Keskusteluja seuratessa ei voi olla päättymättä muutoin kuin siihen johtopäätökseen, että asennemaailma ja käyttäytymismalliton osalla porukkaa on tehnyt 360 asteen pyörähdyksen. Sellainen röyhkeän kopea alentuvaisuus, jopa mustamaalaaminen ja halveeraaminen, jota maame ruotsalaiset ja myös Ruotsin ruotsalaiset ovat aikoinaan kohdistaneet maame suomalaiseen enemmistöön, onkin tullut näiden uusfennomaanien vastaavanlaiseksi asenteeksi suomen ruotsalaisia, Ruotsia ja ruotsin kieltä kohtaan.
Todella on heittänyt maailma häränpyllyä tuon suhteen.
Todella on heittänyt maailma häränpyllyä tuon suhteen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Keitä ovat "maame ruotsalaiset"
Kun näiostä käsitemäärittelyistä ruotsia äidinkielenään puhuvien suhteen käydään määrittelykiistaa, joka ylittää jopa muinaisten kirkolliskokouksien kiistely, todettakoon, että tarkoitin suomen ruotsalaisai. Anteeksi epätarkka määrittely.
Kaikki maamme Lipposet. Ovat he sitten Lipposia henkisesti tai fyysisesti.
Sitähän svekkulit kaipaavat. Takaisin menneeseen aikaan vaikka toisaalta harvalla ne asiat hyvin silloin olivat. Sotia oli sadassa vuodessa aina kolme ja lähes puolet väestöstä kartanonväki mukaan luettuna kuoli tuberkuloosiin, polioon, kurkkumätään ja muihin tauteihin sekä aliravitsemukseen ennen kuin täytti kolmekymmentä.
Sosialidemokratiaa ei elinolojen parantamisesta voi syyttää. Espanjantauti vei porukkaa siinä missä muuallakin. Elinolojen parantuminen johtuu lähinnä anglo-saksien ja saksalaisten tekemistä läpimurroista lääketieteessä.
Suomella ja Ruotsilla on ollut aika merkityksetön osa nykymaailman eli modernin maailman luomisessa.
"Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan". Ei se sen vaikeampaa ole.
Oletko mäkihyppääjä vai ruotsinkielinen, kun puhut 360 asteen käännöksestä?
PISA-menestyjä-suomalaiset tietävät, että kääntymällä 360 astetta mennään samaan suuntaan kuin ennenkin, mutta 180 astetta johtaa sinne, mistä tultiin.
Kielikuvien kanssa tulee olla tarkkana. Ainakin on syytä erottaa onko 100 astetta suorakulma vaio veden kiehumispiste vai olikso se päinvastoin. Minua ei ole kuikaan tainnut PISA-mitata!
Niin. Surut tunnetusti pyörii Närpiössä 360 astetta kettinki kaulassa tolpassa kiinni kaiket päivät..
Niinpä niin. Taisin saada jo vastauksen avaukseeni.
IONI
Ei ole aiheellista vetää johtopäätöksiä ilman että tietää, että käytännössä kaikki tasapainoiset mielipiteet kylmästi poistetaan palstalta. Tämä koskee myösi kirjoituksa, joilla pyritään antamaan uutta faktatietoa.
Mikä taho palstaa siten siivoaa on hämärän peitossa.
Koska palstalle kirjoitetaan anonyymisti, ei kukaan voi tietää kuka roskaa kirjoittaa. Ei voi ainakaan suoralta kädeltä väittää, että fennot roskaa kirjoittavat, koska provoilijat ovat kyenneet aikaisemminkin sulkemaan palstoja.
En yhdy aloitukseen, mutta toisaalta:
"Niin metsä vastaa, kuin sinne huutaa".
Taitaa olla copycatti-ioni.
Aikoinaan surut halveksivat suomalaisia, koska pitivät heitä alempana ja huonompana kansana.
Nykyään monet suomalaiset halveksivat suruja, koska he YHÄ pitävät itseään parempana ja etuiluun oikeutettuna kansanosana.
Eli vaikka suhtautuminen NÄYTTÄÄ samalta, on lähtökohdat aivan erit!