Miltä tuntuu kun mielialalääkkeet alkavat vaikuttaa?

Minulle määrättiin sepram 20mg mielialalääkkeitä ja olen nyt syönyt niitä kuukauden verran ja mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut mutta en ole huomannut että mielialani olisi kovainkaan muuttunut...ehkä olen hieman rauhallisempi. Siis minkälainen olo tulee lääkkeistä? miten ne pitäisi vaikuttaa? tuleeko rauhallisemmaksi ja onko tarkoitus se että kaikkia asioita ei ota niin vakavasti?? eräs työkaveri sanoi että olen rauhallisempi hänen mielestään kuin ennen. minun pitäisi lääkärilleni soittaa miten on lääke sopinut..voiko lääkäri määrätä vahvempia jos näistä ei hirveästi ole hyötyä?
115374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tunnetko olosi alakuloiseksi? Pystytko kokemaan positiivisia hetkiä? Kyllä lääkkeen vaikutuksen jollain tavalla tulisi huomata. Olen itse syönyt nyt noin vuoden verran sepramia ja mielestäni oloni alkoi pikku hiljaa muuttua valoisammaksi noin kuukauden päästä lääkkeen aloittamisesta. Toki lääkemäärää nostettiin alussa jonkin verran ja nykyisellään se on 40mg. Ilman lääkettä en varmasti tuntisi oloani näin hyväksi, sanoivatpa asiantuntijat masennuslääkkeistä mitä tahansa :)

Äänestä
  • Jotenkin tuntuu että ehkä hiukan mieliala on parempi mutta otan silti asioita aika vakavasti vieläkin ja alakuloisuuutta ehkä hiukan varsinkin jos olen väsynyt. Varmaan vielä kannattaisi odottaa parisen viikkoa ja sitten katsoisi olotilan lopullisesti ja soittaisi lääkärille?? kyllähän huomaan myös jonkin verran joskus positiivisia hetkiä...aamuahdistus ei ehkä ole niin voimakas enää kuin joskus oli mutta omasta mielestäni varmaan tarvitsisin tuon 40mg todennäköisesti...mutta saa nähdä mitä lääkäri sanoo. Elämäntilanteeni muuttui tässä vuoden aikana todella hurjasti ja masennus meni aika pitkälle..itkukohtauksia ei ole nyt ollut mutta tällä hetkellä ei syytäkään mutta pelkään koko ajan...

    Äänestä

Yleisin vaikutusaika masennuslääkkeillä on 4-6 viikkoa. Silloin voi syntyä tuntemuksia paremmasta, mutta nämä asiat ovat yksilöllisiä. Joskus voi mennä pidempäänkin. Jopa 1/2 vuotta - vuosi. Kannatta olla sinnikäs, jos ei esiinny sivuvaikutuksia. Jos syntyy, lääkärille välittömästi.

Äänestä

Itselläni alkaa ensin oireiden hetkellisellä pahenemisella jonka jälkeen noin viikon kuluttua tulee tasaisempi ja rauhallisempi olo, mieli alkaa kohoamaan vasta pidemmän käytön jälkeen. Itse olen tosin käyttänyt eri lääkevalmistetta, cipralexia.

Äänestä

Ekaksi kahdeksi viikoksi tuli mulle kunnon päänsärky sepramin sisältämästä glyseriinistä , vaihdettiin orionin citalopramiin ja se sopi paremmin, nyt 30 mg päivässä ja aloitin joulukuussa 2009 20 mg päiväannoksella.
Nyt vasta ehkä hiukan helpottaa vähäsen ahdistus.

Äänestä

Mitä ihmeen vaikutuksia sinä masennuslääkkeiltä odotat, jotain fiiliksiäkö? Jos et stressaa kaikista asioista kuten ennen, lääke ilmeisesti sopii sinulle.

Vahvempia? Mitä tuo mahtaa tarkoittaa. Lääkäri voi nostaa lääkkeen annostustai, eli se siitä "vahvuudesta". Lääkkeitä on eri vaikutusmekanismeilla toimivia, ei niistä sen kummemmin voi sanoa, että yksi on vahvempi kuin toinen.

Tottakai lääkäri voi määrätä eri lääkkeen. Jos on unen kanssa ongelmia, määrätään yleensä väsyttävä, illalla otettava lääke.

Äänestä

Tarkoitan sitä että ennen itkin tosi paljon aivan yhtäkkiä koska olen kokenut monia kriisejä vuoden aikana. Kuitenkaan nyt en ole alkanut itkemään niin herkästi enää vaikkakin jos siihen tulisi pienikin syy (mitä pelkään taas)niin voisin taas tirauttaa kyyneleet. no niin esim. olen kuullut työkaveriltani että henelle määrättiin samaa lääkettä mutta vahvampaa,koska juuri miedompi ei auttanut tarpeeksi. En odota mitään fiiliksiä...ei kai tässä mistään "ilopillereistä"sentään kyse ole...höh..

Äänestä
  • Niin, eivät masennuslääkkeet mitään onnellisuus- tai ilopillereitä ole. Niiden hyötyä voi tutkailla vertailemalla oloa ennen ja jälkeen lääkityksen. Stressioireesi ovat vähentyneet lääkityksellä, mikä on hyvä merkki.

    Sepramin (sitalopraamin) annosta voi nostaa aina 60 mg:aan.

    Nosto on tehtävä vähitellen, eli 10 mg kerrallaan viikon välein. (Viisi päivääkin lienee riittävä väli.)

    Äänestä

Muistakaa vaan että annostuksia ei pidä itse lähteä muuttamaan, vaan lääkärin kanssa sovittava siitä.

Äänestä

no kyllähän jokainen varmasti itse tietää paremmin kuin lääkäri vaikuttaako lääke vai ei. itse ainakin 10 vuotta masareita syöneenä ihan itse päätän kuinka paljon mitäkin lääkettä syön, kunhan teen sen ohjeiden mukaisesti. mutta itsetuntemusta täytyy silloin olla, ja kokemusta lääkkeiden syönnistä useammalta vuodelta.

Äänestä

"Yleisin vaikutusaika masennuslääkkeillä on 4-6 viikkoa. Silloin voi syntyä tuntemuksia paremmasta, mutta nämä asiat ovat yksilöllisiä. Joskus voi mennä pidempäänkin. Jopa 1/2 vuotta - vuosi. "

Tämä on aikamoista propagandaa...suoraan lääketeollisuuden puppusanageneraattorista.

Tutkimuksien mukaan suurin osa lääkkeen vaikutuksesta on lumevaikutusta, eikä naturalististen tutkimusten, oikeiden tutkimusten mukaan vaikutusta juuri ole.

Se, että joku tuntee saavansa apua masennuslääkkeistä, ei tarkoita sitä, että siinä lääkkeessä olisi erityisesti jotain ainetta joka auttaisi. Pelkkä lääkinnällinen rituaali: valkotakki määrää ja uskoo sen tehoavan ja usko pillereihin riittää. Totta kai niissä lääkkeissä on jotain kemiallista vaikutusta, sehän tuntuu myös sivuvaikutuksina.

Ja sinänsä on ihan sama, jos joku kokee saavansa apua lumevaikutteisista pillereistä, paitsi että se on kansantaloudellista tuhlaamista, että Kelan kautta kaikki maksetaan turhista lääkkeistä, kun sama vaikutus saataisiin syöttämällä kalkkitabletteja.

Pitäisi kyllä katsoa itse kunkin elämään, eikä uskotella itselleen, että aivot meni epäkuntoon (serotoniinvajausteoria /monoamiiniteoria on puppua, jos se jollekin on vielä epäselvää).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masentunut45 kirjoitti:

Minulle määrättiin sepram 20mg mielialalääkkeitä ja olen nyt syönyt niitä kuukauden verran ja mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut mutta en ole huomannut että mielialani olisi kovainkaan muuttunut...ehkä olen hieman rauhallisempi. Siis minkälainen olo tulee lääkkeistä? miten ne pitäisi vaikuttaa? tuleeko rauhallisemmaksi ja onko tarkoitus se että kaikkia asioita ei ota niin vakavasti?? eräs työkaveri sanoi että olen rauhallisempi hänen mielestään kuin ennen. minun pitäisi lääkärilleni soittaa miten on lääke sopinut..voiko lääkäri määrätä vahvempia jos näistä ei hirveästi ole hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu