Omistan Toshiban noin kolme vuotta vanhan läppärin. Koneeseeni on ollut kytkettynä Logitechin optinen hiiri, ja tuossa yksi ilta hiiri vain yhtäkkiä lakkasi toimimasta. Sain myös vikailmoituksen "USB-laite on vikatilassa eikä Windows tunnista sitä. Koita kytkeä uudelleen tai korvaa laite uudella." Niinpä menin kauppaan ja ostin uuden optisen Logitechin hiiren. Ilokseni sain huomata, että tämäkin antaa ihan samaa vikailmoitusta. Koitin kytkeä laitetta uudelleen, sammuttaa ja käynnistää konetta uudelleen, mikään ei tepsinyt. Latasin Logitechin ajurin netistä, ei auttanut.
Olen näprännyt tietokoneen Laitehallintaa, kokeillut ottaa eri USB-portteja pois käytöstä ja taas uudelleen käyttöön, jopa poistanut niitä kokonaan. Ei auta.
Olen kokeillut siirtää hiirtä eri USB-koloon, mutta edelleen tietokone ei sitä tunnista. Ihmetyksekseni, mokkulan se kyllä tunnistaa mutta ei nimenomaan hiirtä.
Yksi vaihtoehto olisi, että molemmat hiiret olisivat rikki, sekä entinen että uusi. Tuntuu kyllä aika uskomattomalta, toinen on uus ja toistakaan en ole pudottanut tms..?
Auttakaa nyt joku.. olen köyhä opiskelija ja uutta konetta ei hirveesti huvittaisi ostaa.. menee useampi kuukausi että rahat kasassa.
USB-portissa vikaa?
1
93
Vastaukset
- jJ$#AFY7
Kokeile vaikka Ubuntun asennusromppua niin näet onko vika laitteissa vai ohjelmissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849