Kilometrejä???

Kokemuksia???

Daewoot taitaa olleet Suomen markkinoilla nyt vuoden verran.
Kertokaapa omistajat paljonko tullut kilometrejä ja millaisia kokemuksia ja mikä malli?
Onko ollut ongelmia tekniikan kanssa?
Kävin ajamassa Tacuman ja tuntu oikein kivalta autolta.

Te joilla ei ole Daewoota, ei tarvitse kommentoida. Mutu tuntumat ri autoista on tiedossani jo ennestään, joten niitä ei tarvitse toistaa täällä.

6

2447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta

      Tässä aikaisemmin talvella kirjoittamaani koskien Kalosia:
      "Ostin kesällä -03 Kalosin porrasperän 1,4 SE ja auto on toiminut moittetta. Polttoaineen kulutus on ollut 6,5 - 7 l/100 km paikkeilla myös talvella (moottorilämmitin käytössä pakkasilla). Myös tuuletus on ollut tyydyttävä eikä huurtumisongelmaa esiintynyt. Ainoa ongelma on ollut liian paljon avautuva termostaatti, josta johtuen moottori käy kylmähkönä ja kovimmilla pakkasilla (yli -20) auton sisätilan lämpiäminen kesti n. 5-7 km ajomatkan verran. Tuolin sähkölämmitys on toiminut hyvin ja riittävän tehokas. Bensamittarissa on todettu olevan sarjakohtainen vika, jonka johdosta alkoi näyttämään aluksi 10 litraa vähemmän, tosin vika on poistumassa ja näyttövirhe on pienentynyt. Erityisen hyväksi on osoittautunut Kalosin tilaratkaisu, sillä autoon pääsee isokin mies (lähes 2 m ja yli 100 kg) mainiosti eikä katto hierrä päätä."
      Tähän lisäisin uusina kommentteina että ohjaus on ollut mielestäni löysähkö ja siihen toivoisi jämäkkyyttä lisää varsinkin maantieajossa. Tien epätasaisuudet sekä herkkyys sivutuulelle olen myös kokenut puutteeksi. Mutta 2-3 h kuormituksessa mainitut ongelmat vähenevät. Kaupunkiajossa Kalos on ihanteellinen helpon ajettavuutensa johdosta ja porrasperäisenä tarjoaa hyvin tilaa niin sisällä kuin matkatavaroitakin varten. Uusi moottoriversio antaa lisäpotkua kiihtyvyyteen ja maantieajoon.

    • Tacuman valinnut

      Elikkä suomalaiset, nyt vain Daewoo-kaupoille!

      Siis ihan totta. Mittarissa 16.000 km, eikä edes polttimoa ole vaihdettu.

      Ei Tacuman jousitus nyt aivan Peugeot-tasolle yllä, mutta kyllä sen kanssa voi elää. Tacuma on suuntavakaampi kuin Corolla ja ennen kaikkea tilava.

    • cdx

      Minulla on evanda cdx at .
      30000 km mittarissa ja seuraavat viat on korjattu takuuseen.

      15000 km oikean etupyörän nopeusanturi (abs tcs)
      20000 km etupyörien laakerit
      22000 km airbägien kaapelit (penkin alta)

      nyt 30000 km ja todettu huollossa että on pieni öljyvuoto ja korjataan takuuseen kun osat tulee.

    • Woo

      Tacuma ollut nyt vuoden ja 18tkm, ainut vika bensamittarin epämääräinen näyttö, anturi vaihdettiin takuuna.

    • Kalos 1,4

      Kilometrejä takana 21000. Ei mitään ongelmia. Ei edes talvella vaan aina lähti "kerrasta käyntiin". Toinen automme (Peugeot 206 1,4xr vm-02)voittaa Kaloksen ainoastaan ajettavuudessa maantiellä. Kaupungissa Kalos on paljon ketterämpi. Kaloksen moottorissa on myös VÄÄNTÖÄ mikä peugeotistamme puuttuu. Peugeot menee loppuvuodesta vaihtoon ja tilalle Nubira tai Evanda.

      • CDX

        Nubira kokemukseni mukaan on ihmeen mukava ja viaton auto. Voin suositella, et varmasti tule katumaan ostostasi.
        Merkissä pysyn itsekin, mutta seuraava taitaa olla Daewoon lippulaiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8479
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      105
      6702
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      86
      3679
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3077
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2979
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      48
      2972
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2889
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2496
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe