Maalaisliitto-keskustaksi ja city-keskustaksi.
City-tarvitsee näköjään maalaisliittolaisia vaalikarjaksi, vaalien jälkeen ei sitten tarvitsekkaan huomioida mitenkään. Valtaanpäästyään minkki-marikin puhuu mitä lystää.
Maalaisliitto-keskustalle käy huonosti cityjen vallan alla. Samalla käy huonosti koko Suomen ruokahuollon.
Olisi kepun tulevaisuuden kannalta ehdottoman tärkeää saada nykyinen puheenjohtajisto kaatumaan.
Kiviniemihän vaihtaa takkia joka päivä. Yrittää kosia sieltä täältä. Kuinka kauan maalaisväestö ja heidän perillisensä katselevat tätä irvokasta esitystä.
Keskusta hajoaa kahtia
16
83
Vastaukset
- Näin se hajoo
maalais-PUNIKEIKSI ja city-vihertäjät
- TosiÄäriOikealla!
Järkyttävää tämä punikointi, mutta niille City-Vanhaslaisille on kokoomuskin kommunistipuolue!
- Kyyttölehmä
Urpilasen talli täällä valehtelee emäntäsä tavoin.
- ei saa valehdella
Kerro yksin urpilaisen vale. Muutoin sinua voi syyttää harjauksesta.
- sama...
... siis herjauksesta.
- Näen aika selkeänä k
Näen aika selkeänä kepun tilanteen kehittymisen jo aivan lähiaikoina. Niin sanottu maalaisliitto-keskusta jää pieneksi jäänteeksi ja muuntuu vähitellen poliittisen kannatuksen loputtua Maalaisliiton perinneyhdistykseksi. Väyrynen jatkaa sen puheenjohtajana ja Laaninen saa sen toiminnanjohtajan töitä eläkeikään asti.
Niin sanottu city-keskusta sulautuu vähitellen Kokoomukseen, jotkut harvat siirtyvät demareihin ja muutama ehkä RKP:hen. Kokoomustahan maaseudun tuotannossa oleva väki äänestää muutenkin, eikä heitä kiinnosta Neuvostoliiton aikasta politiikkaa jatkavan Maalaisliiton perinneyhdistyksen toiminta.- kärpäsenä seinällä
Näinkin voi käydä. Onhan jo ollut selvästi näkyvissä kiviniemen tykkääminen kokoomuksesta. Samoin jotkut muutkin.
Maalaisliitto perustettiin aikoinaan Alkion aatteen pohjalle. Silloin haluttiin auttaa pienviljelijöitä ja maan köyhiä. Aate oli sosialistinen.
Missä vaiheessa keskustaan on hiipinyt kylmä kapitalistinen henki. Ehkä viime vuosina, Vanhasen ja kiviniemen kaunisina voimakkaimmin.
Väyrynen edustaa ja saa kannatusta laajasti kepun kentällä. Ja kepun ulkopuoleltakin.
- Muut puhukoon
Keskustan hajoamisesta on puhuttu niin kauan kuin itse olen puolueessa ollut jäsenenä(n. 40 v.). On ollut tiukkoja kokouksia, ylimääräisiä kokouksia. Keskusta on kuitenkin siinä(kin) hyvä puolue, että mitä ahtaammalle meidät purkitetaan sitä tiukemmin on pidetty yhtä. Riippumatta erilaisista mielipiteistä. Puolueen katto on korkea ja senät leveät.
- kyl se hajoo
Hyvä kepuli Toveri,
Onhan se teidän maalaisliittonne hajonnut jo kertaalleen, niin miksei myös toiseenkin kertaan?
Sokea reettakkin näkee kuinka teidän puolueessa on valtava keskinäiset riidat.
Vain ja ainostaan kunniapuheenjohtaja väyrysellä oli pokkaa lähteä ehdokkaaksi Presidentin vaaleihin, niin johan on pikku tytöt ja pojat antamassa ehtoja ja määräyksiä kuinka väyrysen pitäisi toimia.
- Pomppufiilis !
Ihan tosi kirjoitus! NeoKonna Sisäpiiri on nyt pahimmassa konfliktissa kentän kanssa!
On aivan järjetöntä että muuta luo keskustalle ääriporvarillesen linjan ja sitä pitäisi kaikkien tukea!
Mikseivät loikaa kokoomukseen?
Jättäkää keskusta keksutalaisille! - kannattaja
Taas tuli kepukaunakolta pölhöaloitus.
Keskusta on juuri siitä tunnettu että se on koko Suomen puolue.
Utsjoelta Hankoon ja Vaasasta Ilomantsiin meiltä löytyy saman poliittisen kannan omaavia maltillisia keskustalaisia.
Tervetuloa joukkoon kun Soinin puheet alkaa kuulostaan ontoilta tai Urpilaisen takuupelleily ja Kataisen nuhjailu alkaa tympimään. - Muista tämä
kepu oli keskikokoinen puolue siis OLI!! Nyt siitä rötösjengistä ei ole kuin rippeet jäljellä ja kannatus vain laskee!
- Muistin lokeroista
Niin on ollut persutkin keskikokoinen. Tai pienen pieni. Vennamolaisetkin olivat hetken "suuria". Kuihtuivat pois. Kannattaa nauttia, nyt on se hetki. Etelä-Pohjanmaalla on kovat sisäiset kamppailut kuka on kuka.
- Jätetään Minkki yksi
Niin?
Eikös puolue tavallaan jo hajonnutkin?
Suurin osa äänestäjistä siirtyi JytkyJengiin !
Nyt vain enään keskustan muut loikaamaan! - Uuden linjan...
Kepunuoret haluaa minkin pihalle
- KengänÄäni
Marin äärioikeistolinja kuvottaa kentää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2667702Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka451746Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451465Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1581245Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal591169Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.17951Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62947- 75941
Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38902- 44861