaa, olet tietenkin korvausvelvollinen. Näykkäisystä ei mene tosi huonoksi, nyt jompikumpi liioittelee/vähättelee tapahtunutta. Tosi huono vietäisiin lääkäriin välittömästi, eikä vasta huomenna. Kouluta muuten paremmin koirasi, tuollainen ovesta karkaaminen ei vetele. Saat muuten vain lisää ongelmia ja maksettavaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    tarina on jokseenkin muutenkin epäuskottava koska koirani ei ensinkään ole koskaan saanut kissaa kiinni, ja leikkimielellä jahtaa ei satuttaakseen...ai mistäkö tiedämn varmaksi ??

    no minulla on itselläniokin 2 kissaa , eikä mitään ongelmia ikinä...kissat pistävät koiran kyllä' ruotuun eikä mitään agressioita ole koskaan ollut koiran puolelta...tämän todistanut naapuri on valittaniut koirani haukunnasta aiemmin, ja on eläinvihaaja...on varmnasti värittänyt

    Äänestä

Jos kissa oli omassa pihassaan tai kytkettynä olet korvausvellinen mutta et muuten . Kissankin täytyy olla AINA omistajansa valvonnassa kun se ulkoilee . Jos katto on mennyt pitkin pihoja niin minä en korvaisi senttiäkään .... oppisivat pitämään ne kattinsa kiinni.

Äänestä
  • Aloittaja

    tiedän että heillä on kaksi kissaa ja molemmat juoksevat täysin vapaana joka päivä, tästä on kysymys...tiedän sen myös siitä että molemmat kissat istuvat siskoni ikkunalaudalla päivittäöin rääkymässä hänen sisäkissoilleen ja kyllä minullakin on 2 kissaa sekarotuisia kumpikin...että rodulla ei ole minulle mitään väliä...ja sanoinhan että korvaan jos laki niin vaatii...

    Mutta irrallaan loleva kissa ei tietääksenio omaa näitä oikeuksia..??

    Äänestä

Kumpikaan ei olisi saanut juoksennella irrallaan, joten et ole korvausvelvollinen, mutta kouluta koiraasi lisää, niin säästyt tulevaisuudessa vastaavilta ongelmilta.

Jos kissa on huonossa kunnossa, niin olisi se kai jo viety el.lääkäriin. Älä huoli, ei siinä varmaan ole mitään hätää. Mutta jos naapuri jatkaa vaatimuksia, niin ota yhteyttä kisaa hoitaneeseen el.lääkäriin ja vaikka vielä poliisiin, niin saat varmempia vastauksia.

Äänestä
  • Aloittaja

    eikä olisikaan, mutta jostain syystä oli oven takana odottomassa ja hyökkäsi samantien ulos...tänään ei ollut :)

    mutta koulutus on vielä todellakin kesken, ja sitä jatketaan aivan varmasti !!

    Äänestä

Minusta olet moraalisesti velvollinen korvaamaan. On ok että kissat liikkuu vapaana. Niin, ja kissat ei ole sekarotuisia, vaan maatiaiskissoja (alkuperäiskantaa) tai kotikissoja (joukossa voi olla rotukissaa) tai rotukissoja.

Äänestä

Jos jollain ei ole moraalia niin sillä kissan omistajalla joka päästää kattinsa muitten riesaksi .

Äänestä

Minua ei häiritse vapaana vaeltavat kissat, mutta lain näkökulmasta kumpikin pitäisi olla kytkettynä yleisellä paikalla. Kissalle tuskin kävi pahasti, enkä usko että olet korvausvelvollinen. Naapurisovun takia voi silti olla paikallaan sopia asiasta, vaikka ell.kulut puoliksi? Muuten naapurit kyttäävät sinua ja koiraasi sen loppuelämän.

Äänestä

Jos ei ole väärin tehnyt niin ei kyllä minkään naapurisovun takia pidä alkaa korvaamaan yhtään mitään ..miksi pitäisi ?

Sinuna sanoinsin naapurille että pitää kissansa kiinni tästä eteenpäin .

Äänestä

MInä tuskin korvaisin vastaavassa tapauksessa, jos kissa siis on irti ollut ja poissa tontiltaan..

Kissan omistajat jotka päästävät eläimensä asutusalueella vapaana ulkoilemaan ovat pahimpia eläinrääkkääjiä, tahallisesti asettavat eläimensä vaaroille alttiiksi.

Hyvä että aiot koulutusta jatkaa, ei ole koirasikaan sitten tulevaisuudessa karkuteillä

Äänestä
  • näimpä, eivät tosain ole vielä mitään vaatuneet , ehkäpä tajusivat tilanteen ihan itse.

    Äänestä

Tottakai olet korvausvelvollinen!!!!!

Hiukan vastuunkantoa ja moraalia.
Itse korvaisin mukisematta ja olisin tyytyväinen ettei kissalta henki mennyt. :(

Äänestä
  • no eipä siinä katissa sitten tainnutkaan olla mmitään vikaa, tokkopa edes minnekään veivät..ja irrallaan juoksevat katit on omistajiensa vastuulla, itse en vastaavassa tilanteessa kehtaisi vaatia mitään,,itse olen viinme vuonna kissan auton alle menettänyt...ei olisi mieleenkään tullut lähteä mitään vaatimaan, toisin päin olisi varmasti mennyt...

    osaa ne kissatkin karata..

    Äänestä

Kysy elänlääkäritlä millaiset vammat olivat. Ja sitten pitää löytyä todistaja vahvistamaan tapahtunut. Jos kissanomistaja vie asian käräjille, ( sitä en kyllä usko ) näytön vahvistaminen vain tarkentuu. Ja sitäpaitsi syyttäjä tuskin ottaa moista asiaa käsittelyyn.
Neuvoni on että et kiirehdi mitään maksamaan ennenkuin tiedät asiasta enemmän.
Itselleni sattui vähän samantyyppinen tapaus vuosia sitten. Uho oli alussa kauhea, mutta pelkäksi suunsoitoksi se sitten jäi.
Koiravakuutus on näissä tilanteissa mukava juttu,mutta en tiedä miten seropeille niitä myönnetään ( tarkoitan koiran vastuuvakuutusta, joka joskus voi sisältyä kotivakuutukseen, tarkista asia)

Äänestä

Kissa ei saa liikkua vapaana, sillä pykälässä on selvästi sanottu, että sen pitää olla omistajansa valvonnassa. Onko kukaan koskaan kuullut kissasta, joka tottelee omistajaansa ja pysyttelee vierellä kulkemassa? No, voi joku poikkeus löytyä, mutta oikeasti kissoja kuuluu ulkoiluttaa hihnassa, jotte lain kirjainta noudatetaan.
Irrallaan juokseva kissa on aina omistajansa vastuulla, kuten koirakin. Kummatkin kuuluu pitää asutusalueilla kytkettyinä.
Itsellä molemmat ja hyvin sujuu ulkoilu valjaissa kissaltakin.

Äänestä

Kyllähän omakin koirasi juoksenteli VAPAANA kun kävi näykkäisemässä (?) naapurin kissaa.

Äänestä

No vaikka tässä tapauksessa molemmat rikkoivat lakia niin ei ole korvausvelvollinen ...MOLEMMAT rikkoivat sääntöjä . Vahinkoja sattuu .

Äänestä

Älä välitä kyllä kissoja kylillä pisaa. Osaapahan varoa ensikerral

Äänestä

laitonta pitää kissaa vapaana.

Äänestä

aluksi olin sitä mieltä, että on reilua käydä kuittaamassa lääkärimaksu naapurille. Nyt en ole enää ollenkaan varma, eihän kissaakaan saa pitää levällään pitkin naapurustoa.. ?? Mutta jotta sopu säilyy, niin ehkä itte maksasin sen poliklinikkamaksun (50€?) jos sattuis omalle kohdalle. Ja antasin koiralle lisäkoulutusta ja sanoisin naapurille, että pitää kattinsa paremmin silmän alla..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hunajainen79 kirjoitti:

Kävi siis näin että kun tulin kotiin ryntäsi samalla innostunut koirani ovesta ulos ja siinä tilassa ei sitten näe eikä kuule..

Ehti tovin juoksennella enne kuin sain kiinni, nyt eräs naapuri tuli sanomaan että toinen naapuri oli nähnyt miten koirani oli näykkäissyt heidän VAPAANA olevaa sekarotuista kissaansa ja vaikka veri jälkiä ei ole on kuulemma tosi huonona. että eläinlääkäriin ovat huomenna menossa...mikä on minun asemani tässä..olenko nyt korvaus velvollinen..??

koiran vapaaksi pääsy oli puhdas vahinko ja kävi sekunnissa...mutta kyllä minä vastuuni kannan jos niikseen tulee, mutta jotenkin minulla oli sellainen käsitys että vapaana olevat kissat on lain suojattomia...korjatkaa jos olen väärässä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu