Luettavaa niille joilta Lontoon murre sujuu

12+2

13

145

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ton listan voi kirjoittaa meikäläisenkin käytöksestä parisuhteessa mutta pidän itseäni silti ihmisenä ja kehityskelpoisena vaikka moni kuulan kalloon varmaan sitten rodunjalostuksen nimissä laittaisikin.

      Mä en kuitenkaan laita, ehkä joku muu sitten tekee sen puolestani ;)

      No ei, ihan kiva jänskä kirjoitus Vakninin tyyliin.
      Kantsii vaan lukea lontoolla noita jos kiinnostaa, vähitellen alkaa sujumaan ja suomentumaan vaikeampikin termistö ihan hyvin.

      • 8+13

        "..sitten rodunjalostuksen nimissä laittaisikin. "

        Harva narsistin uhri ajattelee rodunjalostusta, saat kuulostamaan tosi ilkeältä.


      • M.B.
        8+13 kirjoitti:

        "..sitten rodunjalostuksen nimissä laittaisikin. "

        Harva narsistin uhri ajattelee rodunjalostusta, saat kuulostamaan tosi ilkeältä.

        Kyllä tuo ajatus on sanoitettuna jossain päin palstaa, lynett varmaan lukenutkin kommentin. Samantyyppisiin heittoihinhan moni muukin sarkastisironislakoninen kommentti pohjautuu usein uudelleen kierrätettynä :)

        Ajatuksena varmaankin kirjoittajan oma toiminta, johon tai jota päin heiton kärki kirjoittajan toimesta erityisesti suuntautuu, mutta josta omalta osaltaan sanoutuu itse irti, eli ei ensimmäisenä lähde sitä tuomiota kaikenkattavasta pahuudesta ja parantumattomuudesta antamaan myöskään toisille.

        Eli ei ehkä kuitenkaan niin, että kaikilla uhreilla on rodunjalostus ensimmäisenä mielessä.. Villi veikkaukseni.


      • M.B.

        Huh huh.. olipas pitkää tekstiä. Vaatii aikaa ja rauhaa syventyä :) äkkiä pisti silmään tuo dehumanize him or her.. että onhan sekin rodunjalostusta, jos ei toista näe edes ihmisenä.


      • Mää tykkään tosta inhimillisestä lähestymistavasta kun koettaa ymmärtää miksi joku toimii periaatteessa itseään ja muita vastaan ilman "näkyvää syytä".

        "No matter which approach is utilized in the explanation and
        treatment of narcissism it is important to recognize that
        the narcissistic individual is a complex and multifaceted
        human being.

        Deep inside narcissistic individuals
        experience tremendous pain and suffering, for which they
        attempt to compensate for by the projection of the
        grandiose front.

        These people are not character disordered.

        They are people tortured by narcissistic injury and
        crippled by developmental arrests in functioning which rob
        them of the richness of life they deserve.

        They are good people, who are hurting.
        They are living and suffering the narcissistic style. "

        Jees... =(


      • M.B.

        Ymmärtävästä lähestymisestä tulee mieleen koulukiusaaminen. Kun nykyaikana EI SAA sanoa sille, joka tekee väärin, että hän tekee väärin. Rankaisuja ei saa jaella kuin niitä toimimattomia ja se viimeinenkin mahdollisuus hyvittää tekonsa tekemällä vastineeksi jotakin jäädytetään sillä, kun lapset eivät oikeasti saa tehdä mitään konkreettista hyvittääkseen pahat tekonsa. Uhri pakotetaan antamaan anteeksi sillä verukkeella, että väärintekijää pitää ymmärtää....

        Inhimillisyys on näkökulmana hyvä, mutta pelkkä näkökulma ei riitä ongelmien kanssa painimiseen. Siihen tarvitaan myös tekoja. Rajoja. Vielä oikeampia sanoja. Tiukkaa ohjausta. PIenestä pitäen oppia siitä, mikä on toista kohtaan ihan varmasti aina ja kaikkialla väärin ja samalla niin, että sitä pientä ihmistä ei unohdeta sinne massaan kokemaan turhautumista yli äyräitten yksinään...

        *purkaus. Palasin tänne juurikin tuon linkin perässä ja tämä kaikki purkautui tempun kysymyksestä: onko inhimillinen lähestyminen oikein* On se.

        Niin ja olen sitä mieltä, että nykyisenlainen yhteiskuntarakenne instituutionaalisine toiminnanmuotoineen, suurella määrällä jäseniä laajalla kentällä ja suppeahkolla keskusjohdolla, joka tekee päätökset ja toimintasäännöt, joita kaikkien on noudatettava, on pahimmillaan loistava narsismin kasvualusta ja narsismin temmellyskenttä.

        Ei yksin se perityistä geeneistä koostuva yksilö ja pelkkä perhe siinä ympärillä. Vaan myös nykyaikaisen yhteiskunnan "henki"..

        Nonni. Nyt luen tuon linkinkin..park.


    • freestyle2

      Ihan mielenkiintoinen lista.
      Onkos lisää linkkejä englanninkielisille sivuille?
      Tietty googlekin on olemassa,,,,

    • 12+2
    • 12+2
      • excellent-tentti

        -) tosin noita samoja piirteitä nousee meissä jokaisessa aina välillä näkyviin, mutta erinomainen kertauslista. Välillä vähän ahdistaa lukea näitä muistuttamassa menneestä :( mutta,..

        kertaus on kai opintojen äiti :)


      • excellent-tentti kirjoitti:

        -) tosin noita samoja piirteitä nousee meissä jokaisessa aina välillä näkyviin, mutta erinomainen kertauslista. Välillä vähän ahdistaa lukea näitä muistuttamassa menneestä :( mutta,..

        kertaus on kai opintojen äiti :)

        "...tosin noita samoja piirteitä nousee meissä jokaisessa aina välillä näkyviin,..."

        Juuri niin.

        Toivoakseni olemme kaikki jo hieman viisaampia silti, aloitukseen viitaten. Tiedon jakaminen on silti aina tärkeää. Palstakirjoittajien arvo näkyy juuri siinä, että annamme muillekin, se on osa tätä vuorovaikutuksellisuutta, jota N-suhde ei antanut.


    • .

      Jep hyvä kirjoitus. Välinpitämättömyys on rakkauden pahin tappaja. Rakkautta kun ei voi pitää yllä muuta kuin rakastamalla.

    • freestyle2

      Kiitos linkeistä!
      Noita lukiessa tulee laajennettua englanninsanastoa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1373
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1071
    4. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      869
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      800
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      78
      708
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      703
    10. 44
      632
    Aihe