Kalojen sopivuus (180L akvaario)

Uusionoviisi

Hei ja moi.

Olen lähes kymmenen vuoden tauon jälkeen laittamassa taas akvaariota tulille. Kaloiksi olen miettinyt timanttikirjoahvenia, kuusiraitabarbeja ja katinkultamonneja. Akvaarion pohja on 100cm x 40cm.

Lähinnä mietityttää nuo timanttikirjoahvenet, jotta pitäisikö yrittää metsästää jostain pari vai ottaako ensin esim. 4 pientä ja toivoa, että niistä löytyisi jollain aikaa pari? Onko kokemuksia?

Kuusiraitabarbeja ajattelin laittaa 12-16 ja monneja 4-6.

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuasinulle!!!

      sinuna luopuisin noist kirjoahvenista koska niitähän ei voi ottaa montaa eli vaa joku 1uros ja 2tai 1 naaras koska se ovat reviiri kaloja ja vaativat siis paljon tilaa jotta ei tule kiistaa reviireistä : )) mutta nää muut kuten barbit ja monnit ois ihan hyvä ajatus : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe