Miksi PS--äänestää!

äänestäjä...........

Varakkaat palkansaajat ja yrittäjät? Koska puolueeseen luottaa omilla aivoilla ajattelavat ihmiset ja he eivät elä yhteiskunnan siivellä!

2

142

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Murtuva keskiluokka

      "Koska puolueeseen luottaa omilla aivoilla ajattelavat ihmiset ja he eivät elä yhteiskunnan siivellä!"

      Murtuva keskiluokka uskoo yhä "työnteon ja tienaamisen" ja omilla jaloillaan seisomisen ideologiaan. Todellisuudessa se enää pysty nousevaan säätykiertoon oman työnsä kautta - ainoastaan ne rikastuvat, joilla on pääomaa ja pääomatuloja, toisin sanoen yläluokka. Keskiluokka on myös yhtä riippuvainen yhteiskunnan sosiaalipalveluista ja tulonsiirroista kuin sen halveksima alaluokkakin. Perussuomalainen keskiluokka ei kuitenkaan osaa nähdä yläluokkaa päävihollisenaan, joka lähitulevaisuudessa panee keskiluokan maksamaan verorahoistaan keinottelujensa hinnan kuten 1990-luvun alussakin, vaan se ohjaa protestinsa yhteiskunnan pohjasakkaa eli maahanmuuttajia, vähemmistöjä ja "sossupummeja" kohtaan niin kuin yläluokalle tietysti sopiikin. Perussuomalaisuus on kontrolloitua oppositiota. Yläluokka on yhä turvassa. Keskiluokka maksaa yläluokan keinottelujen aiheuttaman sosiaalistetun velkataakan, mutta omia velkojaan se ei itse pysty koskaan maksamaan. Kurjistuminen ja romahdus on ovella.

    • persut menkää kotiin

      Miksi perussuomalaiset keskustelevat omista asioistaan ihan toisen puolueen palstalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      117
      2418
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1501
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      643
      1016
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe