Nalle hunajapurkilla..

Pitäisikö jotain tehdä?.. UPM:n ja Nordean hallitusten puheenjohtaja Wahlroosin tilipussi taas paisuu oikein järkyttävästi, kun on laittanut porukkaa pihalle oikein urakalla!..

Kummankin yrityksen kurssithan ovat ilmoitusten jälkeen olleet varsinaisessa nousukiidossa ja tämä tietysti tietää Nallukalle muhkeita bonuksia niin osaketuloina kuin optioinakin. Tässä on mielestäni eräs mies, joka ansaitsisi mielestäni "Suomen epäisänmaallisin henkilö"-tittelin ihan varauksetta.

Myös muut ovat heränneet hiljalleen pohtimaan samaa aihetta;

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/huomenta-suomi-sakn-johtaja-vaatii-bjorn-wahlroosin-omaisuutta-takavarikkoon/art-1288411034514.html
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jep, mielestäni paras tapa on maksaa samalla mitalla takaisin.
Nyt olisi tarvetta osuuskuntapankille jossa tavallinen kansalainen voi hoitaa raha-asiansa ja mahdollinen voitto ja tuotto tasataan kaikkien osakkaiden kesken.
Vedetään me tavalliset kansalaiset rahat pois pelureiden käsistä.
Rahat vaan vaikka aluksi s-pankkiin.

Äänestä

Nallella on vara sanoa, kun on omistamassa montaa asiaa.

Ei elämä ole hyväntekeväisyyttä ja palkaa makseta sen takia, että joku ottaa velkaa ja on kusessa siksi, että joku pitää vain töissä hyväntekeväisyydestä.

En ole rikas, mutta ymmärrän montaa asiaa josta Nalle sanoo. Elämä on bisnestä, ei sosiaalihuoltoa

Osin tämä nykyinen tavisten ylikellotus on kaiken kaaoksen syynä

Äänestä

Olen täsmälleen samaa mieltä. Porukkaa pannaan pihalle sumeilematta ja sitten Wahlroos saa muhkeat bonukset. Ja sitten pakko sanoa vähän näistä Kreikalle kaavailluista apupaketista, taitaa olla 8miljardia €. On tosi tyhmää ylipäätänsä antaa yhtään apua kun ne ei pysty maksamaan takaisin niitä koskaan. Nyt on tulossa lama ja siihen vielä jos tämä laina Kreikalle osittain kaatuu meidän maksettavaksi niin se on sitten menoa eili Suomi tekee Konkurssin. Pankit jotka on rahoittaneet näitä maita ovat kahmineet suuret voitot joten ne on tietoisia niihin liittyvistä riskeistä. Miksi pankkeja olisi verovaroin pidettävä pystyssä. Ei kun nurin vain. Katotaan mitä siitä seuraa sitten. Se on parempi vaihto ehto kuitenkin. Whalrooskin oli nuorempana kovasti kallellaan Vasemmalle mitenkäs se nyt on laita taitaa olla Kalellaan oikealle yli 1000%:a. Tämä kaiken kattava ahneushan se kaataa koko maapallon mikään ei tunnu riittävän näille rahoittajille. Eikö ne tajua, että kun koko ajan ahnehditaan niin se kaataa koko maapallon talouden. Ei voittoa tartte sentään 1000%:a saada jokin tolkku se pitää olla voiton tavoittelussakin. Mutta minkäs teet kun tämä koneisto on keksitty niin sitä ei pysäytä sitten mikään. Odotan vain päivää joka 21.12.2012. Kaikki tietävät mikä päivämäärä se on.

Äänestä

foo

Äänestä

pitää olla hyvässä kunnossa, kun kiinalaiset tulee ja ostaa kaiken, silloin loppuu myös osuuskassa-pottujärjestön tarina

Äänestä

Nordealla on tietysti oikeus vähentää porukkaa kuinka paljon vaan. Toivottavasti vähentää niin paljon,että palvelutason riittävän laskun takia asiakkaat ymmärtävät siirtyä suurin joukoin muihin pankkeihin, ei Nordeaa Suomessa tarvita.

Äänestä

Taidat olla tamppooni pankkilainen.

Äänestä

Helmikuun lopusta lähtien sekä UPM:n että Nordean osakekurssi on laskenut noin 40 %. Varsinaista "nousukiitoa".

Vaikuttaa siltä, että raju lasku on herättänyt Nallen tekemään jotakin suunnan kääntämiseksi. Syyskuun aikana tosin vaikutusta ei ole vielä näkynyt. Olisi kiva jos suunta kääntyisi, sillä vanha äitini omistaa jonkin verran UPM:n osakkeita ja osingot olisivat hyvinkin tarpeellinen lisä pienen eläkkeen päälle.

Äänestä

Kaikkien pankkien osakkeet laskevat, ollaan taas lähellä vuoden 2008 lokakuuta, jolloin pankkijärjestelmä meinasi kaatua myös suomessa, op:t mukaan lukien. Yksikään pankki ei ole turvassa, jos pankkien välinen luottamus loppuu, ovat nimittäin velkaa toisilleen.

Tätä ei tietenkään kerrota julkisuudessa puhumattakaan pankkien tiskeillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korpisoturi-75 kirjoitti:

Pitäisikö jotain tehdä?.. UPM:n ja Nordean hallitusten puheenjohtaja Wahlroosin tilipussi taas paisuu oikein järkyttävästi, kun on laittanut porukkaa pihalle oikein urakalla!..

Kummankin yrityksen kurssithan ovat ilmoitusten jälkeen olleet varsinaisessa nousukiidossa ja tämä tietysti tietää Nallukalle muhkeita bonuksia niin osaketuloina kuin optioinakin. Tässä on mielestäni eräs mies, joka ansaitsisi mielestäni "Suomen epäisänmaallisin henkilö"-tittelin ihan varauksetta.

Myös muut ovat heränneet hiljalleen pohtimaan samaa aihetta;

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/huomenta-suomi-sakn-johtaja-vaatii-bjorn-wahlroosin-omaisuutta-takavarikkoon/art-1288411034514.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu