Itkisin jos ei naurattaisi

Tänään oli KulttuuriCampuksen avajaiset Omalla Tuvalla. Eräs sen tarkoitus on tuoda eloa kuolleeseen kauppalaan. Eikös sattunutkin niin, että samaan aikaan kaadettiin Oman Tuvan edessä olevat kauniit puut pois. Miksiköhän. Toivatko liikaa viihtyisyyttä katukuvaan? Olivatko turhia, eli kaadettiin pois, kun ei tuossa puita tarvitse olla? Vai rakentaako Kynnös nurmikentän tilalle harmaan betonikuution?

Ei ole tämän kylän touhuissa kyllä mitään tolkkua.
17257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sun jutuissasi ei ole mitään tolkkua.Keksi nyt puunkaatoon joku "syyllinen", että on mielesi hyvä.
Pienet on murheet sinulla, mutta sillä tasolla sitä mietitään mihin kullakin on kapasiteettia.

Äänestä
  • Eihän tuo toki mikään suuri asia ole, mutta minä kyllä olen samaa mieltä. Paremmalta näytti puiden kera kuin ilman. Tekee vaan kauppalasta entistä ankeamman näköisen paikan.

    Äänestä

Ny löytyi oikein kapasiitti äijä. Joka ajattelee niin suuria et pää on pienempi.

Äänestä

joko löytyi syyllinen. miten kultuuricampus ja puunkaato saadaan liittymään samaan juttuun. campuksen syytäkö tämä puunkaato vai mitä se kaalipääkakara oikein ajaa takaa. voi per..... että on pienet ympyrät tällä kaalikakaralla. samaa tasoa niukkarisen kanssa.

Äänestä
  • Ei ole tullut mieleen että ovat ehkä jo niin huonossa kunnossa, että on kaadettava ennenkuin kaatuvat tuulella itsestään jokun tai jonkin päälle.

    Mutta eihän sitä voi kauhalla vaatia kun on lusikalla annettu, sanoo jo vanha sananlaskukin.
    Olisi hienoa jos kaalimaan kakara ja niukkarin ymmärtäisivät edes senverran, että antaisi näiden sivujen olla rauhassa, kukahan ne on opettanut tietokonetta käyttämään.

    Äänestä

Viidestä vastaajasta yksi oivalsi mistä on kysymys. Muilla on vakavia puutteita kokonaisuuksien hahmottamisessa. Kertokaahan miksi. Onko liian monta sukupolvea naitu serkkuja?

Äänestä

Oliko avajaisisaa yli 5 ihmistä?
Laske pois sukulaiset ja puolisot, jotka on pakoitettu mukaan?

Äänestä

Avajaisissa oli muutamia kymmeniä ihmisiä, pakotettuja ei tainnut olla yhtään. Osa toki työnsä puolesta pakotettuja, mikä on ihan luonnollista.

Äänestä
  • Muutama huomio.

    Piti ihan googlettaa että mikä tämä kulddyyricampus oikein on, nimestä ei voinut päätellä mitään. Se mitä kotisivuilla kerrottiin oli ihan loogista ja ymmärrettävää, en tosin näe mitään relevanttia yhteyttä toiminnan ja tuon nimen välillä. Nimi on kertakaikkisen outo.

    Sivuilla seisoo näin: "KulttuuriCampus – hankkeen kohderyhmänä ovat alueella toimivat tai toimintaansa aloittelevat luovien alojen yksityiset kädentaitajat, opiskelijat ja pienyritykset..."

    Eli periaatteessa tässä on jotain samanlaista suunnitteilla kuin mitä esim. Rauma tarjoaa. Viehättävässä puukaupungissa pieniä putiikkeja ja hengenravintoa. Ongelma nyt vain on se, että Ikaalisissa ei ole tarjota vastaavaa miljöötä. Ei voi kuin surra ja itkeä sitä, että vanha puukauppala on niin tyyten vedetty pillarilla alas. Tällekin projektille voisi povata suurempaa menestystä, jos olisi vielä se laulujen ja legendojen vanha kauppala olemassa.

    Äänestä

Kaalimaan kakaralle tiedoksi. Luotettavien tietojen mukaan avajaisissa kävi n. 250 vierailijaa. Kaikki eivät tietenkään olleet mukana heti virallisissa avajaisissa, jossa siinäkin oli yllättävän paljon vieraita.
Hieno hanke ja hyvä alku Campukselle. Toivotaan että perinteinen Ikaalislainen kateus ei tätäkin pienyrittämisen hyvää ajatusta tuhoaisi.
Kiitos myösniille kaupungin päättäjille, jotka rohkeasti lähtivät tähän mukaan. Kaalimaan kakaroiden tapaiset jokapaikanvastustajat tietysti toivovat, että hanke epäonnistuu, että pääsee sanomaan "mitäs minä sanoin".
Onnea ja menestystä Campukselle ja kaikille siinä mukana oleville yrittäjille.

Äänestä

Nyt haukut väärää puuta, itsehän kannatan tuota Campusta ja toivon sille menestystä. Oma lukuni oli arvio sen perusteella kun piipahdin paikalla. Voi olla, että 250 kävijää oli.

Edelleenkään ei kannata kauppalan ankeuttamista mm. kauniit puut kaatamalla. Olen siis jokapaikanvastustaja.

Et tainnut edelleenkään ymmärtää mitä aloitusviestissäni kirjoitin. Palataan asiaan kunhan olet opetellut hahmottamaan kokonaisuuksia.

Äänestä

Jottei nyt kenellekään jäisi epäselväksi, niin olen aina kannattanut tätä Kulttuuri Campusta. Jonkinverran olen kyllä ihmetellyt sen hidasta etenemistä ja varoitellut liiasta kaupungin varojen käytöstä.

Toivonpa, että se nyt lähtee vauhdikkaasti liikkeelle.

Äänestä

Kyllä nyt kannattajia löytyy, kun homma näyttää toimivan hyvin. Muistakaa antaa sitä tukea myös silloin, jos ja kun, tulee huonompiakin aikoja.

Äänestä
  • Minä kyllä muistan selvästi että Niukkarinen tuota kannatti jo alkuvuodesta. Mutta sinä puolestasi olet täällä jatkuvasti vinkumassa asiasta jos toisesta, sen näkee kirjoitustyylistä.

    Jokapaikanvastustajia, kun mikään ei kelpaa, valittajat valittaa, Ikaalilaista kateutta, kiitos kaupunginhallitukselle. Ja niin edelleen. Mistään ei saisi olla eri mieltä. Taidat itse olla näistä asioista päättämässä...

    Äänestä

  • -Methusalem- kirjoitti:

    Minä kyllä muistan selvästi että Niukkarinen tuota kannatti jo alkuvuodesta. Mutta sinä puolestasi olet täällä jatkuvasti vinkumassa asiasta jos toisesta, sen näkee kirjoitustyylistä.

    Jokapaikanvastustajia, kun mikään ei kelpaa, valittajat valittaa, Ikaalilaista kateutta, kiitos kaupunginhallitukselle. Ja niin edelleen. Mistään ei saisi olla eri mieltä. Taidat itse olla näistä asioista päättämässä...

    Voisin tietysti tuon tarkistaa,mutta tarkistaa joka jaksaa. Itse en tänne ole montaakaan juttua kirjoittanut, etten mielestäni ole jatkuvasti mitään vinkumassa. Sinun jatkuvasti negatiivinen asenteesi tosin on jäänyt mieleeni. No sekin on täysin sinun päänsärkysi se. Edelleenkin toivotan Campukselle menestystä. Vaikka aivan sinun kiusallasi. Jos edes puolet Ikaalisten negatiivisestä energiasta saataisii käännettyä positiiviseks,i alkaisi kaupunkimme menestyä.

    Äänestä

Campus loppuu saman tien kun projektirahat loppuu. Kattokaapas paljonko yksin jo vuokrat tekee..

Äänestä

EU-rahaa???? Kerroppas kannattavasta EU-hankkeesta. Jämin hiihtoputki ehkä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kaalimaan kakara kirjoitti:

Tänään oli KulttuuriCampuksen avajaiset Omalla Tuvalla. Eräs sen tarkoitus on tuoda eloa kuolleeseen kauppalaan. Eikös sattunutkin niin, että samaan aikaan kaadettiin Oman Tuvan edessä olevat kauniit puut pois. Miksiköhän. Toivatko liikaa viihtyisyyttä katukuvaan? Olivatko turhia, eli kaadettiin pois, kun ei tuossa puita tarvitse olla? Vai rakentaako Kynnös nurmikentän tilalle harmaan betonikuution?

Ei ole tämän kylän touhuissa kyllä mitään tolkkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu