HOK-Elannon toimet syyniin ja 'omistajien' haltuun!?

Kohtuuden nimissä!

1 http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Aamulehti Poliitikkojen perheille alennusta S-ryhm%C3%A4lt%C3%A4/1135268980357

Mm. Helsingissä asuvat ja 'vaikuttavat' poliitikot kuten kokoomus-edustaja Ben Zyskovicz hamuavat omia etuja ja kokouspalkkio-etuuksia jopa 20 000 € vuodessa esim. HOK-Elannossa, on aika pöyristyttävää ajatella varsinkin kun mies päästelee suustaan loukkaavia möläyskiä, että mm. Hurstien Laupeudentyön kaltaiset köyhien ja varattomien auttamistyö olisi lopetettava (Hki), ja että se on tästä juutalaisen lumppukauppian äpärästä - ('itsekin köyhyydessä ja kurjuudessa kasvanut ja Suomen kansan varoin lakia oppinut'lukemaan), - antaa julkisuuteen lausuntoja jotka ovat täysin ristiriidassa tämänkin ('ihmis-rotan') tekojen ja toimien kanssa, kuten nyt HOK-Elannon osuusliikkeen hallintoelimessä mukana tekee!

He ovat siellä mm. säätäneet säännön ja käytännön, että S-kauppojen vanheneva ruoka lähestyessään viimeistä myynti-päiväystään tulee 30% alennuksen hinnassa. Harvat sitä hyödyntää ja se päätyy voitte kuvitella minne, ei kompostiin, vaan KAATOPAIKALLE!

No tämä 'ale' tapahtuu useimmiten juuri viim. myynti pv. edellisenä, tai samana päivänä S-liikkeissä, - ja ei silloin juurikaan voi hyödyntää tätä alkujaankin varsin kallista elintarviketta jne.!

JA TÄTÄ ELINTARVIKKEIDEN HYÖDYNTÄMISTÄ vaikka vapaan ja ilmaisjakelun kautta inhimillisesti ja ekologistesti ajatellen VASTUSTAA näin tämäkin omanedun tavoittekija 'juutalais-ukko' Suomessa kollegoineen ja mielipide tovereineen!

Tuntuu kuin nämä kaikkeen etuisuuksien laajaan kirjoon ja verkostoon kuuluvat henkilöt (hallintoneuvostossa)- ajavat aivan muuta kuin kansalaisten ja kuluttajien asiaa tässäkin muodossa mitä Osuusliikeessä nyt on jo vuosien ajan ollut käytäntö! Mitä hyötyä heistä lopultakin on osuusliikkeen toimielimissä?
(Joku voisi luetella nämä kansalaista ja kuluttajaa palvelevat hyöty-suhteet?)

Kuluttaja maksaa kalliin hinnan enenevässä määrin ruoastaan, ja nämä porskuttaa ajattelematta sen suuremmin - sen tekevät aivan muut sitten jossain muualla!
Kuten media ja muut lehdistö jne., jotka on suorastaan vaikutusvaltaisin ilmiö koko maassa meilläkin! Josta voimme olla kiitollisia ettei heitä ole laajemmin sensuroitu ja rajoitettu!

TV.ssä tuli joku aika sitten ohjelma Euroopan ja USAa:kin koskien, jossa dokumentinomaisesti kerrottiin siitä valtavasta ruoan ja elintarvikkeiden haaskaamiseta ja kaatopaikoille viennistä!
MILJOONIA TONNEJA 'väärin markkinoitua' ja ylijäänyttä ruokaa - osaksi pilaantunutta toki, ja useimmat muovipakkauksissaan ja muuten sellaisenaan poisheitettyinä!
... OLI AIVAN PÖYRISTYTTÄVÄÄ KATSELLA SITÄ JÄRJETÖNTÄ JA TÄYSIN TUOMITTAVAA elintarvikkeiden väärinkäyttöä ja tuhlausta!
Tämäkö on sitä hyvinvointia, voi vain tuumailla voimattomana?

Mutta mitä tekevät asioiden tasapuolistamiseksi ja oikeudenmukastamiseksi nämä meidänkin ''oman eduntavoiteijat''..ei mitään!
Aivan kuin eläisivät jossain umpiossa ja täysin muun maailman ulottumattomissa, ajantasalla eivät kuitenkaan?!

Ja mitä tekee nyt Vihreä-liittokin meillä ym., vouhkavaat ja sarnaavat' Afrikan ja muiden kehitysmaiden köyhyydestä ja hädästä, ja vaativat lisää varojamme sinne heille, - meidän omien köyhien ja varattomien ruokapöydistä suorastaan!

Myös Punainen Risti on yksi organisaatio, jolla ei ihan puhtaat jauhot pussissaan!

Ja kun eivät näe miten jo olemassa olevat ruokavarat ja tuotannon ja kulutuksen suhteuttaminen oikein, voisi tuoda myös jotain muutakin hyötyä kuin maailmanlaajuista ekologista ajattelua , ja sen tuominen tietoisuuten juuri tässä mielessä miten RUOKAA HAASKATAAN, ja sen kanssa olisi kiireesti tehtävä uudet suunnitelmat ja käytännöt! Sama tilanne muualla maailmassa, jopa EU:ssa!

Jos tämä 'edellä kerrottu' ei ole tuomittavempaa niin mikä sitten? - "Ehkä kaikki tyytymättömyys ja viha ja rasismi"... on helpompaa kitkeä LAIN ja nilkkapantojen ym. pakotteiden kanssa, (kuten rva Brax, Vihreät sai aikaan omalla ministerikaudellan)?
... Suitten tukkiminen ja ongelmien kieltäminen ei voi olla tätä päivää, mihin meillä nyt ollaan menossa enenevässä määrin - ihmiset eivät voi hyvin kokonaisudessan!

***PS. Tämä ei vihapuhe vaan realistinen ja oikeutettu mielipide vallitsevasta tilantesta ja epäkohdasta!

0

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        200
        6142
      2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        164
        5705
      3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        247
        4267
      4. 233
        3589
      5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        132
        3408
      6. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        52
        3360
      7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        127
        3234
      8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        11
        3107
      9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        21
        2966
      10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        2
        2419
      Aihe