Liivikas, valmis yritys virosta

-TuomaS-

Kenellä on kokemuksia kyseisestä firmasta?

Miten sujui hommat, tuliko yllättäviä kuluja, osaavatko suomea riittävästi
ja onko joku ottanut heiltä kokopaketin, eli valmisyritys, osoitepalvelu,kirjanpito?

Tiedustelen heiltä joilla on kokemusta asiasta, joten kaikki muut spekuloinnit, mututuntumat ja muut huuhailut sijoittaa aivan toisaalle.

Kiitos!

10

3413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulkaa esiin

      Onko kenelläkään kokemuksia, tuo olisi mielenkiintoinen tietää miten hommat sujuu.

      Mistä saisi muuten suomea puhuvan kirjanpitäjän, joka hoitaa viron yhtiön kirjanpitoa ja osaa vastata kysymyksiin.

    • Pullonhenki69
    • Sirpa1970

      Valmisyritykset, osoite ja kirjanpito sekä suomenkielinen palvelu www.vironliiketoiminta.fi
      Kätevästi sataman ja keskustan lähellä.

    • Pekka465

      Suosittelen googlaamaan kaikki vaihtoehdot ja siten yhteyttä omilla tarpeilla jokaiseen.. Sen mukaan mistä vastauksista tulee hyvä tuntuma niin siitä sitten eteenpäin. Itse päädyin tuhon Aabergin Mikkoon.. Ei tosin ollut kyllä halvin mutta mulla ainakin oli muitakin kriteereitä kuin hinta.

    • Mikko158

      suosittelen www.toimisto.ee

    • Laatua vaalien

      www.liivikas.ee.
      Olen tyytyväinen. Puhuvat suomea ja hoitavat hommat nopeastii.
      Hintaan ei tule lisäkuluja

    • Tyytyväinen

      Tyytyväinen olen myös heidän toimintaan, hommat hoitui nopeasti ja kaikki selvitettiin. Edullinen ja kontaktiverkoston omaava firma!! suosittelen kaikille jotka liiketoimintaa aloittavat täällä eestissä. Täällä on kaikki paremmin kun kommari suomessa.....

      • suhve1

        kannattaako perustaa toiminimi viroon ja sitä kautta laskuttaa töitä suomessa esim. rakennusalan työt? kertokaan kokemuksia?


    • Anonyymi

      Huippu äijä, homma hoituu äkkiä . olen itse ostanut valmis firman häneltä. hintaa tulee noin 900e osoite ( vuokrasopimus) noin 500e vuosi. kun on osoite saa pankkitilin auki. coop pankki on hyvä ja siellä on suomeapuhuva henkilö.

    • Anonyymi

      Viron firmat veroitetaan suomessa, eli juna meni jo

      https://www.vero.fi/tietoa-verohallinnosta/uutishuone/uutiset/uutiset/2021/suomen-ja-viron-verohallinnot-aloittivat-reaaliaikaisen-tietojenvaihdon/

      Suomessa työnantajan sivukulut ovat hänen mukaansa keskimäärin noin 23 prosenttia palkkasummasta.

      Vaikka Virossa yhtiöön jätetyn voiton veroprosentti on nolla, kurittaa sosiaalivero Vesa Heikkilän mielestä yrittäjiä pahemmin kuin Suomen 20 prosentin vuosittainen yritysvero. Sosiaalivero on maksettava, tuli voittoa tai ei.

      Heikkilä kertoo esimerkiksi virolaisesta ja suomalaisesta yrityksestä, joissa molemmissa palkkakulut kattavat 30 prosenttia liikevaihdosta ja omistajat odottavat, että yrityksen voitto ennen veroja on 10 prosenttia liikevaihdosta.

      ”Suomalaisen yrityksen henkilöstökustannus on sivukuluineen noin 37 prosenttia liikevaihdosta ja virolaisen yrityksen 40 prosenttia. Voittomarginaalin ollessa 10 prosenttia, suomalainen yritys maksaa vielä kaksi prosenttia liikevaihdosta yritysveroa”, Heikkilä kertoo.

      ”Virolainen yritys ei maksa voitosta yritysveroa, mutta jos kulurakenne on muuten sama, ei yritykseen jää 10 prosenttia liikevaihdosta, vaan vain seitsemän. Työvoimaveron kautta laskettuna verorasitus esimerkin virolaisessa yrityksessä olisi 50 prosenttia korkeampi kuin Suomessa!”

      Hänen mukaansa voidaan jo puhua ”virolaisesta verohelvetistä”.

      https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/47806/rajoitetusti-verovelvollisen-ulkomaisen-yhteisön-tuloverotus-suomessa--liiketulo-ja-muut-suomesta-saadut-tulot/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2276
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1848
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1620
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      110
      865
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      297
      799
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      644
    Aihe