Lottorivin hinta nousee lokakuussa 1 euroon eli huikeat 25 prosenttia.
Tällä hinnalla ilmeisesti pakko-osallistun erillisinä lopetettaviin ns. lisävoittoluokkiin, joiden voitot mitataan suunnilleen senteissä. Olisipa mukavaa, jos saisin itse edes vähän valita tavoittelemani voittoluokat kuten tähän asti on ollut mahdollista.
Tällä hinnalla ilmeisesti pakko-osallistun erillisinä lopetettaviin ns. lisävoittoluokkiin, joiden voitot mitataan suunnilleen senteissä. Olisipa mukavaa, jos saisin itse edes vähän valita tavoittelemani voittoluokat kuten tähän asti on ollut mahdollista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joo, taidan äänestää lompakolla ja pelata mielummin vikinglottoa. säästyypähän nuokin rahat :)
toisaalta, tässä tulee käytyä tuolla etelässä sen verran usein että voisin reissulta ottaa muistoksi aina sellaisen euromillions-kupongin :)
Ei niitä Euromillion-potteja saada muuten kuin sarakemaksuja nostamalla, muista matematiikka ja todennäköisyys!
en pelaa lottoa ollenkaan sen takia kun vain niin harvat voittaa ,liian suuria summia lisäksi. Olisi sopivaa jos voitot olisi sellaista40-60000€, saisi useampi ja olisi joku tolkku muutenkin, itse en tarvi miljoonia, ei tosin ole ennestäänkään, mutta olisi hyvä jos useampi voittaisi,
Toivottavasti voittoriviksi tulisi numerot 1-7, silloin voitoksi tulisi 100-250 euroa, kaikki olisivat tyytyväisiä.
Mielenkiintoinen siirto, kun huomasivat, etteivät 1€:n voitot vedä. :D Heikentää entisestään Veikkauksen oman Loton haluttavuutta.
Vähän oiken, kun kilpailijalla 2€:n panoksella voi voittaa 15M€, niin alle 7M€:n kierrosta ei kannata pelata noilla säännöillä Veikkauksen Lotossa. Tarkasti laskien pitää odottaa vielä enemmän, koska Euromillionssin palautusprosentti on neljänneksen suurempi kuin Veikkauksen.
Kannattavuus ei ole sana, jolla olisi mitään järjellistä sisältöä minkään lottopelin kohdalla. Äärimmäisen pieni voittotodennäköisyys tekee kaikista kannattavuuslaskelmista merkityksettömiä.
Nää hömelöt uskoo, että on kannattavampaa pelata lottoa jossa on päävoitto 14 miljoona kuin 7 miljoonan pottia. Voi voi, kyllä on elämän ja matematiikan perusasiat täysin hukassa.