Sotahullu sivari

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-ahon kannanotot Kreikan tilanteessa kiinnostavat myös ulkomailla.
Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoo sivuillaan "perussuomalaisen haluavan kreikkalaisen sotilasjuntan".

Aftonbladet uutisoi asian herättäneen kohua Suomessa erityisesti siksi, että Halla-aho johtaa eduskunnan perustuslakivaliokuntaa.

Lehti siteeraa jutussaan Halla-ahon Facebook-päivityksiä ja kertoo, kuinka kansanedustaja poisti ensimmäisen julkaisunsa pikavauhtia.

Aftonbladet muistuttaa perussuomalaisten vahvasta asemasta Suomessa.

- Perussuomalaiset saivat 19,1 prosenttia äänistä keväällä järjestetyissä eduskuntavaaleissa, lehti toteaa.

Myös uutistoimisto AP reagoi Halla-ahon ja puolueen puheenjohtaja Timo Soinin kiistaan. Uutistoimisto kertoi Soinin kommenteista, joissa puheenjohtaja toivoo
Halla-ahon erottamista.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vai että Stubbidin koirat ehtivät jälleen sinne Aftonbladetiin!!!
Hienoa Stubbidi!
Hyvä koira!

Äänestä

Mikäs tämä sivari sitten lienee?


http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner1.gif
http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner2.gif
http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner3.gif
http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner4.gif
http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner5.gif



Donner: Mannerheim olisi vaatinut Suomea Natoon

14:10 - 11. syyskuuta 2011

http://www.ess.fi/?article=340175

Marsalkka Mannerheim olisi vaatinut Suomen liittämistä sotilasliitto Natoon. Kirjailija Jörn Donner kirjoittaa uudessa kirjassaan Muistiinpanoja Mannerheimista (Otava) tietävänsä, että asia on näin.
Tosin hän ei sitä mitenkään perustele.
Mannerheimista on kirjoitettu lukemattomia kirjoja. Donnerin kirjaa voidaan pitää erilaisena Mannerheim-kirjana. Hän peilaa marsalkan tekemisiä nykyajan näkökulmasta ja omien näkemystensä kautta.
Maanpuolustuskysymyksessä Donner näyttää olevan takinkääntäjä. Aikoinaan hän ei suostunut kantamaan asetta, mikä johti 16 kuukauden palveluun porilaisessa sairaalassa. Sittemmin hän on miettinyt asiaa uudelleen.
- Hätätilanteissa, jollaista ei ole ollut, samoin kuin teoreettisessa pelissä, jolla kansakunnan puolustustahtoa mitataan, Suomelle on luultavasti ollut hyödyksi, että sillä on ollut verraten hyvin varustettu reserviarmeija, hän kirjoittaa. Tänään hän olisikin valinnut asepalveluksen jossain muodossa.

Mannerheimiä ei haastateltu

Donnerin isoisä ja isä tapasivat Mannerheimin. Vielä Mannerheimin kuoleman aikaan 1950-luvun alussa Jörn Donner ei kiinnittänyt mitään huomiota tähän suomalaiseen sankariin. Myöhemmin hänelle näyttää tulleen erittäin tiivis suhde marsalkkaan, ja suhde tuntuu jatkuvan.
Kirjassaan Donner käy paikoissa, joissa Mannerheimkin kävi. Hän yrittää ajatella, mitä Mannerheim kulloinkin ajatteli. Hän pohtii myös marsalkan sukupuolielämää. Naisia Mannerheimillä oli paljon. Osaa heistä hän epäilemättä rakasti.
Donner tuo esiin myös Mannerheimin säntillisyyden ja turhamaisuudenkin.
Sotavuosien ajalta on olemassa kuvia, joissa Mannerheim ratsastaa. Yhtään kuvaa ei ole ainakaan julkisuudessa ollut siitä, kuinka Mannerheim nousi ratsun selkään; häntä piti aina auttaa.
Donner kirjoittaa myös Mannerheimin piirteestä, jota ei nykypäivänä ole ehkä huomattu. Ylipäällikkönä tai presidenttinä ollessaan Mannerheim ei antanut yhtään haastattelua.
-Mannerheim olisi todennäköisesti hämmästynyt, jos häneltä olisi kysytty, miten hänen identiteettiään tulisi kuvata. Hän oli sekä kosmopoliitti että suomalainen nationalisti, muistuttaa Donner.
STT

Äänestä

Halla-aho EI kannattanut mitään sotilasjunttaa, vaan spekuloi demokratian toimimattomuudella. Jokainen kirjoituksen lukenut tajusi sen, mutta tietyt tahot eivät ole tajuavinaan.

Halla-aho EI ole perustuslakivaliokunnan vaan hallintovaliokunnan puheenjohtaja.

Mikäs taho se taas on levittänyt valheellisia ja kielteisiä uutisia Ruotsiin?

Äänestä

"Mikäs taho se taas on levittänyt valheellisia ja kielteisiä uutisia Ruotsiin? "

Tähän ei taida edes keksimällä saada montaa vastausta.
Eiköhän ne sieltä ulko....
Hyvässä muistissa vielä kuinka Stubbidin käskyläinen varoitteli maailmaa persuista suorassa lähetyksessä vaalien jälkeisenä päivänä.
Kuuntelijoina paikalla oli ulkomaiden lähetystöjen edustajat ja lehtimiehiä.

Äänestä

"PS erottaa kansanedustaja Jussi Halla-ahon kahden viikon määräajaksi eduskuntaryhmästä. Syynä ovat Halla-ahon eiliset Kreikkaa koskevat kirjoitukset. "

No niin. Kaikista tärkeintä on pitää Kreikka-asiat otsikoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hävetkää! kirjoitti:

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-ahon kannanotot Kreikan tilanteessa kiinnostavat myös ulkomailla.
Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoo sivuillaan "perussuomalaisen haluavan kreikkalaisen sotilasjuntan".

Aftonbladet uutisoi asian herättäneen kohua Suomessa erityisesti siksi, että Halla-aho johtaa eduskunnan perustuslakivaliokuntaa.

Lehti siteeraa jutussaan Halla-ahon Facebook-päivityksiä ja kertoo, kuinka kansanedustaja poisti ensimmäisen julkaisunsa pikavauhtia.

Aftonbladet muistuttaa perussuomalaisten vahvasta asemasta Suomessa.

- Perussuomalaiset saivat 19,1 prosenttia äänistä keväällä järjestetyissä eduskuntavaaleissa, lehti toteaa.

Myös uutistoimisto AP reagoi Halla-ahon ja puolueen puheenjohtaja Timo Soinin kiistaan. Uutistoimisto kertoi Soinin kommenteista, joissa puheenjohtaja toivoo
Halla-ahon erottamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu