Räsäsen sekoilut

Poliisiauton takapenkillä rattijuopolle sakot? Se on vain ensin puolueettomasti todistettava se rattijuopomus.
Käyttäisi energiansa myymälävarkaisiin. Palauttaisi vankilatuomiot hillitsemään varastamista.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uskovaisia ei pitäisi päästää politiikkaan sekoilemaan. Eihän niillä ole edes mitään käsitystä mikä on totta ja mikä satua.

Äänestä

Niin,

ehkä sakot voisi antaa suoraan tyhmyydestä.

Se oli oikeusministeri tuija brax joka halusi vapauttaa myymälävarkaat rikosvastuusta.

99% rattijuopumuksista on täysin selviä tapauksia. Ja se 1% tapauksissa on kyse lähinnä ajokiellon pituuden määrityksen ongelma.

Joten sakon määrääminen ja esimerkiksi 3 kk ajokielto suoraan tien päällä voisi olla yksi keino säästää oikeudenkäyntikuluissa ilman oikeusturvan vaarantamista.

Jos vertaa vaikkapa tuija braksin "säästöihin" ja "ruuhkien" purkamiseen lautamiehistä luopumalla oli lähinnä oikeuturvan polkemista: ei itse ongelman ratkaisua.

Juttu ruuhkat oikeudessa on syyttäjäviraston toilailujen ja syytettyjen taktisten poissaolojen aiheuttamaa ongelmaa. Syyttäjät haluavat "ymmärtää" poisjääntejä ja siten aikanaan mahdollistaa lievempiä rangaistuksia.

Jos syytettyjä ei tosissaan haluta oikeuteen, niin jutun käsittelyajat kasvaa. Ei lautamiehillä ollut mitään tekemistä sen kanssa.

Räsäsen ehdotus vähentää aidosti oikeuskuluja ja nopeuttaa myös rattijuopon itsensä kannalta asian käsittelyä. Juttu on ratkaistu heti, ei odoteta 6 kk. Ja kun asia on selvä, promille raja ylittyy, niin ei siinä mitkään oikeusturvakeinot muuta asiaa.

Sisäministeri saa olla aktiivinen jor oikeusministeri laiminlyö oman tehtävänsä.

NINEL

Äänestä
  • Ne menee kansliapäätöksinä, mutta oikeusturva taattu. Hikinen poliisi mittarinrisalla ei ole oika lakia lukemaan ja tuomiota antamaan. Kyseessä, kun myös vapausrangaistus mahdollinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


senkun jatkuu! kirjoitti:

Poliisiauton takapenkillä rattijuopolle sakot? Se on vain ensin puolueettomasti todistettava se rattijuopomus.
Käyttäisi energiansa myymälävarkaisiin. Palauttaisi vankilatuomiot hillitsemään varastamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu