Kissavero Haukiputaalle

Haukiputaalle pitäisi säätää kissavero mahdollisimman pikaisesti. Katteja vilisee joka paikassa. Niistä on suuri haitta kun omistajat antavat niiden juoksennella vapaana luonnossa.
Kissat kulkevat toisten pihoilla sotkemassa mm. hiekkalaatikot virtsallaaan. Tiedetään tapauksia että kissat ovat hyppineet lastenvaunuihin kun vauva on ollut nukkumassa vaunuissa omalla pihallaan.
Voitaneen harkita myös tehostettua kissojen vähentämistä. Metsästysseurat voisivat poistaa luonnosta villikissoja ja villiintyneitä kotikissoja joista ei pidetä huolta vaan annetaan kuljeksia toisten haittana.
Kuka tekee asiasta valtuustossa aloitteen saa varmasti kovasti kiitoksia kuntalaisilta.
21178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Aika hyvä provo. Oletko muistanut ottaa lääkkeet? :D

Äänestä

Hyvä idea, kannatan!
Kissat sotkevat lasten hiekkalaatikot eivätkä kissan omistajat korvaa vahinkoa. Kissat hävittävät pikkulintuja. Kyse on tuhoeläimestä. Johan tuollaisesta pedosta voitaisiin periä tuntuva vero.

Äänestä

Jokainen omaa kengänumeroaan isomman älykkyysosamäärän omaava henkilö ymmärtää, että tällaisista asioista ei voida päättää kuntatasolla.

Iskikö paniikki? Ei hätää!!! Perustuslakiin ollan tekemässä muutos, joka mahdollistaa valtiollisen kansalaisaloitteen. Ehdotetun säännöksen mukaan vähintään viidelläkymmenellätuhannella äänioikeutetulla Suomen kansalaisella on oikeus tehdä eduskunnalle aloite lain säätämiseksi sen mukaan kuin lailla säädetään.

Nyt vain keräämään 49 999 muuta innokasta, jotka haluavat hävittää nämä urbaanin viidakkomme suurpedot sukupuuttoon, ja saavat sitten elämäänsa paljon kaivatun mielenrauhan.

Äänestä

Kuin myös koirille, joiden jätöksiä saa raapia päivittäin lasten rattaista ja kenkien pohjista. Koirien omistajille vielä erillinen roskaamisvero, joka tulee luotoon heitetyistä p...kapusseista, joita omistajat eivät viitsi kotinsa roskikseen kantaa. Kolmas vero voisi olla tolppavero, joka tulisi koirien omistajille jokaisesta aitatolpasta ja postilaatikosta, joihin koirat merkkaavat käyntinsä.

Äänestä

Mahdollinen kissavero on päätettävissä kunnan elimissä (valtuusto) aivan samalla tavalla kuin koiraverokin. Ei siihen eduskuntaa tarvita. Eri asia on mitä sillä saataisiin kokoon. Voisi kuitenkin kokeilla jos kissoja on haitaksi asti.

Äänestä

Ex-valtuutetulle. Aika noloa. Tiedätkö miksi kunnanvaltuusto voi päättää koiraverosta?

Äänestä

Kissalle voisi määrittää haittaveron koska kyse on haittaeläimestä.

Äänestä

Ex-valtuutettua alkoi ilmeisesti hieman nolostuttamaan. Koksa kyseinen henkilö vaikutti olevan kuitenkin keskivertoa järkevämpi ja asiallisempi, voin valaista hieman tilannetta.

Sanoit, että mahdollinen kissavero on päätettävissä kunnanvaltuustossa aivan samalla tavalla kuin koiraverokin, että siihen ei eduskuntaa tarvita.

Todellisuudessa kunnanvaltuusto voi päättää koiraverosta, mutta ei kissaverosta. Syy löytyy muuan eduskunnasta, joka sääti lain nimeltä "Laki koiraverosta 29.6.1979/590". Laki valtuuttaa kunnanvaltuuston päättämään enintään 50 euron suuruisen koiraveron perimisestä, tai perimättä jättämisestä. Kyseinen laki pohjautuu aikoinaan vuonna 1894 annettuun asetukseen. Tuolloin verotuloilla maksettiin korvausta niille, joiden tuotantoeläimiin koirat olivat tartuttaneet vesikauhua.

Äänestä

Miten meinaat hyötyä kissaverosta, onhan kissoista hyötyä ja huvia muillekkin kuin omistajille,itsellänikin on neljä sulosta ja viisasta kissaa ja lisää on tulossa.:-)

Äänestä

On täällä kyllä niin sanonko mitä porukkaa ku jaksaa kitistä kissoista ja koirista.
Ei hyvä päivä ku ihmisillä on isot ongelmat.Voi hyvä jumala :-D
Varmaan aika hankala elämä täytynee olla muutenkin tuollaisilla ihmisillä jotka valittaa varmaan muutenkin joka asiasta ja ovat varmaankin myös kyttääjiä.
Kannattais relata vähän ni vois olla helpompaa.Ei kiristäis pipo niin pahasti päätä.

ps.hiekkalaatikot ja lastenkärryt voi suojata kissoilta ja koiran paskoihin ei astu jos ei kävele käkätin pystössä.

Äänestä

Kissa ei ole lainsuojaton


Lokakuun alussa voimaan tuleva järjestyslaki korvaa kunnalliset järjestyssäännöt ja muuttaa lemmikkieläinten vapaana pitämistä koskevia määräyksiä. Koirat on pääsääntöisesti pidettävä taajamissa kytkettyinä. Kissoja ei sen sijaan uuden lain mukaan tarvitse pitää kytkettyinä.

Joidenkin kuntien järjestyssäännöissä kissan vapaana pitäminen on aiemmin ollut kiellettyä. Uusi järjestyslaki kumoa nämä säännöt ja sallii kissan vapaan ulkoilemisen. Kissan omistajan tai haltijan on kuitenkin huolehdittava siitä, että kissa ei mene lasten leikkipaikoille, uimarannoille, urheilukentille, toriaikana torille eikä kytkemättömänä kuntopolulle.

Ulkona ilman valvontaa liikkuvaa kissaa uhkaavat monet muutkin vaarat kuten liikenne, myrkyt, väkivalta, taudit ja eksyminen Vastuuntuntoinen omistaja ulkoiluttaakin kissaansa valvotusti aidatulla pihalla, valjaissa tai rakentaa kissalle ulkotarhan.

Eläinsuojelulain ja metsästyslain uudistuttua kissan lainsuoja on parantunut aikaisesta. Vapaana kulkeva tai heitteille jätetty kissa ei ole lainsuojaton. Metsästyslain mukaan kotikissalla on lain suoja koko maassa. Eläimen saa lopettaa vain ja ainoastaan sen omistaja. Kissan tai minkään muunkaan lemmikin liikkuminen yksin ilman omistajaansa ei suinkaan tarkoita, että se olisi villiintynyt. Oman pihansa ulkopuolella kulkevaa kotikissaa ei saa enää tappaa. Kotikissan tappaminen on rikos ja siitä voi tehdä rikosilmoituksen.

Täysin villiintyneen kissan saa metsästyslain mukaan lopettaa maanomistaja tai metsästysoikeuden haltija. Käytännössä villiintyneen ja kesyn kissan erottaminen edellyttää, että kissa otetaan kiinni ja sitä tarkkaillaan vähintäänkin muutamien päivien ajan, jotta selviäsi, onko se villi vai vain oppinut varomaan vihamielisiä ihmisiä. Täysin villiintynyt kissa tunnistetaan lain mukaan sen käyttäytymisen ja elinpiirin perusteella. Edellytyksenä on mm. se, että kissa hankkii ravintonsa luonnosta. Joskus kissaa syytetään hyvin yksipuolisesti lintujen tappamisesta. On otettava huomioon, että kissa ei ole ainoa eikä edes kovin merkittävä uhka linnustolle. Arvioidaan, että pelkästään (alati kasvava) liikenne tappaa Suomessa 2-5 miljoonaa lintua vuosittain.

Heitteillä oleva tai kotoaan karannut kissa ei ole metsästyslain tarkoittama villiintynyt kissa eikä sitä saa tappaa. Oikein laiha ja rähjääntynytkin kissa voi olla vain eksynyt tai hylätty lemmikkikissa. Kotikissakin voi pelätä vieraita ja sähistä tai käyttäytyä muuten huonosti, kun se on pelästynyt. Kaulapanta tai tatuoitu numero korvassa kertovat heti, että kyseessä on jonkun lemmikkikissa.

Eläinsuojelulain 15.§:n mukaan irrallaan tavatun lemmikin saa ottaa kiinni ja toimittaa kunnalliseen talteenottopaikkaan. Näin kannattaa toimia erityisesti silloin kun epäilee tai tietää että kyseessä on karannut, eksynyt tai huonokuntoinen eläin. Esimerkiksi kotoaan karanneen lemmikin omistajalla on 15 vuorokautta aikaa noutaa lemmikkinsä talteenottopaikasta.

Rauman Seudun Eläinsuojeluyhdistys ry.

Äänestä

Tuossa edellä oli paljon potaskaa ja omatekoisia "asetuksia ja sääntöjä" mutta myös asian ydin:
"Villiintyneen kissan saa metsästyslain mukaan lopettaa maanomistaja tai metsästysoikeuden haltija."

Äänestä
  • Sulla taisi tuosta sun lainauksesta jäädä sana TÄYSIN pois ihan tarkotuksella.
    "Täysin villiintyneen kissan..."

    Joo,mutta huomaa kuitenkin että oot yksi niistä joille ei mee järki niin millään sinne päähän vaikka kuin yrittää rautalangasta vääntää.

    Äänestä

Edellä linkitetyt lehtitekstit eivät liity puheena olevaan asiaan eli ns. kotikissojen villiintymiseen ja niiden poistoon omalta maaltaan, johon jokaisella on oikeus.

Äänestä
  • Tämä ketjuhan alkoi kissaverosta mutta kumminkin kääntyi taas kissan tappamiseen:(
    Itse ainakin olen valmis maksamaan veron kissasta jos sellainen tulee!Sehän estäisi sellaisia henkilöitä hankkimasta kissoja,jotka eivät huolehdi niistä,otetaan vaan kesäkissoiksi ja jätetään sitten talven tullen villiintymään luontoon!Joka TODELLA välittää eläimistä varmaan maksaa myös veron niistä!

    Äänestä

Täällä on liikkunut monenlaista käsitystä kotikissojen villiintymisestä ja niiden poistoon omalta maalta. Toisten mielestä kissa on villiintynyt, kun se poistuu omistajan pihalta, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa. Jos luit huolella edellä linkitetyt tekstit, huomasit niiden varmaan koskevan myös villiintymis -käsitettä.

Suora lainaus: "A on selittänyt, ettei hän ollut tapahtumahetkellä tiennyt kissojen olevan kenenkään yksityistä omaisuutta, vaan päinvastoin kissojen käyttäytyminen ja olemus sekä vuodenaika oli antanut hänelle aiheen olettaa, että kissat olivat villiintyneitä luonnonvaraisia kissoja, jotka saa lopettaa. "

Äänestä
  • nii-in, seliseli, ei tietenkään muka tiennyt. onneksi ei selitykset auttaneet. siis täähän oli se haukiputaan tapaus?

    Äänestä

Kysymyksiä:
Minkä takia kissan pitäminen omalla tontilla vaikuttaa olevan ylivoimainen tehtävä kissanomistajille?
MInkä takia kissan pitäisi saada aiheuttaa vahinkoa naapureille (esim. tuhria lasten leikkipaikat)?
MInkä takia sen pitäisi saada liikkua vapaana luonnossa tekemässä vahinkoa esim. linnunpoikasille pesimäaikana?
Minkä takia näistä asioista ei saisi puhua ja kirjoittaa täällä? Minklä takia sitä pidetään kissavihamielisyytenä?
Minkä takia kissanomistajat kokevat väärytenä lain noudattamisen eli kissan pitämisen omalla tontillaan esim. kytkeyttynä tai verkkoaidan sisällä niin ettei se haittaeläimenä aiheuta vahinkoa kenellekään?

Äänestä

koiravero takaisin. ylimääräinen vero myös tupakoitsijoille- roskaavat nakkelemalla tumppeja ja saastuttavat. hevosenomistajille myös vero, lanta haisee ja niitä löytyy myös pyöräteiltä. Tullimaksut alkon sisäänkäynnille, juopot ansaitsevat haittaveron alkoholiveron lisäksi. Pienten lasten vanhemmille lisäveroa maksettavaksi siitä, että veronmaksajien rahoilla täytyy kustantaa heille leikkipuistoja puhumattakaan kunnallisesta päivähoidosta josta joutuu veroissaan maksamaan myös lapsettomat. Sitäpaitsi lapset ovat meluisia. Metsästäjille vero, ei enää ilmaista lihaa!! Laitetaan samaan syssyyn marjoista ja sienistä kerättävät tulot veronalaisiksi. Marjanostovaiheessahan ne voisi periä. Minä voin keksiä vaikka kuinka paljon lisää vielä! Keksikää kaikki muutkin, kissaveron lisäksi. :) :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissakuntalainen kirjoitti:

Haukiputaalle pitäisi säätää kissavero mahdollisimman pikaisesti. Katteja vilisee joka paikassa. Niistä on suuri haitta kun omistajat antavat niiden juoksennella vapaana luonnossa.
Kissat kulkevat toisten pihoilla sotkemassa mm. hiekkalaatikot virtsallaaan. Tiedetään tapauksia että kissat ovat hyppineet lastenvaunuihin kun vauva on ollut nukkumassa vaunuissa omalla pihallaan.
Voitaneen harkita myös tehostettua kissojen vähentämistä. Metsästysseurat voisivat poistaa luonnosta villikissoja ja villiintyneitä kotikissoja joista ei pidetä huolta vaan annetaan kuljeksia toisten haittana.
Kuka tekee asiasta valtuustossa aloitteen saa varmasti kovasti kiitoksia kuntalaisilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu