Uskaltaisinko naisena yksin matkusta Eilatin

40+

Marraskuussa olisi tarkoitus lähteä lämpimään, mutta en saa ketään kaveria mukaan. Olen jonkin verran matkustellut yksin esmm. Kreikka, Espanja, Bulgaria ja saa olla ihan rauhassa, enkä pyöri illalla missään.
Tarkoitus on olla päivät rannalla, illalla shoppailla, tai ihan vaan kävellä. En oo koskan käynyt illalla baareissa, jos matkustan yksin. Joten, olisiko Eilat hyvä paikka rantalomalle marraskuun loppulla, ja tärkeä, että miten siellä on naisena yksin liikkua.
Saa toki suositella muitaki paikkoja missä olis ns. rantakelejä ja naisena turvallista kuljeskellä ja olla :)

6

544

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • #reissulainen#

      Eilat varsin turvallinen lomailupaikka naiselle. Itse lomaillut nimeomaan Eilatissa yksin muutamaan kertaan ja Israelissa muutenkin.

      Itse blondi ja aivan rauhassa saa olla rannalla ja illalla kaupungilla kävelyllä ja shoppailemassa. Ei ole perään huutelijoita tai hihoista kiskovia.

      Muutenkin kaupunki on kiva, pieni, siisti ja turvallinen. Punainenmeri aina lämmin ja aktiviteettiakin löytyy jos sitä haluaa. Ruokapaikkoja rantakadulla paljon erilaisia, myös kaupungin puolella paikallisia paikkoja. Siellä vain melkein kaikki kyltit pelkästään hepreaa.

      Suosittelen!!!!!! Hyvää lomamatkaa :)

    • 40+

      Kiitos :)

    • menevä...

      Olen menossa israeliin omatoimi matkalle olen käynyt eilatissa ja on ihan hyvä paikka.
      Jos lähtisit vähän aikaisemmin voisit lähteä samaan porukkaan Jerusalem ,Tiberias,kuollut meri n 3viikkoa Hinta n Matkat 400 euroa ja majoitus n 400 e Plus omat ostot.

    • 19v.

      Kyllä kannattaa lähteä! Itse en ole käynyt (vielä) eteläisessä Israelissa, mutta matkustin yksinäni Israeliin..tosin olin vierailemassa israelilaisen ystäväni luona että en ollut siellä yksin. Ja toisin kuin muissa lähi-idän maissa, blondit saavat kyllä olla rauhassa Israelissa (paitsi ehkä kiihko uskovaisten asuinalueilla yms paikoissa)..turvallista matkaa!

    • #reissulainen#

      Hieno viesti sinulta 19v. Itse ollut 17v eka kertaa maassa ja tuolloin rakastunut siihen maahan ja sen kansaan.

      Nyt 50v matkustanut useamminkin maassa ja aina uudelleen haluan sinne! Blondina myös saanut kulkea aivan rauhassa. Arabialueille jos eksyy tai Jerusalemin vanhan kaupungin Basaareihin niin siellä niitä perään huutelioita riittää ja hihasta vetäjiä. Israelilaiset keskuudessa onkin se turvallinen tunne, josta kerroit.

    • Israel

      Moi!
      Juuri Israelista palanneena voin todeta ettei mitään ongelmaa reissata siellä yksin naisena PAITSI turvatarkastukseen lähtiessä otettiin Vain kaikki yksin matkiustavat naiset ja se kesti melkein 2 tuntia tiukkoine haastatteluineen ja aivan kaikki tavarat pengottiin läpikotaisin!
      Aika naurettavaa touhua siinä mielessä, että jos kerran oppaillakin oli jo tiedossa tämä, niin eiköhän pomminvirittelijät ja muut tiedä jo, ettei kannata käyttää yksinmatkustavia, vaan niitä lepposan näköisiä vanhempia pariskuntia, jotka sujahtivat tarkastuksista läpi kuin vettä vaan...
      Itse totesin siinä kohtaa, kun tivattiin deodorantista lähtien MIKÄ tämä on?, etten mene kyseiseen maahan yksin enää koskaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      82
      1008
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      547
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      505
    Aihe