Uusi eduskunta on ajamassa läpi lakialoitetta perustuslain muuttamiseksi. Muutoksen jälkeen ensimmäiseen kohtaan "Suomi on täysivaltainen tasavalta" lisätään teksti "Suomi on Euroopan Unionin jäsen" sekä pykälään 95 lisätään maininta, että "eduskunta voi kahden kolmasosan enemmistöllä siirtää Suomen täysivaltaisuuden kannalta merkittävän toimivallan Euroopan Unionille, kansainväliselle järjestölle tai kansainväliselle toimielimelle".
Perustuslakimuutoksen käsittely tapahtuu 13.9. Läpimeno vaatii eduskunnan kahden kolmasosan määräenemmistön tuen. Nykyisistä eduskuntapuolueista kaikki perussuomalaisia lukuunottamatta ovat puoltaneet lakimuutosta, joten on kyseenalaista saadaanko lakimuutos kumottua. Se vaatii taakseen isänmaallisen liikkeen masinoinnin ja kansallismielisiin edustajiin vaikuttamisen.
Nyt on tärkeää, että jokainen Suomen tulevaisuudesta kiinnostunut tiedottaa lakimuutoksesta ystävilleen, perheenjäsenilleen, työkavereilleen, treenikaverilleen, ravitutuilleen ja huumediilerilleen, jotta asia ei hautautuisi mitättömien pikkuasioiden alle. Lisään alle lähteitä, joista voitte tutkia lakimuutoksen sisältöä. Ymmärtänette myös, että en ole journalismin ammatinharjoittaja, joten viestini saattaa sisältää asiavirheitä. Teen vain sen, mihin Erkko-mafian toimittajat eivät pysty eli menen totuuden alkulähteille:
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 60/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
* Huomioi erityisesti kohdat viisi ja kuusi
http://hommaforum.org/index.php?topic=57469.0
* Vihapuhesivusto. Käynti omalla vastuulla. Viestini alku on kopiotahnaa hommasta.
http://www.youtube.com/watch?v=02Xx5rWWG2c
* Kevään mielenosoituksista.
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Perustuslaki ottaa askeleen oikeaan suuntaan/HS20110205SI1MA01gt3
* Hesari keväällä.
http://plaza.fi/kotimaa/halonen-perustuslakimuutos-vaatisi-kansan-hyvaksynnan
* Halonen penäsi vuonna 2008 kansalaisten hyväksyntää radikaaleille perustuslakimuutoksille. Miksi hän on ollut nyt hiljaa?
Perustuslakimuutos
Niilo Holkerinpoika
0
182
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23468Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723221"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462748IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-542578Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.892397Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭291280Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä211197- 931155
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3371053Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll14946