Onko tänä kesänä joku "luumutauti", toisesta luumupuusta kuivunut puolet,toinen ihan kokonaan vaikka on tuottanut ryppyiset luumutkin.
Aikaisempina vuosina on tuottanut runsaan sadon, nyt jopkin kuivattaa puut????????
Aikaisempina vuosina on tuottanut runsaan sadon, nyt jopkin kuivattaa puut????????
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko luumupuu tullut ikään jossa se kuolee pois. Meillä Viktoria kuoli toissakesä, teki kyllä viimeisenä vuotenaan runsaimman sadon. Nyt punaluumu alkaa kuolla mutta työntää nyt uutta versoa maasta tosi paljon. Nyt jätetään pariin kohtaan versot kasvamaan ja parin vuoden päästä emopuu kaadetaan pois.
luumupuun elin-ikä 12-16v?
Meillä luumupuu oli viime vuonna puoliksi kuiva ja tänä vuonna kokonaan.
Paitsi, että NYT n. 30 senttiä maanpinnan yläpuolella RUNGOSTA alkoi nopeasti kasvaa pari oksaa/versoa.
Kasvaako meille uusi luumupuu?
Milloin kuivan rungon uskaltaa katkaista ja mistä kohdasta.
Entäpä kuivat oksat?
Rungon voi katkaista versojen yläpuolelta, viistosti alaspäin. Ensin kannattaa kuitenkin tarkistaa, kuinka korkealle runko on elävä. Ensin voi katkaista elävän ja kuolleen rungon rajalta.
Luumupuu voi tehdä vielä juuriversoja, niin että parempi jättää ruoho leikkaamatta juuriston alueelta.
Kiitos vastauksesta.
Onko katkaisun ajankohdalla merkitystä?
Ei sitä kuivaa luumupuuta varmaan jaksa katsella. Katkaise vaikka heti. Juurivesoja kannattaa odotella ja katsoa. Useimmat luumupuut ovat omajuurisia, eli juuresta kasvaa sama kasvi kuin latvakin.
Meillä pihassa yli 30-vuotias keltaluumu ja naapurilla kaksi kai yli 50-vuotiasta punaluumua. Se siitä lyhyikäisyydestä. Maa on kuivaa hiekkamaata mutta luumua tulee ämpäritolkulla.
syyslannoitus auttaa talvehtimessa.. talvi kovaa-aikaa hedelmäpuille...
Mikä mahtaa vaivata koristekirsikkapuutani, kun lehdet varisevat joukoittain? Lehdet ovat ehjät, eikä niissä ole reikiä. Hiukan laikukkaita ovat.