Venetarvikeliikkeessä katkaisevat köydet verkkovirtakäyttöisellä "kolvilla", joka samalla sulattaa köyden päät, esim, tällaisella: http://www.ropelocker.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=96
Veneessä olisi usein kätevää, jos ei tarvittaisi verkkovirtaa. Onkohan tällaisesta Portasolin vekottimesta mihinkään: http://www.sailboats.co.uk/ProductInfo.aspx?productid=10060
Veneessä olisi usein kätevää, jos ei tarvittaisi verkkovirtaa. Onkohan tällaisesta Portasolin vekottimesta mihinkään: http://www.sailboats.co.uk/ProductInfo.aspx?productid=10060
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tehoa ei ole niin kuin siinä kaupan vehkeessä, mutta toimii kyllä. Kolvi se siellä kaupassa tosiaan on, pikakolvina tunnettu, jolla on juotostöissä monta kohdetta pilattu, mutta aivan omiaan köyden katkaisuun.
Itse ostin alle 20 eurolla verkkovirralla pikakolvin (juotospistoolin) veneeseen köysihommia varten. Sillä voi katkaista ja sulattaa skuuttien tai köysien päät.
Toimii ilman maasähköä, jos veneessä on invertteri. Sellainenkaan ei maksa montaa kymppiä ja soveltuu vaikka digikameran pattereiden lataukseen tai läppärin käyttöön.
Pikakolveja eli juotospistooleja myydään halpisliikkeissä, joissakin autotarvikeliikkeissä ja tavarataloissa. Omani taisin ostaa jostain Prismasta. Hyvin se on toiminut. Miksi pitäisi maksaa enemmän ja ostaa venetarvikkeena?
Minä ostin omani elektroniikkaliikkeestä ensisijaisesti juottamiseen. Katkaisuveitsi tuli siinä kaupanpäällisenä. Juotoskolvina Portasol toimii hämmästyttävän hyvin ja on paljon kätevämpi säilytettävä kuin pikakolvi.
Akkujen lataukseen ja läppärin käyttöön kannattaa hankkia 12 V laitteet, ne vievät vähemmän sähköä. Digikameran kohdalla se on vaikempaa, jos kamera käyttää oman tyyppisiään akkuja.
Tuo juotosmahdollisuus olisi tietysti hyödyllinen lisä. Missä Portasolin mallissa tuli katkaisuveitsi mukana?
Tällaisen ostin, on siinä muutakin lisuketta:
http://www.yeint.fi/index.php?main=64&productCat=2248&productID=8406&productCode=PORTASOL P-1K&brand=PORTASOL&mainProductGroup=JUOTTAMINEN&subProductGroup=JUOTIN, KAASUJUOTIN
Hinta näytti olevan 65 eur.
Itse hankin veneeseeni sähköjuotoksia varten juotoskolvin. Sellaisten hinnat ovat alle 10 eur. alk. Myös 12 voltilla toimivia kolveja saa edullisesti ja se sopivat elektroniikkajuotoksiin oikein hyvin.
Kannattaa miettiä miten paljon millekin laitteelle on käyttötarvetta veneessä ja miten paljon rahaa niihin haluaa käyttää.
Tarveharkinta kannattaa aina. 12 VDC kolveja on suorastaan erittäin hyviä samalla valmistajalla, ei tosin kympillä. Ja Weller-Portasoliakin saa paljon halvemmalla, jolla jo juotokset sujuvat. Tuossa on lisänä se veitsi ja kuumailmapuhallin, jolla viimeksi pari viikkoa sitten olen kutisukkia kutistellut ja johdottomuus on kätevää. Olen toisaalta tottunut työn puolesta maksamaan työkaluista paljon enemmän kuin "alkaen"-hinnan. Sähköasennusten osalta yritän pitää vaatimustasoa korkealla. Satunnaisen tarpeen täyttää toki vähemmälläkin.
Oman kokemukseni mukaan huonoja työkaluja ei kannata ostaa. 65 euroa on mielestäni kohtuullinen hinta, jos vekottimella voi oikeasti myös juottaa.
Itse käytän puukkoa ja veneen kaasuhellaa. Sytkäri ei riitä teholtaan. Vaarana sormenpäiden käryäminen ellei hanskoja tai märkää rättiä lähellä loppumuotoiluun.
Tuo on luova ajatus, ei ole tullut ikinä mieleen vaikka se kaasuhella siinä vieressä onkin :)
Noin minäkin sen silloin tein, kun ei parempaa työkalua ollut käytettävissä, tosin en hanskoilla tai rätillä, vaan märillä sormilla. Hellan pienin poltin on paras tarkoitukseen. Ei tarvitse isoa sulatettua ja poltetun näköistä klunssia, jos rihmaa köyden pään.
Tämä toimii joidenkin köysilaatujen kanssa, mutta ei kaikkien.
Dyneemaköysien, esimerkiksi kuorettoman Dyna One -köyden, katkaisu on terävälläkin puukolla todella tuskaista.
Dyna Onekin katkeaa terävällä puukolla, kun pyöräyttää ensin katkaisukohdan ympäri teipin ja katkaiseen keskeltä teippausta. Päiden sulattelu tietenkin edelleen teipattuina. Tosin dyneeman sulattelu on vaivalloista ja vaatii paljon korkeamman lämpötilan kuin polyesteri. Polyesterikuorellisissa dyneemoissa kuori pyrkii palamaan ja sulamaan paljon edellä. Kuumalla katkaisuveitsellä homma on kyllä helpompaa ja siistimpää.