mistä mielestänne saa sastamalassa parasta tai huonointa asiakaspalvelua?
SASTAMALAN PARHAIMMAT/HUONOIMMAT
asiakaspalvelu??
427415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ainakin mun mielestä aikoinaan Vammalan torilla olleesta lihis/snagarikiskasta sai tosi hyvää palvelua. Lukuisat kerrat ostettiin iltasella lihikset siitä, ja sellainen hiukan pulleanpuolinen naishenkilö, ilmeisesti omistaja, se aina jaksoi heittää jotakin joustavaa läppää.
Mutta aikaa on tuosta mennyt 20 vuotta, ja tietääkseni Torin snagaria ei ole ollut enää aikoihin. Mahtaako olla jäätelökiskaakaan siellä enää? Siinäkin oli kesällä hyvin valoisan oloisia tyttöjä myymässä.
Toriin nämä omat palvelumuistot molemmat keskittyi näämmä.
Mitähän tuolle Vammala/Sastamalan torin seudulle kaikkinensa tekis? Siinä se kunnan keskus kuitenkin on. Kunnan keskus sanoo paljon myös koko kunnasta.
Torin pitäisi olla elävä myös ilta-aikaan, ei vain pelkkä tyhjä asfalttikenttä.
Vammalan keskustassa on se torikahvila. Vaikka olen käynyt siellä tosi harvoin olen kyllä saanut asiallisen kohtelun. Kiitos ja puuro oli siellä hyvää.
Huonoin palvelu on ehkä kaupungintalolla joka heijastuu koko kuntayhtymään.
Villen Kello ei edes tiedä mitä asiakaspalvelu on. Netistäkin löytyy hirveesti negatiivista palautetta yrityksen toiminnasta.
Jep eräs tuttava mies osti sieltä kello joka heti jätätti. Vaihtoon ei suostuttu vaan kelloa korjattiin kaksi viikkoa. Takaisin kello tuli takakansi raapaleilla ja se kuulemman on ihan normaalia.
Eiköhän se ole se villen nettipuoli mikä on siellä netissä saanut palutetta.
Villen Kellossa olen aina saanut hyvää palvelua kun olen paikanpäällä käynyt, siis siinä torin laidassa missä se on ollut jo tovin.
5€ maksoi juuri paristo kun kävin vaihtamassa seikooni sellainen. (odottaessa vaihdettiin)
Eiköhän se ole silloin maahantuoja sen korjannut ja raaputtanut jos kyseessä on uusi kello. Ei kelloliikkeet uusia kelloja korjaa vaan lähettää maahantuojalle ja mielestäni kaksi viikkoa on ihan ok korjausaika.
Itse ostin juuri uuden auton ja viikon jälkeen se jo meni takuukorjaukseen, nyt se on ollut siellä jo kolme päivää.
Ostin 8v sitten sääaseman Villen kellosta ja palvelu oli asiallista. Nyt tuosta sääasemasta meni se ulkona oleva langaton anturi rikki. Kyllä Villen Kellosta uutterasti koetettiin hankkia uutta anturia mutta ei vaan sellaista enää löydy. Asiaa hoidettiin sähköpostin välityksellä enkä moiti heidän toimintaansa millään tavalla, päinvastoin. Sykemittariini vaihdatan aina patterini samassa liikkeessä. Joka ikinen kerta olen saanut hyvää palvelua.
Mutta ihmisten kannattaa muistaa vanha sanonta: Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Eli voisi myös Aasiakas vilkaista peiliin. Ja olen itse aasiakaspuolella töissä. Monet naurut on takahuoneessa naurettu. Suosittelen myös lukemaan sellaisia sivuja kuin aasiakas.net. Sieltä löytyy koko tämä valittajien kirjo.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062515752349_uu.shtml
Työttömien työpajalta saa ehdottomasti huonointa palveluaa. Joudut sinne tekemään orjatyöpalkalla töitä ja alle prosentti työllistyy sen kautta. Jos et sinne mene, niin tukesi katkaistaan ja kuolet nälkään.
Tuosta työpajasta ei onnekseni ole kokemusta kun aina on töitä löytynyt jos on halunnut jotain tehdä.
Sastamalan huonoin palvelu on ehottomasti Kelassa. Kukaan ei tiedä mistään mitään, ohjeet ja neuvot vaihtelee päivittäin, riippuen keneltä kysyt, mihin aikaan kysyt. Näin kävi viimeksi oman asumistukeni kanssa. Yleensä hakemukset tulee evättyinä takaisin mutta jos viitsit valittaa sosiaaliturvalautakunnalle niin päätös onkin myönteinen ja tuet mitkä kuuluu maksetaan takautuvasti.
Sastamalan kelassa todella on asiakaspalvelijana nainen joka neuvoo aina väärin asumistuki asioissa, meitä neuvoi monesti ja lopulta asiaa käsiteltiin sosiaalilautakunnas 1.5v ja takautuvasti takasi tuli.
Nykyään soitan suoraan asiakaspalvelu numeroihin.
Parasta palvelua saan Aseman Kengästä ja Neon Sportista.
Kello- ja kultaliike Merjan se tummatukkainen nuori myyjä (taitaa nykyään olla vain lauantaisin töissä? Oli kesällä töissä ainakin) on nuoresta iästään huolimatta todellinen asiakaspalvelija!
Kyllä Merja itsekin on todellinen asiakaspalvelija!
Suuhoidoissako ?
Ei kyllä tiedä koruista mitään, mutta kova hän puhumaan.
Toiviaiselta parasta palvelua, joskus hymyn kera :)
Hyvää palvelua Vammalassa Shell huoltoasemalla,Autohuolto Matti Puhakalla ja Vammalan Nesteellä myös.
tv leppäseltä saa aina hyvää palvelua
Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan.
Ulkomaalaiset korut ja kellot. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062515752349_uu.shtml
Ehdottomasti Hyvää ja osaavaa palvelu saa eläintarvikekauppa Haukkiksen omistajalta Johannalta. Niin monissa on vuosien aikana käyty, ettei muualla sellaista asian tuntemusta ole ollut. Kuin esim.Tampereella mustissa ja mirrissä ei myyjät tunnista koirarotuja.
Neon Sportista saa todella hyvää palvelua, heti löytyi minullekin sopivat lenkkarit, vaikka tuntuu, että mikään ei sovi jalkaan ja kaikki hiertää.
Kurkatkaapas sellanen kun kehysliike lidlin vastapäätä. Aika kuiva meno....
Eräässä autoliikkeessä oli asiakaspalvelu ala-arvoista.
Johtaja oli kaatanut joulukinkunrasvat munilleen, seuraavaksi veritulppa oli ampunut häntä, eikös nämä ole niitä POHJAKOSKETUKSIA?
Juu kato hei rasvapää myy pensaa, hei hei
Työteekki. Asiatonta "kuntouttavassa" oleville ns. asiakkaille. Nekin jotka asiallisesti ovat aina itsensä työllistäneet ja joutuneet Teekkiin joutuvat huomaamaan, että siellä sun pätevyytesi katsotaan pärstäkertoimesta eikä todellisesta osaamisesta.
Tekniset Tuominen. Huutoo, Huutoo!
Huonointa asiakaspalvelu on K-Citymarketissa tosi usein. Muutamaa tyyppiä (ja lihatiskin henkilökuntaa, siellä iloista henkilökuntaa!!) lukuunottamatta kassapalvelu on niin tympeetä, että tekis mieli todeta että mitä ihmettä on hakeutunut palveluammattiin? Ja miks palvelutyöhön edes huolitaan ihmistä joka ei palvelualtis ole? En ymmärrä.
Mitä palvelua kassat antavat/tekevät? Nehän vaan ottaa rahat pois ja ei sen kummempaa??
Ihan perusasioissa vois tsempata: Tervehtiä asiakasta ja kun ojentaa vaihtorahoja / kuitteja, vois todeta ”Ole hyvä”. Mikä siinä on niin vaikeeta? Perus palvelutyön käyttäytymistä.
Kalliokoskelta en enää huonekaluja osta. Isäntä siellä saattaa palvellakin mutta rouvalla on asiakaspalveleminen paitsi puutteellista, myös katselee maksavaa asiakasta halveksien.
Huonoimmat Laiturikahvila, Seurahuone, Dublin (ei varmaan yllätä ketään), Expert. Näihin en enää mene. Parasta Tyrvään Pappila, Cittarin lihatiski, Kirami.
Mitä laiturikahvilalle on tapahtunut??? Tosi epäsiistiä ja sekaista mm jo katunäkymässä. Epäsiistejä pullukoita röökillä työasut päällä ja musta henkilökunnan auto usein parhaalla P-paikalla. Ei hyvää mainosta.
Sisällä sama sotku jatkuu ja tosi tylyä palvelua.
No onneksi on pappila.
