X-tra Kahvi 500 g vai tuorepaahdettu kahvi espressopavuista?

Kiilaa kahvista

Kahvinpapu löysi tiensä Suomeen 1700-luvun alkupuolella samoihin aikoihin kuin peruna. 1800-luvulle tultaessa kahvi oli jo koko kansan nautintoaine. Ruskeaa juomaa ryystettiin sellaisella vimmalla, että se korvasi jopa ruuan.

Valtiovalta yritti suitsia yletöntä hörpiskelyä erilaisilla veroilla ja tuontikielloilla, mutta turhaan. Jos ei kuranttia tavaraa saanut, otettiin käyttöön korvikkeita.

Suomalaiset yhä kahviaddikteja

Suomalaiset olivat pahasti koukussa - ja ovat yhä. Kahvia kuluu nyt lähes 10 kiloa vuodessa henkeä kohti.

Kahvin himo yhdisti aikoinaan luokkayhteiskunnan eri kerroksia, mutta löi myös kiilaa rikkaiden ja köyhien välille. Paremmissa piireissä oli varaa aitoon tavaraan, mutta köyhissä perheissä kahvia jatkettiin yleensä ohralla tai rukiilla.

Kahvin valmistaminen aloitettiin tavallisesti sumpista eli useaan kertaan keitetyistä poroista. Sumppilientä jatkettiin uudella kahvijauholla, korvikkeella ja rippusella sikuria. Herrasväen kahvi keitettiin puhtaaseen veteen. Juoman sekaan saatettiin laittaa maun antajaksi myös suolaa tai voita. Suolan sanottiin vievän kahvista veden maun ja voin parantavan makua.

Kahvinjuontitavat vaihtelivat yhteiskuntaluokkien välillä. Hienot rouvat joivat kahvinsa posliinikupista pikkurilli sojottaen, mutta töllien emännät ryystivät juoman äänekkäästi tassilta eli lautaselta. Irvileukojen mukaan tassilta ryystäjä pääsi marttakerhoon, jos imi juoman suuhunsa kymmenen sentin päästä ja puhe ei imiessä tauonnut.

Pappi on hyvä ja ottaa

Vieraalle kahvin tarjoamisessa oli omat sääntönsä. Karjalaisissa taloissa vieras sai kahvia niin paljon kuin pannussa oli, mutta läntisessä Suomessa emäntä tarjosi yleensä vain kaksi tai kolme kupillista. Todellisia urakoijia olivat papit, joille viran puolesta tarjottiin juomaa tolkuttomia määriä. Lapinjärven kirkkoherra Anders Kraftman (1711-1791) kuuluu juoneen päivittäin jopa 60 kupillista kahvia.

Kahvikutsujen yleistyttyä tavaksi tuli myös "sen seitsemän sortin" tarjoaminen kahvin rinnalla. Kahvileipää oli pullakranssista pikkuleipiin ja kakkuihin. Kahvipullan laatu oli kunnia-asia etenkin maaseudun emännille. Juhlapulla oli voisempaa ja siihen lisättiin rusinoita. Vieraalle haluttiin antaa kuva yltäkylläisyydestä, vaikka elettiinkin vaatimattomasti.

Kahvia voi pienentää diabetes-riskiä

Lääkärit määräsivät kahvia lääkkeeksi Suomessa vielä 1900-luvulla. Sitä saivat niin sydänsairaat kuin elvytettävät vastasyntyneetkin. Nykytietojen mukaan kahvi voi pienentää riskiä aikuisiän diabeteksestä tai Parkinsonin taudista. Terveen ihmisen turvallinen kahviannos on 4-5 kupillista päivässä.

Lisää kahvikulttuurista voi lukea Tuija Saarisen tuoreesta kirjasta Pannu kuumana - suomalaisia kahvihetkiä. Kirjan on kustantanut Suomalaisen kirjallisuuden Seura SKS.

(MTV3 - STT)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/09/1387978/nain-kahvi-tuli-suomeen

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/09/1387630/happi-on-kahvin-pahin-vihollinen-sailyta-tiiviisti

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/09/1387632/putoaako-kahvin-hinta-vihdoin

Mutta, jos raha ei olisi este, niin kumpaa joisit mieluummin: X-tra Kahvia vai tuorepaahdettua kahvia espressopavuista?

9

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä ostan

      Kahvini papuina, ja jauhan joko käsin tai tungen ne JURA automaattikeittimeen.

      nami nami

    • jotain hyvää

      Mieluummin tuoretta kahvia pavuista tai sitten jotain täysin muuta, kuten tuoremehua tai lasillinen lähdevettä.

      Opiskelijabudjetilla ei pääse herkuttelemaan, mutta jos jotain juotavaa tulee ostettua niin sellaista että voi itse valmistaa mahdollisimman tuoreista ja laadukkaista raaka-aineista. Alkoholi ei kuitenkaan maistu, vaikka ei se kyllä lompakollekaan sopisi.

    • jmdtpdmth

      jos suodatinkahvia on pakkojuoda niin tummaa sen olla pitää. Yleensä juon valmiiksi jauhetusta joko capuccinoa tai espressoa, esim segafredo zanetti tai vastaava, illy on turhan kallista. Keittimenä on aeg sekä töissä että himassa ja ehkä joskus vois päivittää sen kotona olevan gaggiaan tai juraan ym...

    • &&&&&&&&&&&&&&

      Keittimeni on Mokka-Master, ja kahvi aina Juhla-Mokkaa..
      yh.

      • uighzxzcbhaiodfv<oji

        Niin, tyypillistä vaaleaa paahtoa, eiks niin? Kokeile joskus jtn muuta, esim Löfsbergs lila, toimii! Maku on vahva mutta paljon pehmeämpi kuin juhlamoska...
        Suosin tummaa ja vahvaa makua muuallakin, esim tumma suklaa ( 70 prossaa) tai musta emmental...


    • ///////))))))

      Olen kyllä tähän ikääni kokeillut muitakin kahvilaaatuja, esim. ulkomailla matkaillessani, mutta kyllä Juhla-Mokka on ihan parasta. Joskus toki voin ostaa jotain valmis annospusseja joihin lisätään vain vesi, esim. vaniljan-tai kaakaonmakuisina, mutta en erityisemmin ole pitänyt.

      Satun pitämään Juhla-Mokan mausta, kai täällä saa mielipiteensä ilman että aletaan arvostella moskaksi..:)))Tykää sinä rauhassa ihan mistä paahdosta tahansa.Itsestäni esim. musta emmental -möskä kahvi jo kuullostaa sellaiselta etten edes haluaisi maistaa.

      • gjlohjkbll

        No tottakai saat juoda mitä paahtoa vaan, ei ollut tarkoitus vittuilla...mutta mitä itse tarkoitit emmental läpällä? Siis juustoa vaikka viinirypäleiden kanssa tai leivällä ja kahvia erikseen...kunhan nyt vaan toin esille emmentalin kun sekin on ns vahvaa. Nyt täytyy täällä duunissa tyytyä vaaleaan presidenttikahviin kun unohdin maidon capuccinoa varten himaan :) Btw, sorry oftopicista!


      • potut pottuina!
        gjlohjkbll kirjoitti:

        No tottakai saat juoda mitä paahtoa vaan, ei ollut tarkoitus vittuilla...mutta mitä itse tarkoitit emmental läpällä? Siis juustoa vaikka viinirypäleiden kanssa tai leivällä ja kahvia erikseen...kunhan nyt vaan toin esille emmentalin kun sekin on ns vahvaa. Nyt täytyy täällä duunissa tyytyä vaaleaan presidenttikahviin kun unohdin maidon capuccinoa varten himaan :) Btw, sorry oftopicista!

        Ihan sitä samaa tarkoitin kuin sinä juhla-moskalla....


    • .....

      X-tra -kahvi oli hyvää hyvässä seurassa. Ostan keskihintaista yleensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2383
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      238
      1746
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      310
      1305
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      969
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      935
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      844
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      835
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      35
      681
    Aihe