PIDETÄÄN HUOLTA SUOMEN KIELESTÄ

SUOMEKSI KIITOS

Suomenkieli on yksi maailman vähemmistökielistä. Kai Salmen sanoin se on suomalaisten ajattelun, oppimisen, itsensä ilmaisemisen ja YHTEENKUULUMISEN väline.

Monet SUOMENruotsalaiset ovat sanoneet että eivät halua muuttaa Ruotsiin, ja että Ruotsalaiset ovat jo liian erilaisia kuin me täällä Suomessa asuvat.
Miten olisi surut - olisiko korkea aika myöntää että haluatte olla Suomessa ja suomalaisia. Miten olisi, jos vaikka pistäisitte energianne tämän maan hyvinvointiin (ei sen kahtiajakamiseen), näyttäisitte että välitätte tästä pienestä maasta ja kielestä - Suomesta ja sen kansalaisista. Olisiko nyt jo kotoutumisen aika.
Kyllä Tanska, Norja ja Ruotsi pärjäävät omillaan.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä.

      Monet svekot sanovat, että suomen kielellä ei ole mitään hätää. Tuolla he perustelevat sitä, että suomen kieli ei tarvitse puolustajaa. Kuulemma meitä suomenkielisiä olisi niiin paljon.

      Suomenkielisiä on kuitenkin vain alle promille maailman ihmisistä! Suuret kielialueet kuten Ranska ja Saksa ajavat voimallisesti kielensä asiaa niin kotona kuin ulkomailla.

      Miksi suomen kieltä ja kulttuuria ei pitäisi puolustaa myös?

      Pitääkö odottaa siihen asti, kun se hätä tulee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe