Le Havre

Grumph!

Eipä nyt oikein sykähdyttänyt tämä leffa.Vähän niin kuin tekijä ei olisi osannut päättää mistä ideastaan leffan käsikirjoituksen tekisi.
Ei siis kokonaisuutena kovin ihmeellinen,aika lailla "vasemmalla kädellä" tehdyn oloinen verrattuna Kaurismäen aikaisempiin.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Aki Kaurismäen "Le Havre" onnistuu mielestäni positiivisella asenteellaan.Elokuva uskoo ihmiskunnan hyvyyteen materialistisella aikakaudella,jota nykypäivänä voisi pitää mahdottomana ajatuksena maailman tilanteita seuratessa.Kaurismäen elokuvissa viimeisen 30.vuoden aikana ei olla käsitelty materialismia laisinkaan,aivan kuin käsite materialismi olisi Akille outo ja vieras käsite.Akin elokuvissa on aina ollut köyhän ihmisen kuvausta,koska suurin osa maailman ihmisistä on köyhiä.

      Le Havre on eräänlainen siirtolaiskuvaus laittomasta maahanmuuttaja pojasta,jolle pieni kyläslummi haluaa antaa mahdollisuuden selviytymiseen.Oikeastaan elokuvan loppurepliikki kertoo kaiken olennaisen elokuvan humaanista hengestä,jossa Kati Outisen esittämä ranskalaisnainen kertoo heti sairaalasta päästyään tekevänsä ruokaa,jotta kaikki määnpäällä olevat saisivat jokapäiväisen leipänsä.Aki Kaurismäki haluaa näin kertoa maailmalle kaikkien jakavan keskenään yhteistä hyvää kaikille osapuolille.

      Mutta ajatteleeko materialistinen yhteiskunta Kaurismäen tavalla???
      Eipä taida,eivät ainakaan hyvintoimeen tulevat ajattele Kaurismäen elokuvasta mitään hyvää,koska materialisti on aina oman edun tavoittelija.
      Elokuvan yksinkertainen idea muodostaa tärkeän sanoman,jota ei voi sivuuttaa yhdentekevänä ajatuksena.Tämä elokuvan sanoma voi pelastaa ihmiskunnan.

      TÄHTIÄ ¤¤¤¤

    • evkki

      Aki haluaa selittää että köyhät ovat kilttejä sekä SYMPAATTISIA. Aki haluaa möläyttää että 90% rikkaista pitäisi ampua. Aki on rikas ohjaaja joka esittää köyhät väärässä valossa. Pikkuhiljaa ihmetyttää miksi köyhien sympaattisuus on niin kiehtova aihe ?
      Olen köyhä. En ymmärrä. Aki ei kerro minun elämänpiiristäni koskaan mitään. Aki tahkoaa rahaa köyhien jaloudella ja sympaattisuudella. Mutta Aki on väärässä, kuten köyhät tietävät. Aki ei tiedä köyhyydestä muuta kuin sen, että sillä voi tehdä rahaa, omaan taskuun. Köyhistä Aki ei piittaa muuten kuin taiteellisena rekvisiittana. Aki luulee olevansa turvassa sympaattisuuden takana. Ei ole. Kuonoon vaan keikaria. Älä ny viitsi sanoa että elokuvan sanoma on köyhän Sympaattisuus ja Alistuminen ! Se ei kerro ihmisyydestä mitään paitsi väärän VALAN. Herää ja ala köyhäksi jos se on niin hienoa. Tiettyyn materialismiin köyhätkin pyrkivät.

      • Finski soldat.

        Samaa mieltä. Jotenkin tekoimelä tekele koko leffa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe