Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Lotto sucks (lokakuun lottouudistus)

Lottorivin hinta nousee lokakuussa 1 euroon eli huikeat 25 prosenttia.

Tällä hinnalla ilmeisesti pakko-osallistun erillisinä lopetettaviin ns. lisävoittoluokkiin, joiden voitot mitataan suunnilleen senteissä. Olisipa mukavaa, jos saisin itse edes vähän valita tavoittelemani voittoluokat kuten tähän asti on ollut mahdollista.
7154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

joo, taidan äänestää lompakolla ja pelata mielummin vikinglottoa. säästyypähän nuokin rahat :)

toisaalta, tässä tulee käytyä tuolla etelässä sen verran usein että voisin reissulta ottaa muistoksi aina sellaisen euromillions-kupongin :)

Äänestä

Ei niitä Euromillion-potteja saada muuten kuin sarakemaksuja nostamalla, muista matematiikka ja todennäköisyys!

Äänestä

en pelaa lottoa ollenkaan sen takia kun vain niin harvat voittaa ,liian suuria summia lisäksi. Olisi sopivaa jos voitot olisi sellaista40-60000€, saisi useampi ja olisi joku tolkku muutenkin, itse en tarvi miljoonia, ei tosin ole ennestäänkään, mutta olisi hyvä jos useampi voittaisi,

Äänestä
  • Toivottavasti voittoriviksi tulisi numerot 1-7, silloin voitoksi tulisi 100-250 euroa, kaikki olisivat tyytyväisiä.

    Äänestä

Mielenkiintoinen siirto, kun huomasivat, etteivät 1€:n voitot vedä. :D Heikentää entisestään Veikkauksen oman Loton haluttavuutta.

Vähän oiken, kun kilpailijalla 2€:n panoksella voi voittaa 15M€, niin alle 7M€:n kierrosta ei kannata pelata noilla säännöillä Veikkauksen Lotossa. Tarkasti laskien pitää odottaa vielä enemmän, koska Euromillionssin palautusprosentti on neljänneksen suurempi kuin Veikkauksen.

Äänestä

Kannattavuus ei ole sana, jolla olisi mitään järjellistä sisältöä minkään lottopelin kohdalla. Äärimmäisen pieni voittotodennäköisyys tekee kaikista kannattavuuslaskelmista merkityksettömiä.

Äänestä
  • Nää hömelöt uskoo, että on kannattavampaa pelata lottoa jossa on päävoitto 14 miljoona kuin 7 miljoonan pottia. Voi voi, kyllä on elämän ja matematiikan perusasiat täysin hukassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euromillions rocks kirjoitti:

Lottorivin hinta nousee lokakuussa 1 euroon eli huikeat 25 prosenttia.

Tällä hinnalla ilmeisesti pakko-osallistun erillisinä lopetettaviin ns. lisävoittoluokkiin, joiden voitot mitataan suunnilleen senteissä. Olisipa mukavaa, jos saisin itse edes vähän valita tavoittelemani voittoluokat kuten tähän asti on ollut mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu