Peräaukon kutina?

Minnaliini_75

Juu eli mietityttää, että mikähän mulla mahtaa olla... Peräaukko kutiaa päivisin ja iltaisin. Pyrviniä oon ottanut viime viikolla, ei auttanut, ja tänään otin kontalia. Kaikenlisäks äsken huomasin, vessassa käydessä, että peräaukosta tuli jotain epämäärästä limaa, jonka seassa näytti olevan verta. :/ Alkaa ihan tosissaan mietityttään, että mistä on kyse. Oon miettiny, että mahtaakohan kyseessä olla hiivasyndrooma/tms...

7

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minnaliini_75

      Monta kertaa on luettu, mutta ei kertaakaan vastattu...

    • Hiivaa myös

      Kutina voi johtua hiivasta, mutta myös monista muista asioista. Lima viittaa suoliston huonoon kuntoon. Veri taas vaatisi aina yhteydenoton lääkäriin. Mikäli verta on vain ihan vähän ja se on väriltään tummaa, on varmaankin kyse vain peräsuolesta tai peräpukamista. Kirkkaampi veri voi tulla paksusuolesta ja viittaa vakavampiin tulehduksiin.

      Suolistohiiva villiintyy, jos suolistossa on väärä ympäristö, mutta suotuisa hiivan kasvulle. Väärä ympäristö tarkoittaa väärää ph:ta, vääriä suolistobakteereja ja väärää ravintoa bakteereille.

      Jätä kaikki viljatuotteet muutamaksi viikoksi, kaikki sokerit ja kaikki makeutusaineet sekä ruuan lisäaineet. Myös peruna pois.

      Nauti paljon kasviksia, voit toki syödä lihaa, kanaa ja kalaa normaalisti, mutta ei marinadissa ostettuina, niissä on aina lisäaineita. Jätä kahvi vähemmälle ja alkoholi myös. Syö hyviä rasvoja. Osta lisäkuituja apteekista tai syö pellavansiemenrouhetta, jotta varmasti saat tarpeeksi kuituja, ne vievät pukamat pois.

      Huomaat, että peräaukon kutina vähenee, jos kyse on hiivasta. Hiiva on usein myös muualla, suussa on sammasta, hilsettä päässä ja emätinhiivaa myös.


      Kuten kirjoitin, muutkina asiat voivat aiheuttaa kutinaa, mutta koittaisin ensin tuota ruokavaliota.

    • Minnaliini_75

      Kiitos vastauksesta!

      Täytyy koittaa tuota terveellisempää ruokavaliota, luulen että on kyse juuri siitä suolistohiivasta, koska olen syönyt paljon viljatuotteita viimeaikoina. Myös sokerisia herkkuja on tullut syötyä, joten ne aion jättää suosiolla pois, jotta tämä pirun kutina vaan lakkaisi.

    • shamppanjablondi

      Hei! sattumalta tulin lukemaan ja itseasiassa itselläni on kovin samankaltaisia oireita, tulipahan vain mieleen voisiko itsellä oireet viitata samaan.. onkohan tähän mitään lääkitystä tms mitä voisi kokeilla vai onko elämäntaparemontti ainoa vastaus?

    • Hiivaa myös

      Taisin kyllä kirjoittaa tuon veren tulon ihan päinvastoin! Kirkas veri siis ei ole kauaa ollut suolessa, kauempaa tulee juuri ensin hyhmäistä ja tummaa verta, vasta suoliston ollessa pahana tulee kirkasta verta. Itsellä kun tuo ärtyvä suoli, niin ei tule verta. Veri viittaa johonkin muuhun.

    • uniikki,

      Voit olla jollekkin allerginen, itselläni oli sama juttu ja syyksi todettiin keliakia.

    • mä oon jättäny kotimaiset viljat pois ja ny ei kutita ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      365
      12317
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5387
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3918
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      196
      2588
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1972
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      880
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      842
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      762
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      716
    Aihe