Finlandssvenska Henrik Dettmann kan sin sak!
http://hbl.fi/sport/2011-09-05/den-finlandska-basketdrommen-blev-verklighet
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/basket/article13579116.ab
http://hbl.fi/sport/2011-09-05/den-finlandska-basketdrommen-blev-verklighet
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/basket/article13579116.ab
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onhan koripallo paljon harrastetumpi urheilulaji kuin ykköspalloilulajina pidetty jääkiekko. Suomen joukkueen suoritus on kovaa luokkaa, joten ei muuta kuin hyvää jatkoturnausta pellajille ja koutsille.
Saas nähdä, kuinka käy tänään huuhkajille Hollantia vastaan. Vastus on pirullisen kova...
Ihan kivoja lukijakommmentteja lehtijuttujen jälkeen - jopa ruotsalaiset iloitsevat Suomen menestyksestä...
Tarkoitatko "ruotsalaisilla" riikinruotsalaisia vaiko meitä suomenruotsalaisia?
Jos tarkoit riikinruotsalaisia niin voidaan todeta että riikinruotsalaiset kannustavat aina naapurimaataan Suomea edellyttäen tietysti ettei vastassa ole Ruotsi ja jos tarkoitit meitä suomenruotsalaisia niin TOTTAKAI ME KANNUSTAMME OMIAMME JA ILOITSEMME HEIDÄN MENESTYKSESTÄÄÅN!!
Vi finlandssvenskar jublar alltid när Finland vinner.Varför skulle vi inte göra det,vi är ju finländare.Finland år VÅRT FOSTERLAND.
"ruotsalaisilla" tarkoitetaan yleensä riikinruotsalaisia joskin jotkut suomalaiset ja varsinkin nefet eivät erota suomenruotsalaisia muista ruotsalaisista.
Edellinen kirjoittaja taisi viitata Aftonbladetin lukijakommentteihin
"Tarkoitatko "ruotsalaisilla" riikinruotsalaisia vaiko meitä suomenruotsalaisia?"
Tarkoitan Siukosaaria ja muita pönttöjä!
Kukaan suomalainen ei pane herra Dettmannin ammattitaitoa koripallovalmentajana kyseenalaiseksi, vielä vähemmän nyt. Onnea vaan jatkopeleihin ja menestystä lisää..
Henrik Dettmanin tausta on saksalainen, ei ruotsalainen. Senhän sanoo jo nimikin.
Surut omivat suruiksi kaikki Suomen ulkomaalaiset. ;)
Dettman ei ole saksalainen eikä liioin ruotsalainen vaan suomalainen.
Meissä suruissa on paljon mamutaustaisia. Entisakoina mamut usein valitsivat uuden kotimaansa käyttökieleksi ruotsin.
Nykyäänkin vielä monien vanhojen mamusukujen jälkeläiset lukeutuvat suomenruotsalaisiin eli ovat syntyperäisiä suomalaisia, usein jo monessa sukupolvessa mutta edelleen ruotsinkielisiä.
http://arenan.yle.fi/video/1313751885798
Ei muuten ole YHTÄKÄÄN surupelaajaa joukkueessa, kuten ei ollut lätkän mestarijoukkueessakaan.
Joten nettisvekon pitää kehua sakemannivalmentajalla.
Henrik Dettman är född i Helsingfors.
"Attitude is a little thing that makes a big difference." ~Winston Churchill
Kaikella ystävyydellä:
"The only disability in life is a bad attitude." ~Scott Hamilton
Minua kiinnostaa tietää missä sairaalassa ruotsinkieliset käyvät Helsingissä synnyttämässä?
Bla.på Kvinnokliniken och Barnmorskeinstitutet.