Minua suututtaa, kun asiat jäävät palstalla kesken.
Joku kirjoittaa mieltään painavasta ongelmasta ja pyytää neuvoja.
Moni kirjoittaja otta osaa asiaan, miettii ratkaisuja ja neuvoo parhaansa mukaan.
Ongelma voi vieraallekin ihmiselle aiheuttaa ahdistusta ja kysymyksiä, joihin olisi tarpeen saada vastaus.
Aloittaja heittää pökköä pesään kertomalla uuden käänteen asiassa, ja sitten - hiljaisuus.
Koko asia jää auki, eivätkä kirjoittajat saa koskaan tietää miten kävi.
Yksi hyvä esimerkki on maaliskuulta "Isovanhempi hakee huoltajuutta".
Ongelmat ja ratkaisu
2
233
Vastaukset
- ankeatäti
Niinpä. Olen niin samaa mieltä. Luen tätä palstaa ja muutamaa muuta suht säännöllisesti ja minua myös on usein haitannut, ettei ketjun aloittanut henkilö tule myöhemmin kommentoimaan ollenkaan tai riittävästi.
Vaikka huolta aiheuttanut tapahtuma tai elämäntilanne olisi edelleen vaiheessa (niinkuin usein on jopa vuosikausia) silti olisi mielenkiintoista ja kommentoijia kohtaan kohteliasta käydä jatkossakin päivittämässä tilannetta. - kirjoitellaan
Minä taas olen eri mieltä. Jos joku kirjoittaa ongelmastaan ja ehkä kysyy vaihtoehtja siihen, niin hän voi itse arvioida ja ratkaista asioitaan. Ei se ratkaisu muille kuulu ja sehän on ihan hänen yksityisasiansa. Ja monesti ongelmassa se on hyvä, kun ratkaisuehdotuksia on useanlaisia - niistä voi aueta kysyjälle aivan uusi näkökulma koko tilanteeseen. Minusta on vaan mukava, kun asioista puhutaan näillä palstoilla. Huomaamme, ettei meidän kaikkien elämä ole ihan samanlaista ja ehkä opimme arvostamaan toisiamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233