Uusi eduskunta on ajamassa läpi lakialoitetta perustuslain muuttamiseksi. Muutoksen jälkeen ensimmäiseen kohtaan "Suomi on täysivaltainen tasavalta" lisätään teksti "Suomi on Euroopan Unionin jäsen" sekä pykälään 95 lisätään maininta, että "eduskunta voi kahden kolmasosan enemmistöllä siirtää Suomen täysivaltaisuuden kannalta merkittävän toimivallan Euroopan Unionille, kansainväliselle järjestölle tai kansainväliselle toimielimelle".
Perustuslakimuutoksen käsittely tapahtuu 13.9. Läpimeno vaatii eduskunnan kahden kolmasosan määräenemmistön tuen. Nykyisistä eduskuntapuolueista kaikki perussuomalaisia lukuunottamatta ovat puoltaneet lakimuutosta, joten on kyseenalaista saadaanko lakimuutos kumottua. Se vaatii taakseen isänmaallisen liikkeen masinoinnin ja kansallismielisiin edustajiin vaikuttamisen.
Nyt on tärkeää, että jokainen Suomen tulevaisuudesta kiinnostunut tiedottaa lakimuutoksesta ystävilleen, perheenjäsenilleen, työkavereilleen, treenikaverilleen, ravitutuilleen ja huumediilerilleen, jotta asia ei hautautuisi mitättömien pikkuasioiden alle. Lisään alle lähteitä, joista voitte tutkia lakimuutoksen sisältöä. Ymmärtänette myös, että en ole journalismin ammatinharjoittaja, joten viestini saattaa sisältää asiavirheitä. Teen vain sen, mihin Erkko-mafian toimittajat eivät pysty eli menen totuuden alkulähteille:
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 60/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
* Huomioi erityisesti kohdat viisi ja kuusi
http://hommaforum.org/index.php?topic=57469.0
* Vihapuhesivusto. Käynti omalla vastuulla. Viestini alku on kopiotahnaa hommasta.
http://www.youtube.com/watch?v=02Xx5rWWG2c
* Kevään mielenosoituksista.
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Perustuslaki ottaa askeleen oikeaan suuntaan/HS20110205SI1MA01gt3
* Hesari keväällä.
http://plaza.fi/kotimaa/halonen-perustuslakimuutos-vaatisi-kansan-hyvaksynnan
* Halonen penäsi vuonna 2008 kansalaisten hyväksyntää radikaaleille perustuslakimuutoksille. Miksi hän on ollut nyt hiljaa?
Perustuslakimuutos
Niilo Holkerinpoika
0
254
Luetuimmat keskustelut
- 851325
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä341029Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19845Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153660Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13660- 46649
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja183611- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528