Öljytäytteinen lisälämmitin

tuomaan lisää lämpöä esim. olohuoneeseen?

Yleensä olohuoneessa vajaa 20 astetta lämmintä ja haluttaisiin muutama aste lisää, kerrostalo ja vesipatterit käytössä, onnistuisiko lisälämpö tällaisella öljytäytteisellä lisälämmittimellä?

Mistä saa tietoa lisäpatterin sähkönkulutuksesta ja lämmitystehosta?

Tässä yksi malli ja samalla yksi vaihtoehto.

http://www.k-rauta.fi/Pages/Product.aspx?cat=K-Rauta Finland VCatalog&category=Krauta37505(Rautakesko Finland Catalog)&pid=000000000500555010(Rautakesko Finland Catalog)
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä nuo nestekiertoiset patterit hyviä lienee ja niitä löytyy myös termostaatilla varustettuna. Tehoja lienee useampaa kokoa, mutta eikö joku 500-1000 vattinen riitä.
Toisaalta kannattaa ensin selvittää isännöitsijän/huoltoliikkeen kanssa miksi lämmöt ei riitä koska ei tuo 22-23 asteen tasokaan kohtuuton ole. Miksi alkaisitte maksamaan sähköllä lämpöä, koska lämpö kuuluu yhtiön yhteisiin kustannuksiin.

Ensinnäkin pitää selvittää kiertääkö vesi kunnolla pattereissa, onko termostaatti oikein säädetty, tai vuotaako jossakin ikkunoissa tiivisteet.
Noissa vanhoissa termostaateissa kun löytyy säätömahdollisuus, kuten myös rajausmahdollisuuskin ettei liikaa asukkaat säätele niitä. Onko taloyhtiössä joku tehnyt rajaukset vaikka säästösyistä. Patterin liitäntäosissa on myös säätömahdollisuus tai sitten venttiilit tukossa, näin meillä putkimies korjasi taloyhtiön lukuun ja parin tunnin työ kun putki piti jäädyttää.

Sitten meidän noin 75 rakennetussa talossa kun löytyy parvekkeet niin siinä yksinkertaisessa ovessa oli vain muutaman sentin villat, heppoiset sellaiset. Tuli esille kun uusin itse paneelit. Laitoin tilalle omaan lukuuni "ureetaani" levyt ja taas yksi nurkka lämpeni.

Vielä kun laitoimme pukuhuoneeseen uudet kuivain patterit "kunnon kranssilla" jotka tietysti lämpiää yhteisellä käyttövedellä, niin sieltäkin löytyi lämpömukavuutta lisää. Tosin olemme säätäneet lämmöt noin 21 asteen tasoon, mutta on mukavampaa kun lämpö on tasaista ja näin omistusasunnossa voi tehdä.
Lämpö on kerrostaloissa kokonaisuus ja siihen voi vaikuttaa monella tavalla.

Äänestä

Yleisenä nyrkkisääntönä pidetään että lämmitystehoa tarvitaan 20-30 W/m3. Vanhoissa heikommin eristetyissä taloissa tehontarve on tietysti suurempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko näistä kirjoitti:

tuomaan lisää lämpöä esim. olohuoneeseen?

Yleensä olohuoneessa vajaa 20 astetta lämmintä ja haluttaisiin muutama aste lisää, kerrostalo ja vesipatterit käytössä, onnistuisiko lisälämpö tällaisella öljytäytteisellä lisälämmittimellä?

Mistä saa tietoa lisäpatterin sähkönkulutuksesta ja lämmitystehosta?

Tässä yksi malli ja samalla yksi vaihtoehto.

http://www.k-rauta.fi/Pages/Product.aspx?cat=K-Rauta Finland VCatalog&category=Krauta37505(Rautakesko Finland Catalog)&pid=000000000500555010(Rautakesko Finland Catalog)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu