Paavo Väyrysen uusin kirja ja synttärionnitteluni

Paavo Väyrynen julkaisi toistaiseksi viimeisimmän kirjansa 10.2.2011. Kirjan nimenä on hauskasti "Huonomminkin olisi voinut käydä".

Helsinki-Kirjat -yhtiön kustantama 224-sivuinen Väyrysen kirja sisältää seitsemän esseetä elämästä, politiikasta ja yrittämisestä. Väyrynen on valinnut tyylikseen "kontrafaktuaalisuuden" tai jossittelun, kuten sitä kutsutaan kansan suussa. Lopputuloksena on myös pohdintoja siitä, kuinka monet Suomen politiikan isot tapahtumat olisivat voineet mennä. Jossittelusta syntyy herkullisia näkökulmia, muistutus siitä, että historia on toisinaan sattumusten summaa. Väyrysen kriittisestä kynästä saavat oman osansa myös media, imagotempuilla ratsastavat Vihreät ja Kokoomus, oma puolue ja ministerikollegat.

Varsinkin Alex Stubbista Väyrysellä on paljon mielenkiintoista kerrottavaa. Miehet tulivat Ulkoministeriössä hyvin toimeen keskenään (mitä nyt välillä vähän reviirikahnauksia), mutta kirjasta käy erinomaisesti selville, miten täysin eri linjoilla federalisti ja NATO-mies Stubb ja EU-kriittinen ja NATO-vastainen Väyrynen ovat.

Luin Väyrysen kirjan pari päivää sitten. Kirja on varsin mielenkiintoinen, avoimen rehellinen ja paljon uutta tietoa antava monistakin poliittisen lähihistorian kiemuroista, mutta myös Väyryseen liitetyistä jalasmökki- ja Vladimirov ym. -jupakoista. Mutta ei niistä tässä yhteydessä sen enempää, koska aion tehdä Väyrysen väitetyistä virheistä oman kirjoituksen. Mutta sen sanon, että miestä on lyöty kuin vierasta sikaa ja kansa on uskonut kaiken ja uskoo vieläkin. Siksi Väyrysen maineenpuhdistaminen on paikallaan. Mutta, kuten sanottu, jossain toisessa kirjoituksessani siitä sitten lisää.

Käytän tässä samalla tilaisuutta hyväkseni ja onnittelen Paavo Väyrystä hänen täyttäessään tänään 2.9.2011 65 vuotta! Se on oiva ikä tulevalle presidentille.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapt evp

      Myös myöhästyneet onnittelut

      Lähes loppuun luin Väyrysen kirjan minäkin, oikein omistuskirjoitulksella varustettuna.
      Kyllähän Stubbin ideavarkaus ja aikamoisen epäterve ja perusteeton oman itsensä korostaminen tulivat hyvin esille. Väyrynen täydentää Suomea ja päinvastoin.

    • Olette oikeassa PV

      Minäkin rakastan ja ihailen Paavo Väyrystä, ainoastaan Väyrynen voi pelastaa meidät siltä, että tukirakenteisiin puututaan ja venäläiset asettaisivat Suomen tärkeimmäksi kauppakumppaniksi. Väyrynen pelastaisi Suomen tästä kurjuudesta joka meitä odottaa. Väyrysessä on vielä sekin hyväpuoli, että Väyrynen ei halua valtaan vallan takia, vaan pelastaakseen meidät suomalaiset.

      • Kapt evp

        Kerrotkos miksi muut "puhdaspulmuspoliitikot" haluavat valtaan? Pyrkyä ja nostettakin näyttää monilla pintaliitäjillä olevan. Tärkein, osaaminen, puuttuu lähes laidasta laitaa. Väyrynen on siinä ylivertainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      352
      1485
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe