Kiinteistönvälittäjä

siistiä sisätyötä

Muutaman jakson olen tuota "Kiinteistö kuningatar Kaisaa" seurannut ja ihmettelen vaan, että eikö välittäjä tarkista ollenkaan mitään rakenteiden kuntoa ollenkaan ?
Ohjelmassa Kaisalle vaan esitellään muutama huone ja Kaisa lyö myyntihinnan tiskiin. Eli kannattaa olla kivat tapetit...

7

329

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partnevia.fi

      Välittäjä tarkistaa kunnon silmämääräisesti. Jos rakennuksessa on viitteitä mahdollisesta vauriosta, välittäjälle saattaa syntyä erityinen selonottovelvollisuus eli myyjää tulee ohjeistaa hankkimaan varmuus kunnosta esim. kuntotarkastuksella. Hyvin usein välittäjät kuitenkin valitsevat helpomman tien ja kysyvät näkemästään viitteestä myyjältä. Jos myyjä kertoo riittävän uskottavan tarinan, ettei kyseessä ole vakava vaurio, niin välittäjä on tälläkin suorittanut erityisen selonottovelvollisuutensa.

      Myyntihinta on ammattilaisen hyvin helppo määrittää. Markkinat toimivat aina melko tasaisesti, joten vertailuhintojen ja kokemuksen perusteella ammattilainen tekee arvionsa hyvinkin nopeasti jopa muutaman prosentin tarkkuudella. Asuntoja myydessä myyntihinnallahan tarkoitetaan ainoastaan sitä hintaa, jolla asuntoa tarjotaan ostettavaksi. Tämä on siis eri hinta kuin toteutuva myyntihinta. Jos asiakkaat arvostavat kohdetta enemmän, siitä maksetaan enemmän. Jos taas asiakkaat arvostavat vähemmän he tarjoavat vähemmän. Toki lopulliseen kauppahintaan vaikuttaa myös muut kaupan ehdot.

      Kommenttiisi "kannattaa olla kivat tapetit" sanoisin, että olet osittain oikeassa. Lisäksi ne kivat tapetit kannattaa asentaa oikein ja niiden kivojen tapettien alle ei kannata jättää mitään sellaista, joka ei kestäisi tulla ostajan tietoon. Valitettavasti tällaisia tapeteilla ja laminaateilla siloteltuja pommeja on valtavasti myynnissä. Kyllähän ihmisiä on helppo naruttaa tällä, asunto on sen verran suuri tunnepäätös, joka tehdään vain muutamia kertoja elämän aikana.

    • ykx ex

      Kannattaa olla myös täystiilitalo kalliopohjalla ja hyvin rakennettu, ei mikään hätähökä.
      Omakotitalo tulee olla myös riiiiiittävän kaukana naapurista.

    • ------

      Omakoti- ja erillistalojen osalta moni suurempi välitysfirma vaatii kuntokartoituksen laatimista ennen myyntitoimeksiantoa. Osaltaan kysymys on siitä että välittäjän selonottovelvollisuus saadaan hoidettua kätevästi asiakkaan laskuun, ja toisaalta saadaan keikkaa yhteistyöfirmalle (mieti otatko sen välittäjän suositteleman firman?) ja siitä provikkaa.

      Ostajan kannalta kuntokartoitukset kannattaa lukea huolella ja todella vaatia että kaikista raportissa "edellyttää tarkempia tutkimuksia", "suositellaan lisäselvityksiä" ja "ei voida varmuudella osoittaa" -fraasesta todella löytyy tarkemmat tutkimukset. Jos ei löydy niin miettisin tarkkaan kauppaa uudelleen, koska ne heikentävät ostajan mahdollisuuksia vaatia myyjältä korvauksia myöhemmin. Lähtökohtana kun on että ostajan tulisi selvittää kartoittajan havaitsemat lisäselvitystä vaatimat kohdat ennen kauppaa.

      • bnpia

        Joo, siitä vaan sorkkarauta käteen ja suorittamaan ne lisäselvitykset. Vai millä meinasit rakenteet tutkia?


      • -----------
        bnpia kirjoitti:

        Joo, siitä vaan sorkkarauta käteen ja suorittamaan ne lisäselvitykset. Vai millä meinasit rakenteet tutkia?

        Kuntotarkastajan vakiovarustukseen kuuluu lyijykynän kokoisesta reiästä läpi menevä kamera, jolla voi helposti ja pienin vaurioin nähdä rakenteiden sisälle. Yläpohjan ja alapohjan voi aina tarkastaa luukuista ja jollei niitä ole niin ei sellaista koppia kukaan osta muutenkaan. Viemärit voidaan myös kuvata.


    • Ammattilainen-

      Eihän välittäjä osaa katsoa kuin tapetit, jos sitäkään. Nehän ovat pelkkiä helppoheikkejä.

    • aanttis

      Välittäjien ammattitaito heikkenee koko ajan esim. LKV-tutkinnon suorittaneita
      on aina vain vähemmän.
      Välittäjä ei ole todellakaan rakennusalan ammattilainen.
      On hyvä teettää niitä kuntokartoituksia, mutta pitää muistaa niitä on erilaisia.
      On olemassa:
      1. Myyjän vastuu
      2. Ostajan vastuu
      3. Välittäjän vastuu.

      Myyjän vastuu on suurin. Välittäjän vastuu koskee lähinnä hänen munauksia itse välitystyössä. Huoneistoa esittelevä tytönhupakko harvoin vastaa mistään,
      välitysliike on vastuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1006
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe