Kurja juttu, tiedän.. Enkä halua kuulla nyt mitään että "miksi teit sitten lapsen" yms. En vain yksinkertaisesti ollutkaan valmis tähän elämänmuutokseen.
Onko kenelläkään kokemusta siitä, jos lapsi sijoitetaan esim tukiperheeseen tms? Voisiko joku valaista minulle näitä asioita? Saanko lapseni esimerkiksi puolen vuoden/vuoden päästä takaisin? Tai edes joskus? Miten usein saan nähdä lastani?
Haluaisin antaa lapseni pois, tai ainakin enemmän vapaata.
6
962
Vastaukset 6
- ssggeee
Minkä ikäinen lapsesi on? Jos vuoden, niin silloin tuo tukiperhetoiminta voisi tulla kyseeseen. Enpä muuta osaa sanoa, kuin että kysele täältä:
http://www.pelastakaalapset.fi/toiminta/lastensuojelutyo/tukiperhetoiminta/tuettavat-perheet/ - samma här..
etkö saisi keltään apua?? kun mulle tuli seinä eteen,soitin suoraan sosiaalitoimistoon.otin pojan mukaan ja itkin. sanoin ja selitin tilanteen.rakastan lastani mutten enää yksin jaksanut. olin koko 9v ollut yh.pojan isä alkkis..suprise.
minua autettiin tosi reilusti.ensin alkoi käymään perheavustaja,ja kun ei piisannut,niin sain pojan puoleksi vuodeksi turvakodin tyyppiseen. ei siellä pakotettu olemaan.palaverissa sai kaikki kertoa mielipiteensä. ja lopulta kaikki pääsi levon jälkeen palaamaan ennalleen. voimia laittaisin jos voisin :? koita jaksaa. - ...
mäkin niin vihaan noita etä olisist ajatellu ennen kun teit lapset. ei se mitään ratkaise kun ongelma on jo. pahentaa vaan.
itekkin olen miettiny tota tukiperhe tapasta ratkaisua. mut toisaalta mitä se auttais. ei varmaan mitään on niin vitun väsynyt ja pinna kireellä ettei tähän enää mikään loma auta!!! ja sitten taas pelottaa et kuin lapset reagoi. tuleeko niitsä ihan hulluja kun uuteen perheeseen laitetaan. on se rankkaa niillekkin. kai se on parempi että täällä tutussa ympäristössä vedetään vaikka ei kivaa olekkaan. ja aina välillähän sitä jaksaa esittää äitiä. - soita pian
Sulla on varmasti vaikeaa ja tarvitset paljon apua! sossun puoleen tulisi nyt kääntyä ja neuvolaan voi aina soittaa.Sieltä selviää kun kyselet ja olet avoin.Muista, että olet hyvä äiti kun tiedostat avun tarpeen ja pystyt sen myöntämään.Lapsen kanssa on tärkeää pitää tiiviisti yhteyttä ja nähdä säännöllisesti.
- 1+1=2
Sossun puoleen kääntyisin viimeksi. Voi käydä niin ikävästi että lapsi huostaanotetaan eikä vanhemmilla ole sen jälkeen mitään sananvaltaa vaikka mieli muuttuisi.
- J
KYLLÄ LAPSENNSAA PUOLENNVUODENNKULUTUA TAKASIN
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371460Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2801031Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48455Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain76446- 32419
- 77412
- 28410
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381