Valopetroolikamina veneessä

Veneen käyttö kylmään aikaan on satunnaista ja ajattelin hommata siirrettävän valopetroolikaminan esim japanilaisen Zibron tai Kaminin.

Onkohan värkki kuolemaksi? Kehittääkö häkää? Mites hajun kanssa pärjää? Entäs kun on kaatumisvahti, niin reagoiko aallokkoon ja sammuttaa kaminan? Onko kellään kokemuksia.

Esim. Wallashan iskee kipinää koko ajan kun laite on päällä. Nuo kaminat toimii patterilla. Tuleeko niissä kipinä vain sytyttäessä? Eli herääkö sitä kuitenkin kylmään?
5455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ottaisi veneeseen kaminaa, joka purkaa palokaasut sisätiloihin. Ne on vettä ja hiilidioksidia, siis kosteutta. Siitä tullee myös hiilimonoksidia, jos palamiseen tarvittavaa happea ei ole tarpeeksi. Tuollainen lämmitin vaatii erittäin hyvän tuuletuksen, ja sinne se lämpökin sitten menee, harakoille.

Itselläni on hyviä kokemuksia pienestä pikkuklapeja polttavasta kaminasta. Alapalomallia, torvi ulos. Sen voi itsekin tehdä. Sinne menee myös osa roskapussiin muuten menevästä tavarasta.

Äänestä

Ei iske Wallas ollenkaan kipinää. Virrankulutus muodostuu hehkutuksesta (petrooliversioissa n. 2.5min.), raitisilma- ja paloilmapuhaltimista ja polttoainepumpusta.
Itse en laittaisi veneeseeni lämmitintä jossa palokaasut eivät ole ulosjohdettuja. Syyt samat kuin kaverilla tuossa edellä.

Äänestä

Veneilyni alkutaipaleella mulla oli puinen 9m vene, jossa vanerinen takahytti, jossa makuutila. Mentiin kaverin kanssa kalaan marraskuussa ja sattui tulemaan pakkasyö, ei hätää, meillä oli Valor-valopetroolikamina. Vaan kun ulkona oli pakkasta ja valopetroolikaminan hönkimät palokaasut tiivistyivät jääkiteiksi vanerihytin seiniin, niin olo oli kuin olisi nukkunut jääkaapissa ja kaveri kyllä sai nukuttua, kun hänellä oli pilkkihaalarit päällä. Se oli ehkä yö, jolloin olen vähiten nukkunut, helvetillinen kuorsaus jääkaapissa. Kun siitä toivuin, laitoin veneeseeni Refleks-kaminan, johon lisäsin yhden vesipatterin, sitten ei enää hampaat kalisseet.

Äänestä

Hoh, hoh. Taas tuli yövyttyä valopetroolikamina lämmitti. Ostaka vaan niitä tuhansien eurojen lämmittimiä. Kyllä kannattaa!

Äänestä
  • mikset tiputa sinne pilssiin bensaa ja palamaan? Sekin lämmittäisi niin mukavasti sinut helvettiin täältä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lämpöä syksyyn kirjoitti:

Veneen käyttö kylmään aikaan on satunnaista ja ajattelin hommata siirrettävän valopetroolikaminan esim japanilaisen Zibron tai Kaminin.

Onkohan värkki kuolemaksi? Kehittääkö häkää? Mites hajun kanssa pärjää? Entäs kun on kaatumisvahti, niin reagoiko aallokkoon ja sammuttaa kaminan? Onko kellään kokemuksia.

Esim. Wallashan iskee kipinää koko ajan kun laite on päällä. Nuo kaminat toimii patterilla. Tuleeko niissä kipinä vain sytyttäessä? Eli herääkö sitä kuitenkin kylmään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu