Perustuslakimuutos

Niilo Holkerinpoika

Uusi eduskunta on ajamassa läpi lakialoitetta perustuslain muuttamiseksi. Muutoksen jälkeen ensimmäiseen kohtaan "Suomi on täysivaltainen tasavalta" lisätään teksti "Suomi on Euroopan Unionin jäsen" sekä pykälään 95 lisätään maininta, että "eduskunta voi kahden kolmasosan enemmistöllä siirtää Suomen täysivaltaisuuden kannalta merkittävän toimivallan Euroopan Unionille, kansainväliselle järjestölle tai kansainväliselle toimielimelle".

Perustuslakimuutoksen käsittely tapahtuu 13.9. Läpimeno vaatii eduskunnan kahden kolmasosan määräenemmistön tuen. Nykyisistä eduskuntapuolueista kaikki perussuomalaisia lukuunottamatta ovat puoltaneet lakimuutosta, joten on kyseenalaista saadaanko lakimuutos kumottua. Se vaatii taakseen isänmaallisen liikkeen masinoinnin ja kansallismielisiin edustajiin vaikuttamisen.

Nyt on tärkeää, että jokainen Suomen tulevaisuudesta kiinnostunut tiedottaa lakimuutoksesta ystävilleen, perheenjäsenilleen, työkavereilleen, treenikaverilleen, ravitutuilleen ja huumediilerilleen, jotta asia ei hautautuisi mitättömien pikkuasioiden alle. Lisään alle lähteitä, joista voitte tutkia lakimuutoksen sisältöä. Ymmärtänette myös, että en ole journalismin ammatinharjoittaja, joten viestini saattaa sisältää asiavirheitä. Teen vain sen, mihin Erkko-mafian toimittajat eivät pysty eli menen totuuden alkulähteille:

http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 60/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD

* Huomioi erityisesti kohdat viisi ja kuusi

http://hommaforum.org/index.php?topic=57469.0

* Vihapuhesivusto. Käynti omalla vastuulla. Viestini alku on kopiotahnaa hommasta.

http://www.youtube.com/watch?v=02Xx5rWWG2c

* Kevään mielenosoituksista.

http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Perustuslaki ottaa askeleen oikeaan suuntaan/HS20110205SI1MA01gt3

* Hesari keväällä.

http://plaza.fi/kotimaa/halonen-perustuslakimuutos-vaatisi-kansan-hyvaksynnan

* Halonen penäsi vuonna 2008 kansalaisten hyväksyntää radikaaleille perustuslakimuutoksille. Miksi hän on ollut nyt hiljaa?

0

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

        Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
        Maailman menoa
        191
        6402
      2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

        Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
        Maailman menoa
        213
        3716
      3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

        https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
        Hybridi- ja sähköautot
        20
        3287
      4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

        kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
        Maailman menoa
        60
        2944
      5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

        Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
        Maailman menoa
        94
        2658
      6. Tämä on persut

        Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
        Maailman menoa
        4
        2556
      7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

        eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
        Maailman menoa
        33
        2287
      8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

        Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
        Maailman menoa
        34
        2027
      9. Bussipysäkki katos!

        Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
        Suomussalmi
        75
        1855
      10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

        Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
        Euroviisut
        59
        1819
      Aihe