Huonoimpia on Kiviniitty, Tietokoneliike lukioo vastapäätä, pubit. Parhaimpia Veikon Kone, Terveystalo, Neon Sport
Merjan kulta-ja kelloliikkeestä sain aina todella hyvää palvelua. Siellä vaihdoin kelloihin patterit, korjautin kaulakorua. Tullut ostettua kelloja, koruja ja kihlasormukset. Kaikki toimi hyvin ja asiakaspalvelu pelasi. Tykkäsin asoida kyseisessä liikkeessä, sielä oli rento ja ystävällinen ilmapiiri. Valitettavasti enää liikettä ei ole :(
Villen Kellossa kävimme katsomassa kihlasormuksia, mutta asiakaspalvelu oli todella huonoa ja myyjän käytös töykeätä. Käyttädyimme asiallisesti ja siististi. Sormuksia ei meinannut saada katsottavaksi. Sitten löytyi yksi sormus, mutta niitä ei ollut kuin yksi, olisimme tarvinneet kaksi samanlaista sormusta. Ostimme sormukset Merjan kulta ja kelloliikeestä.
Shellillä en enää asioi, en edes polttoainetta osta. Sain siellä kesäkuussa todella epämiellyttävää ja huonoa palvelua (vanhemmalta mieheltä). Tämä omistajan/myyjän puhui halveksuttavasti maksavasta asiakkaasta. Joten sanoin, kiitos saan palvelua myös muualta.
Kiilteeseen en enää mene koskaan. Kävin korjauttamassa siellä hammastani. Jouduin menemään toiselle hammaslääkärille, joka totesi että korjaus on tehty väärin. Maksoin korjauksen korjauksesta noin 1500 euroa. Tein hammaslääkärin toiminnasta reklamaation myös suoraan Kiilteelle. Omistaja/pomo soitti asiasta noin 22 aikaan illalla ja yritti mielistellä asiaa parhaakseen. Väheksyttävästi antoi ymmärtää, ettei valitusta kannata viedä eteenpäin.
Näistä paikoista olen itse saanut huonointa palvelua. Käyttäydyn hyvin ja asiallisesti, en koskaan käyttäydy ns. "huutavana/äksyilevenä" asiakkaana. Yritän myös muistaa kiittää yrittäjiä ja myyjiä hyvästä palvelusta ja tervehdin kohteliaasti yrittäjää ja myyjää asioidessani kaupoissa yms.
Kiitosta, jota haluan myös jakaa parhaimmista paikoista/palvelusta
Silmäasemalta olen henkilökohtaisesti saanut todella hyvää ja osaavaa palvelua, silmälaseja on korjattu useamman kerran. Kaikki sujunut todella mukavasti ja henkilökunta on ollut ystävällistä. Asioinut myös iäkkäämän ihmisen puolesta/mukana, henkilökunta on auttanut mm. istumaan yms.
Sastamalan apteekit ovat myös kiitoksen ansainneet, monesti asioivana aina iloista ja mukavaa palvelua.
Fiksu ja kunnallinen eläinlääkäri, osaavaa työtä. Helppo asioida. Lemmikit ovat saaneet hyvää hoivaa. Lääkärit/hoitajat auttavat myös lemmikin omistajia hädässä ja osaavat antaa hyviä neuvoja ja rauhoitella tiukassa tilanteessa.
En ole käynyt enkä käyttänyt Esson eli Shellin palveluja sitten 27.10.2006 jälkeen, koska en kuulemma ole heidän asiakkaansa? Näin silloin minulle siellä ilmoitettiin hei hein toimesta. No onhan sitä tarvittavaa alan palvelua saanut muualtakin, ja saa edelleenkin.
Kalliokossken huonekaluliikkeen omistajan rouvan epäkohteliaisuus ei jää ainoastaan myymälään, vaan häneltä saa ikäviä ilmeitä myös myymälän ulkopuolella. Huomasin asian ollessani vaimoni kanssa ruokatunnilla keskustan Hessburgerissa ja tuo kyseinen liikkeen pariskunta poikkesi Heseen myös. On ikävä kun jonkun ihmisen elämä on noin vaikeaa. - Onneksi minun ei tarvitse asioida kyseisen myymälän kanssa enää koskaan.
Mutta kun on kova nälkä.
Mielestäni ollut asiallista palvelua kaikissa liikkeissä missä olen käynyt ei ainakaan tule mieleen mitään negatiivista voi olla että olen liian positiivinen tallaaja.
Bjuuti. "Lävistäjä" täysin ammattitaidoton kosmetologi. Useat ihmiset valittaneet