Onko totta että 7. päivän adventistit pitävät itseään pyhempinä ja jopa Jumalan valittuina (samoin kuin jehovan todistajat) verrattuina muihin kristittyihin?
Onko adventisteilla 144000 valittujen oppi niinkuin jehovan todistajilla on?
Olisiko adventismia edes syntynytkään ilman profeetan Ellen Whiten henkeä?
"Pyhempiä kuin muut..."
8
98
Vastaukset
- Valon Taikaa
Adventistit eivät osaa selitää tuota lukua 144000. Heille se on mystinen luku.
Samoin on käynyt tuon 2300 iltaa ja aamua kanssa. Eivät adventistit osaa sitä selittää. He ovat hatustansa vetäneet jotain amerikkalaista huuhaata morfiinihuuruisen ennustajaeukon yllyttäminä.
Ei olisi adventismia lainkaan, jos Ellu olisi pitänyt korkin kiinni morffiinipullostaan.- uskomaton asia
Käsitykseni mukaan jokaisen adventistipastorin on uskottava profeettansa yli 2000 profetaalliseen näkyyn (enemmän profetioita kuin Raaamatussa yhteensä)?
- oyh!
Otahan ne rauhoittavat lääkkeesi, niin nuo houreet lakkaavat.
>>>Onko totta että 7. päivän adventistit pitävät itseään pyhempinä ja jopa Jumalan valittuina (samoin kuin jehovan todistajat) verrattuina muihin kristittyihin?>>>
Vastaus: jossakin mielessä kyllä pitävät. Tosin asia riippuu siitä, millä mittarilla asiaa mitataan, mutta kirkkokunnilla on kiusaus käyttää aina sellaisia mittareita, jotka näyttävät suotuisimman vastauksen heidän itsensä kannalta.- se kysymys..
Minusta aloittaja ja saman asian kertaajat on erittäin pyhiä, koska dementiassa kertaavat vanhaa soittoläksyään kuukaudesta toiseen,
kysyn vain miksi?
Adventtikirkossa jossa en toistaiseksi ole jäsen, evp. tiedetään varsin hyvin että uudessa maassa vain kourallinen on adventtikirkkolaisia.
Adventtikirkko opettaa aivan samoin kuin minäkin ajattelen että Jumalan kansaa ja -lapsia on yksilöinä eri piireissä vielä.
Ilm 18:4 kutsuu aidan toiselle puolelle vihreämmille niityille sitten itse kuta kulloinkin ja minne puolelle aitaa milloin missäkin.
Jumalan kansaa, -lapsia ymmärretään olevan ne jotka ovat vilpittömiä sen tiedon määrän valossa minkä omistavat.
144 000 on raamatussa ja hiukan mystinen luku. Olen sitä joskus tutkinut, ja laitan siitä mitä olen kirjoittanut.
Adventus= latinaa= "Jeesuksen tulemista" merkitsee.
Tottakai kaikki raamatun profetiat toteen käyvät ja jokaisen joka hetkenkin kuvittelee olevansa ns. kristitty ehdoton missio/visio pitää olla Jeesus Kristus ja Jeesuksen II- adventti.
Jokaisella mummollakin siis joka kirkossa måste vara Jeesuksen tulo mielessä ollakseen ns. kristitty, siis ehdoton pakko ja raamatullinen totuus jos raamattua luet.
On sitten yksi lysti miksikä semmosta sälliä ja mummoa kutsutaan, ja missä piirissä ko. persoonallisuudet keikkuvat.
Profetian lahjan sanoja jos jonkun väitetään mutisevan on raamatun neuvo tässä; 1 Tess 5:20-23.
Tarkoittaa mitä siinä lulee ja eli että pyyhi sitten loppupaperilla takapuolesi vessassa eli käytä vessapaperina mitä et pidä hyvänä.
Niin opettaa ko. tuossa raamattu, eikä sen kummempaa jäädä vinkumaan ja haukkumaan harhaoppisiksi.
Apt 21:9, vrt, on aikoja jolloin profetian lahja on ollut tarpeen Jumalan kansa tueksi ja viisaudeksi ja turvaksi.
Jokaisella jotakin mutisevalla pitää olla Pyhä Henki vaikuttimena ja vaikuttajana.
Mrs Ellen GW oli hurskas nainen, joka oli hengellinen kirjailija ja käytti sen ajan kieltä kaikessa mitä puhui ja kirjoitti ja oli kaikessa sen ajan tiedon varassa aivan kuin kaikki muutkin ihmiset ja profetian hengen lahjan omaavat kautta aikain pelastushistoriassa.
Jos Jumala jotakin sanoo, pukivat sen ko. kielelliseen asuun, ja kaikki mitä Ellen GW kirjoitti ja puhui ei missään nimessä ollut mitään profetian sanaa eli Jumalan ilmoitusta. Oli hurskas tuottelias kirjailija jolla on väitetty olevan profetian lahja. Vrt mitä kirjoitin asiassa edellä.
Adventtikirkko täyttää lopun ajan seurakunnan vaatimukset. Ilm 14:12.
Ymmärtää että Jeesus Kristus ja Krtistuksen ansiot ovat ainoat mahdollisuudet vanhurskautua, ja että Jumalan laki on aina opettamassa mikä syntiä ja aina olemassa. Muuta ei sitten tarvitakkaa, edes kanankakkaa.
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/3.4
yst jari- pyh!
Näytät olevan yhden miehen/naisen uususkonto, jonka ainoa sisältö on pilkata muita esittämällä perättömyyksiä.
- helmat ylös
Miksi siis liittyä huorakirkkoon, kuten adventtikirkko?
Ekumeenisen pyllistys- ja nuolentakilpailun vuoksiko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201101- 138993
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514