Hei Keskiyö!

siniharmaasilmäinen-

Olemme olleet yhdessä teini-ikäisistä lähtien. Minulla ja miehelläni oli ns. kolmen kympin kriisi pari kolme vuotta sitten. Meinasimme erota ja miehelläni oli suhde vaalean ihastuksen kanssa, johon koki tulisesti rakastuneensa. Onneksi perheemme ei kuitenkaan hajonnut, vaan muutimme elämässämme monta asiaa ja aloimme huolehtimaan parisuhteestamme. Eniten minua auttoi se, että muutimme jopa asuinpaikkakuntaakin ja työpaikkoja ja aloitimme kaiken alusta. Kävimme melko pitkään parisuhdeterapiassa.

Luulin voivani jo luottaa mieheeni. Vanhat ikävät muistot vain hyökkäävät jostain mieleeni joissain tilanteissa. Yksi niistä on nyt, kun mieheni on lähdössä entiselle kotiseudulle muutamaksi päiväksi metsästämään. Hän majoittuu siellä vanhempieni luona. Silloin kriisimme aikaan mm. tuo metsästysharrastus mahdollisti mieheni ja sen toisen naisen tapaamiset. Olen puhunut tästä nyt mieheni kanssa, joka vakuuttaa minulle, ettei hän tahdo ketään muita kuin minut ja rakastaa minua. Muistan vain miten avuton mieheni oli sen toisen naisen kanssa.Yksi suudelma saattoi johtaa seksiin. Tuskin kaikki miehet ovat niin vietävissä, mutta minun mieheni oli. Vaalean nuoremman naisen ihailu oli mannaa hänelle. Suhteesta oli vaikea päästä eroon, vaikka mieheni oli jo päättänyt sen lopettaa monta kertaa. Toinen nainen ei olisi halunnut lopettaa ollenkaan. Viimeisenä keinona hän jätti ehkäisyn pois ja tuli raskaaksikin, jotta olisi saanut mieheni. En tiedä oliko se mieheni lapsi, mutta abortin nainen teki, kun mieheni ei jättänytkään minua.

Vieläkö häntä houkutteli tavata sitä naista? Monesti olen kuullut ja lukenut, että kerran pettänyt voi tehdä sen aina uudelleen... Vai onko mieheni kasvanut aikuiseksi ja ottaa avioliittomme vakavasti? Voitko sinä Keskiyö katsoa, onko tuo metsästysreissu vain metsälintujen metsästystä vai tuleeko miehelle kiinnostusta vielä kaiken jälkeen ottaa yhteyttä sen toisen naisen kanssa?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei
      ei sinun miehesi metsästä mitään muuta kuin lintuja. hän oli kokematon mies, johon kolahti kokeneen naisen taika, silloin aikaisemmin.
      mutta nyt hän on aikuinen ja hän rakastaa sinua, ja sinä häntä.
      tottakai mielesi on apea tuosta reissusta, mutta ajattele nyt sitäkin, että hän on sukulaisissa yötä koko reissunsa ajan. ei hän kehtaisi sinne mennä, jos muuta suunnittelisi.

      näen teidät yhdessä onnellisina. teidän lapsihaave ei vielä ole lopussa, siinäkin tapahtuu. luota itseesi ja luota mieheesi, sillä teillä on vahva side toisiinne. olette selvinneet mestareina koitoksestanne ja se osoittaa, että olette investoineet kaikkenne tähän liittoon.
      kaikkea hyvää sinne teidän syksyyn, tee sinäkin jotakin kivaa kun olet muutaman päivän itseksesi.

      t: Keskiyö

    • siniharmaasilmäinen-

      Kiitos Keskiyö! Oli ihana lukea tämä viestisi. Se piristi minua todella. En olekaan pitkään aikaan ollut näin apea. Ehkä se johtuu vaan tästä tilanteesta, kun ei olla pitkään aikaan oltu erossa toisistamme ja nyt sitten useamman päivän. Olen herkkä ja näen joskus enteitä, mutta tässä asiassa taitaa ne pelot olla vielä olemassa, niin että ne vaan vielä kummittelevat. Pitää vaan uskaltaa luottaa. Olihan se melkoinen koittelemus, mistä on selvitty, mutta vahvempia ollaan nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      107
      6949
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      489
      5099
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      137
      3129
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      213
      2581
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      33
      2273
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      76
      1197
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1149
    9. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1080
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      107
      1074
    Aihe