Kokemuksia Venlafaxinista(/Efexorista)?

Oon nyt syönyt masennukseen Venlafaxinia 150mg aamuisin n. kuukauden ajan (alkuun 75mg, siitä nostettiin 150mg:aan). Haluaisinkin kysellä onko kellään kokemuksia, hyviä tai huonoja ko. lääkkeestä? Oma olo on ainakin "tasapainoisempi", ei ahdista NIIN hirveästi kuin aikaisemmin. Sivuvaikutuksena tuntuu tulleen tavallista reippaampi hikoilu ("kuuia aaltoja", varsinkin yöllä) ja näön hämärtyminen.
4183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älä muiden kokemuksista välitä, nää lääkejutut on niin yksilöllisiä. Sivuvaikutukset voi mennä ohi kun syö vähän pitempään tai sitten voi ehdottaa lekurille annoksen laskua. Hyvä jos muuten tuntuu sopivan.

Äänestä

Hei! Itse söin kyseistä lääkettä noin vuoden ajan. Itselläni esiintyi noin kaksi viikkoa myös kauheaa hikoilua ja kuumia aaltoja. Hävisivät kuitenkin parin viikon jälkeen kokonaan ja mitään sivuvaikutuksia ei tullut. Itselläni auttoi masennukseen tämä lääke parhaiten kokeilemistani, olin oikeastaan tulokseen jopa tyytyväinen.. kunnes pari kuukautta syötyäni huomasin, että suru/alakulo oli vaihtunut suorastaan tunteettomuuteen - ei siis enää mitään tunnetta. Tämän takia lääkityksen sitten kokonaan lopetinkin. Mielummin tunsin surua ja masennusta, kuin olisin tunteeton ja turtunut.

Söin 150 mg annosta, jota nostettiin 225 mg. Se oli ikäiselleni (alaikäinen kun olin..) lääkärin mukaan maksimiannos. Kun aloin lopettaa lääkitystä, se oli oikeasti tuskaa. Vieroitusoireet olivat aivan kauheat ja lopetuksen jälkeen kesti viikkoja, ennen kuin pystyin toimimaan suht koht normaalisti. Nyt kun olen kokenut mitä on päästä eroon lääkkeestä, niin en koskaan aloittaisi sitä uudelleen, vaikka se olotilaa (kai) helpottikin.

Mutta tämä oli vain minun kokemukseni, toivottavasti lääkkeestä on sinulle apua. Itselleni tämä ei loppujen lopuksi ollut oikea valinta, mutta olen kuullut että monet ovat todella hyötyneet ko lääkkeestä.

Äänestä

Aloitin maaliskuussa Efexorin käyttämisen. Annos on suurin mahdollinen, eli 375mg. En ole kokenut saavani mitään apua. Minulla on ollut koko ajan runsasta hikoilua, mikä on varmaankin sivuvaikutus. Muuta haittaa ei ole ollut.

Äänestä

Itselläni paino nousi 10 kg vuodessa ja apua ei juuri ollut, jokainen on oma persoonansa ja itseään pitää kuunnella, jokainen reakoi eri lailla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rouva1984 kirjoitti:

Oon nyt syönyt masennukseen Venlafaxinia 150mg aamuisin n. kuukauden ajan (alkuun 75mg, siitä nostettiin 150mg:aan). Haluaisinkin kysellä onko kellään kokemuksia, hyviä tai huonoja ko. lääkkeestä? Oma olo on ainakin "tasapainoisempi", ei ahdista NIIN hirveästi kuin aikaisemmin. Sivuvaikutuksena tuntuu tulleen tavallista reippaampi hikoilu ("kuuia aaltoja", varsinkin yöllä) ja näön hämärtyminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu