Karoliina

Omaisille nyt yks vaihe ainakin takanapäin kun Karoliina löytyi.Hautajaiset ja tietenkin suru,kaipuu tuntemuksina.
Kuolinsyy tietenkin arkaluontoinen.
27450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Yksityisen ihmisen sekin oli löydettävä. Nämä tampereen poliisi etsinnät
todella tehottomia. Lampihan on kartan mukaan ihan vieressä.

Eikös sinne olisi voinut ammattitaitoiset sukeltajat pistää tutkimaan?

Äänestä
  • Siitä voi itse mennä koittamaan jos on niin helppoa löytää liejuun painautunut ruumis noinkin isosta vesialueesta, sameasta vedestä.

    Ei kaikkea energiaa voi laittaa yhteen kohteeseen kun tutkittavaa aluetta on vaikka kuinka paljon. Veikkaisin, että lampi oltaisiin tutkittu tarkemmin jos omaiset olisivat tunnistaneet Kestin kengän.

    Äänestä

Katoamisaikaan oli helteiset ja hyvät kelit perusteelliseen välittömään etsintään !

Äänestä

Jospa tyttö menikin vaan uimaan helteisenä yönä ja hukkui,no ainakin löytyi.

Äänestä
  • HÖPÖ HÖPÖ HÖPÖ!1!???

    Äänestä

Näin minäkin ajattelin jo tästä tapauksesta alunperin.Elokuinen yö oli lämmin ja Karoliina oli ehkä ajatellut uimisen virkistävän, jos oli jotenkin sekava ja huono olo.Harkitsematon ja kohtalokas päähänpisto.
Humalassa uimisessa on aina vaaransa ja oli nytkin.Ehkä hän ei ehtinyt edes apua huudella.
Joka kesä sattuu näitä onnettomuuksia vesillä humalassa.Erilaisin ikävin seurauksin.

Myöhäistä viisastella, mutta teinien ja muidenkin humalaisten kannattaisi aina pysyä porukassa, vältyttäisiin ainakin tälläisiltä katoamisilta ja tapauksilta, joista ei kaverit tiedä yhtään mitään.
Jonkinlaista vastuuttomuutta kaveriporukalta on päästää humalainen kaveri lähtemään yksin kotimatkalleen tai yleensä mihinkään silmistään.
Seuraus voi olla pahimassa tapauksessa tälläinen, kuin Karoliinan tapauksessa.Tässä näemme myös, sen ettei teinien pitäisi lainkaan käyttää alkoholia, koska ovat näin ajattelemattomia vastuuttomia humalassa, etteivät tajua, eivätkä pysty huolehtimaan kavereistaan omalta humalaltaan.

Oma rakas lapseni oli myös viime elokuussa hukkua veteen humalassa, pahan onnettomuuden seurauksena.Ei teini, mutta nuori aikuinen.
Ainoa myönteinen asia minkä tässä näin.Oli se, että hän ei onneksi ollut yksin.Kaverit toimivat salamannopeasti ja järkevästi pelastaakseen hänet nopeasti ja lapseni saatiin nopeasti sairaalaan.Ikuisesti olen kiitollinen näille lapseni ystäville tästä pelastumisesta.Sillä jos hän olisi ollut yksin, on selvää, että hän olisi hukkunut.Saimme kavereilta myös melko nopeasti, tiedon, tästä meidät pahasti säikäyttäneestä onnettomuudesta.

Niin paha kuin onnettomuus olikin, hän on nyt lähes entisellään.
Kiitos suojelusenkeleiden, valppaiden ystävien, tampereen yliopistollisen sairaalan kirurgien.Teille kaikille olen ikuisesti kiitollinen.
Kauhea tapa oppia, mutta moni sai tästä karmeasta elokuisesta yöstä tuntuvan opetuksen.Etenkin onnettomuuden uhri itse.
Ei humalassa vesille, ei uimaan, ei veneisiin tms.Eikä kaveria jätetä koskaan humalassa yksin toikkaroimaan!

Äänestä
  • Kait muistit että tätä tyttöäkin kohtasi onnettomuus ehkä hän satutti itsensä törmätessä aitaan ja ekä satutti itsensä eikä .........................?

    Äänestä

  • Menenpä tästä uimaan vaatteet päällä ja kengät jalassa... Todella uskottavaa. Uskon, että hän on kaatunut lampeen ja vetänyt samantien vettä keuhkoihinsa.

    Äänestä

Kyllä muistan.Varmasti on voinut tyttö loukata päänsä tms.Mutta vesi oli se viimeinen paikka, mistä oli vaikea yksin pelastua enää.

Anteeksi myös edellisen viestini "nopeasti sanan toisto"mutta kaikkea sattuu kun kiireessä kirjoittaa, eikä ehdi tarkistaa.

Äänestä

Ei enää käännetä veistä omaisten suuressa surussa.
Tapahtumaa ja tekemisiä ei enää saa mitätöityä - mutta me itse kukin voimme ottaa niistä opiksemme.

Voimia läheisille!

Äänestä

Ikävää että löydettiin kuolleena mut ainaki mun mielestä parempi että edes löydettiin. Voimia omaisille.

Äänestä

http://v15.lscache4.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/57341671.jpg

Kaunis lampi vetänyt puoleensa, nuorta yksinäistä neitoa kesäyönä.
Ajattelematon hyppy laiturilta tai sammuneena putoaminen.
Sinne päättyi sitten vain 15 vuotta kestänyt kauniin tytön elämä.

Toivottavasti tapauskolliset ei ala raahaamaan lammenrannoille kynttilöitään.
Sillä Karoliina ei ole enää siellä.Jos muistaa täytyy, voisi mielummin vaikka heitellä kukkia veteen, ne menevät sinne missä oli Karoliinakin viimeksi.Lukemattomat kynttilät vaan jäävät pyörimään sinne maastoon.

Myös Karoliina muistohetki järjestetty sureville ja osaaottaville.
Tampereella Lielahden kirkossa.Ollinojankatu 2. klo:18.00
Siellä varmasti muistokynttilöiden sytyttämismahdollisuus.----

Äänestä

Kaikkien spekulaatioitten jälkeen: Sillai se menis järkeen:Kaatui,meni pesemään pintanaarmuja,muttei arvannut lammen olleen suolampi?
julkisuus haittasi etsintöjä!

Äänestä
  • Poliisi tiedotti ettei ollut mitään ulkoisia ruhjeita (epäilen)? olen kanssasi somoilla aatoksilla , tai pelästyi lehdenjakajaa pakeni piiloon.

    Äänestä

Luultavasti Karoliinalla on ollut karvakäsi kintereillään, kun se on juossut paniikissa lampeen. Tämä on hyvin todennäköistä.

Äänestä
  • Siis mies, jolla on hyvin karvaiset kädet.

    Äänestä

  • Heppu teiskosta kirjoitti:

    Siis mies, jolla on hyvin karvaiset kädet.

    Kuka korjas aidan

    Äänestä

Jaika Altonen löytyi nopeasti, mutta Karoliina Kesti.

Äänestä

Sulla on helvetin mauttomat vitsit ja ihan väärässä paikassa.
Vitsit ei sovi joka tilanteeseen.
Et ole edes huumoriveikko, olet älyltäsi heikko.

Äänestä
  • Jos joku 15-vuotias juoppo saa kännipäissään päähänsä mennä lampeen, niin se on ihan sen oma asia. Sou what.

    Sitten asia on ihan eri, jos joku auttoi sen sinne.

    Äänestä

  • Keke Rosberg kirjoitti:

    Jos joku 15-vuotias juoppo saa kännipäissään päähänsä mennä lampeen, niin se on ihan sen oma asia. Sou what.

    Sitten asia on ihan eri, jos joku auttoi sen sinne.

    Kuinka voisi asiallisesti käsitellä aihetta: Alaikäisten alkoholinkäyttö. Vanhempien täytyy ottaa vanhemmuus takaisin. Ei tarvitse hyväksyä milläänlailla alaikäisten juopottelua. Älkää hyväksykö mitään tekosyyttä kaljan käyttöön ennen 18. Opettakaa kotonanne kuinka alkoholia käytetään ruokailun yhteydessä tai saunan jälkeen. En voi käsittää alaikäisten juopottelua koulun päätteeksi Pyynikin rannassa tai Koskipuistossa enkä koulujen alkamisjuopottelua.
    Varkauksia, pahoinpitelytjä, raiskauksia ja lopuksi hukkuminen tottumattomana alkoholinkäyttäjänä. Tuntuuko tutulta ja hyväksyttävältä.
    Olen matkaillut paljon enkä missään, siis missään, ole nähnyt tällaista alaikäisten alkoholinkäyttöä kuin Suomessa. Useissa maissa olen seurannut teini-ikäisten viikonlopun viettoa lähietäisyydeltä ja heillä on näyttänyt olevan hauskaa ilman viinaakin. miksei sama toimi täällä.

    Äänestä

  • Ei-moralisti kirjoitti:

    Kuinka voisi asiallisesti käsitellä aihetta: Alaikäisten alkoholinkäyttö. Vanhempien täytyy ottaa vanhemmuus takaisin. Ei tarvitse hyväksyä milläänlailla alaikäisten juopottelua. Älkää hyväksykö mitään tekosyyttä kaljan käyttöön ennen 18. Opettakaa kotonanne kuinka alkoholia käytetään ruokailun yhteydessä tai saunan jälkeen. En voi käsittää alaikäisten juopottelua koulun päätteeksi Pyynikin rannassa tai Koskipuistossa enkä koulujen alkamisjuopottelua.
    Varkauksia, pahoinpitelytjä, raiskauksia ja lopuksi hukkuminen tottumattomana alkoholinkäyttäjänä. Tuntuuko tutulta ja hyväksyttävältä.
    Olen matkaillut paljon enkä missään, siis missään, ole nähnyt tällaista alaikäisten alkoholinkäyttöä kuin Suomessa. Useissa maissa olen seurannut teini-ikäisten viikonlopun viettoa lähietäisyydeltä ja heillä on näyttänyt olevan hauskaa ilman viinaakin. miksei sama toimi täällä.

    Ei 15- vuotiaan tytön kuulu ajella käännissä mopolla yöllä kolmen aikaan.
    Sen ikäisen lapsen pitää olla kotona yöt.

    Äänestä

Voi herranjestäs, lopettakaan tuo vouhotus, tyttö on löytynyt ja sillä siisti, väkivaltaa ei ole käytetty ja sillä siisti.

Varmaan jokainen tuon ikäinen on joskus juonut viinaa, ajanut mopoa ja tullut myöhään kotiin.
Mikä siinä nyt on ihmeellistä, nykyään tuon ikäiset eivät ole enään lapsia, alla 10 vuotiaat tekevät tuota samaa.

Äänestä
  • Ei ole jokainen 15- vuotias juopotellut, ajanut kännissä mopolla eikä ollut yötä pois kotoa. 15- vuotias on lapsi. Usko nyt hyvä ihminen, jos lapsista väität ja heidän tulevaisuudestaan. 10- vuotiaat kuuluvat samoin kotiin viimeistään kello 21.00.
    Se siinä on ihmeellistä, että nuori elämä päättyy tai menee pilalle ennenkuin se on alkanutkaan. Herätys vanhemmat ja muut kasvattajat. Vapauteen sisältyy vastuu.

    Äänestä

OHO!!!Oletko vastuullinen vanhempi?Mitä 10-vuotias tekee kymmeneen asti ulkona?Kesälomalla ehkä muttei muulloin.

Äänestä
  • Piti kirjoittaa yhdeksään asti! On kouluaikana ja pimeellä liikaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omaiset kirjoitti:

Omaisille nyt yks vaihe ainakin takanapäin kun Karoliina löytyi.Hautajaiset ja tietenkin suru,kaipuu tuntemuksina.
Kuolinsyy tietenkin arkaluontoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu