Happoradion laulaja: Jaguarini on huono.

Voi voi...

Vaikka Jaguar nimenä kuulostaa hirveän hienolta automerkiltä, ei Aki Tykin menopeli ole ollut kovinkaan kestävää laatua.

Suositun yhtyeen keulakuva hankki itselleen viime vuonna vuoden 1992 Jaguar XJ40 Sovereignin. Pitkäaikainen haave autosta, joka olisi muutakin kuin järkevä kulkuväline toteutui viimeinkin, mutta totuus vanhojen autojen kanssa elämisestä on ollutkin tarua ihmeellisempää. Vielä marraskuussa 2010 Tykki hehkutti autoaan mahtavaksi menopeliksi, mutta vajaa vuosi myöhemmin ääni kellossa on toinen.

Oman aikansa luksusauto on viettänyt viime ajat aikansa tiukasti korjaamolla ennemmin kuin tien päällä.

– Se täyttää ensi vuonna 20 vuotta ja siinä toimii kaikki sähköllä, koska se oli sen ajan luksusauto. Sehän ei ole kallis auto, koska kukaan järkevä ihminen ei hanki sellaista, koska sen pitäminen on niin hullua. Tällä hetkellä siinä on korjattavana pakoputki, joka tipahti kun ajelin Tampereelle keikalle viime kesänä. Kuskin puolen ikkuna ei aukea, perästä on iskarit loppu ja päälle kaikennäköistä pientä jäynää. Stereot eivät ole toimineet vuoteen. Ostin puhelimeen liitettävän kauittimen, jotta voi huudattaa edes musiikkia kunnolla ettei moottorin epäilyttävät äänet kuulu liikaa, laulaja naurahtaa.

Suosikkiyhtyeen laulaja on ollut pakotettu hankkimaan tilalle tylsän perusmenopelin, jotta voi liikkua paikasta toiseen.

– Ajelen tällä hetkellä vuoden 2004 Nissan Almeralla. Se on tylsin ja järkevin auto mitä voi kuvitella. Mun oli pakko hankkia se, sillä pääauto viettää niin paljon aikaa korjaamolla, Tykki manaa.
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/musiikki.shtml/1385477/happoradion-laulaja-pettyi-luksusautoonsa--vikoja-vikojen-peraan

No se on voi voi. Jos ostaa 90-luvun Jaggen (tai 90-luvun Cadillacin), niin voisi luulla, että ymmärtää, mitä ostaa. Luksusauto on uutena luksusta muutaman vuoden, mutta sitten alkaa reistailla.

Tälle on olemassa ihan looginen selitys. Kun auto on aikoinaan saavuttanut luksusauton statuksen, on sen jälkeen ihan sama, miten huonosti kestäviä autoja valmistaja tekee.

Miljonääri ostaa kuitenkin muutaman vuoden käytön jälkeen uudemman version samasta autosta, joten ei sen tarvitsekaan kestää ehjänä yli viittä vuotta. Auton luksusmaine kun liittyy nimenomaan uuteen autoon.

Vanha raato voidaan sitten myydä wanna-be-miljonääreille statuksennostattajaksi, mutta ne, joilla rahaa todella on, vaihtavat autoa kuin paitaa. Seuraavat omistajat saavat sitten riesakseen vikakasan.

5

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Ei tuo nyt sinällään pidä paikkaansa, että esim. Audi A8:t, 700-sarjan BMW:t tai S-sarjan Mersut alkaisivat muutaman vuoden jälkeen levitä käsiin. Jaguar ja monet brittimerkit muutenkin ovat pitkään olleet huonolaatuisten autojen valmistajan maineessa, ihan syystäkin. Se on kyllä totta, että parempi tietää mitä on ostamassa eikä jälkikäteen yllättyä ongelmista, on sitten kyse vanhemmasta Jaguarista tai vaikka 80-luvun Ferrarista.

    • Tissiposki?

      Suokikkiyhtye...kenen? Hanki ikäistäsi seuraa, ei voisi vähempää kiinnostaa.

    • 383cid

      Vittuako se sinulle kuuluu homonalku ja tuleva naapurinkyttääjä millä kukakin ajelee? Samat apinat pyörivät kaikkien vähän parempien/erikoisempien merkkien palstoilla repimässä leukojaan. Isäsi ei ilmeisesti saanut nuoremapana tarpeeksi pataansa ja istutti kaiken pienimunaisen katkeruuden sinuun.
      "Vanha raato voidaan sitten myydä wanna-be-miljonääreille statuksennostattajaksi, mutta ne, joilla rahaa todella on, vaihtavat autoa kuin paitaa. Seuraavat omistajat saavat sitten riesakseen vikakasan."

      Et ole harrasteautoista koskaan kuullut? Itse asiassa vanhemmat Jagget kuten jenkitkin ovat niitä kalliimpia ja halutuimpia ulkomailla.

    • auuutoilija

      On se vaan ikävää kun 20v vanhasta autosta menee iskarit ja pakoputki......
      Kuluvia osia menee uudemmistakin.Ihan hullua kuvitella, että vanha ex-luxusauto olisi toimiva ja aina kunnossa ilman huolto, hoivaa ja korjauksia. Vaikkakaan en usko, että Jaguar on niitä kestävimpiä, ostin uuden ja nautin siitä kolmen vuoden takuulla. Vähän ennen myyn pois ja ostan uuden nelivetoisen hybridin tai jotain muuta, riippuu tarjonnasta vuonna 2014-2015.

      Ps. Jo parikyt vuotta sitten luin ettei engelsmannit osta omia autojaan. Eniten putosi arvot brittiautoista. Sen sijaan ostivat ranskalaisia. Ranskalaiset ostivat ranskalaisia muttei brittejä.

      Ja nyt ainakin jotkut ranskikset aina kaikkien vikalistojen kärjessä!
      Jopa saman merkin useilla malleilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      174
      2139
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      313
      1819
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1268
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe