Mitä tekisivät muut suomalaiset, jos maanviljelijät todella

muuttaa norjaan Sirkka-Liisa Anttilan kehoituksen mukaisesti. Kapille ja monelle muulle tulisi täällä nälkä ja maaseutu pusikkoituisi umpeen. Minusta Väyrysen kannattaa ottaa myös tämä teema presidentin vaalikampanjassa yhdeksi aiheeksi. Kapin kaltaiset kaupunkilaiset eivät ymmärrä sitä, että keskustalaiset viljelijät olisivat painonsa arvon kultaa norjalaisille.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muut suomalaiset varmaan ostaisivat halvempaa ulkomaista ruokaa. Vaikka norjassa tuotettua. Sinne vaan suomijussukat, kun Sirkka-Liisakin niin neuvoo.

Äänestä
  • Ja Norjassa tuotettu ruokahan olisi MTK:nkin mielestä oikein hyvälaatuista, kun sitä tuottaisivat suomalaiset kepulaiset. Eikä tarvitsisi ikuista jeremiaadia pitää huonosta tuntipalkasta. Anttilahan sanoi, että Norjan maataloustuilla juusopaidat eläisivät kuin kroisokset konsanaan. Kaikki olisivat tyytyväisiä, jos Anttilan neuvoa noudatettaisiin.

    Jos nyt joku sanoo, että sitten Suomen omavaraisuus elintarvikkeiden suhteen vaarantuu kriisitilan uhatessa, syyttäköön Anttilaa pöhköistä neuvoista. Mutta tuo Suomen omavaraisuus kai voitaisiin vähemmilläkin tulonsiirroilla veronmaksajilta böndepaavaleille taata? Varmaa on, että MTK:n natina vain kiihtyy, kun hallitus aikoo kajota siihen, mihin kepun ollessa vallan kahvassa ei koskaan kajottu. Maataloustukiin. Traktorimarsseja ja muuta yhteiskuntarauhaa häiritseviä hillumisia on odotettavissa.

    Äänestä

empä oiken usko että sielä riemu repeis jo sais täältä pankkopojat jokka on parissakymmenessä vuojesa laiskistunu lähes työkyvyttömäks.
mutta hyvää matkaa vaan sotkimasta maaseutua. eipähän tarvi sitten teitä elättää.

Äänestä

Muut suomalaiset maksaisivat vähemmän veroja?

Äänestä
  • "Muut suomalaiset maksaisivat vähemmän veroja?"

    Kas kun tukia rahoitetaan suoraan veronmaksajien lompakoista riistetyillä rahoilla 1,1 miljardin verran, vain 0,8 miljardi on EUn rahoittamaa. Niin että ainakin tuon 1,1 miljardin verran veroja vähemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kapt evp kirjoitti:

muuttaa norjaan Sirkka-Liisa Anttilan kehoituksen mukaisesti. Kapille ja monelle muulle tulisi täällä nälkä ja maaseutu pusikkoituisi umpeen. Minusta Väyrysen kannattaa ottaa myös tämä teema presidentin vaalikampanjassa yhdeksi aiheeksi. Kapin kaltaiset kaupunkilaiset eivät ymmärrä sitä, että keskustalaiset viljelijät olisivat painonsa arvon kultaa norjalaisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu