Koitte rankimman alamäen viimevaaleissa, ja Gallupit osoittaa suosion edelleen tippuvan. Jos teillä nyt on 35 paikkaa Eduskunnassa, on niitä ensi ek-vaalien jälkeen ehkä 20, silloin 15 kansanedustajaa tippuu Eduskunnasta ulos. Todennäköisesti ne tippuvat jotka tähänkin asti ovat päässeet sinne pienimmillä äänimäärillä vaaleissa.
Kannattaisiko aloittaa loikkaamiset muihin puolueisiin ajoissa, jos siten edes teoriassa olisi toivoa tulla uudelleenvalituksi Eduskuntaan.
Kannattaisiko aloittaa loikkaamiset muihin puolueisiin ajoissa, jos siten edes teoriassa olisi toivoa tulla uudelleenvalituksi Eduskuntaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyvä ajatus. Mikäli nuo poliitikot jatkavat Kepun jäsenyydessä, tippuminen eduskunnasta on täysin varmaa seuraavissa vaaleissa. Kepujen kannattaisi siirtyä suoraan persuihin.
Todennäköisesti ainakin 80% tulee siirtymään persuihin, loput Kokoomukseen ja Kristillisiin.
Eiköhän Persuista osa päässyt vähän yli 2000 äänellä Soinin imussa. Kepulaiset olivat ihan normaaleilla tuhatluvuillaan. Luuleeko Persut ihan oikeasti että Vakaumuksellinenb Keskustalainen liittyy persuun. Olen ennen äänestämättä. Tuonluokan polisteille en ääntäni tuhlaa.
Vakaumuksellinen kepuloinen joutuu harkinnan eteen kun Keskustapuoluetta ei enää ole.
Ei tarvitse harkita. Sellaista tilannetta ei tule. Persuista on jo paljon hypännyt takaisin. Ja jos toisessa elämässä tulisi vastaan, olen äänestämättä.
Miksi PerusSuomalaiset hyppäisivät hyvästä, velattomasta ja suurimmasta puolueesta pois, johonki konkurssi kypsään ja kaatumaisillaan olevaan rähjäpuolueeseen jonka kannatus vain ja ainoastaan laskee?
Miten sinä niistä tilirahoista osalliseksi pääset? Maksaako Soini siitä, että häntä äänestetään. Mielenkiintoista. Kepulaisena en piittaa tuon taivaallista rahasta. Jäsenmaksun maksan ja se on siinä. Rahahan ei tunnetusti tuo......
Sepä hienoa ettet piittaa rahasta. Ei muutkaan keskustalaiset suurmaatilan omistajat piittaa rahasta.......
Tottakai kaikki yrittäjät rahasta piittaa.Pitää tulla senverran millä laskut maksaa. Eihän keskustalaiset hoida yrityksiään niinkuin teki punapääoma. Kaik`män eikä piisannutkaan. Mutta ei niihin käytetä Soinin tapaan tilirahaoja. Puolue on puolue.