mikä anturi , alumiininen putkenpätkä imusarjan alla josta lähtee putket imusarjaan ...? bensa B230F
volvo 740
9
717
Vastaukset
- volvo_puranen
Tuossa on kuva siitä autosta joten voit sitten puhdistaa tuo huohotinjärjetelmän samalla ja varmaakin kuvassta kerrot mistä osasta oli kyse .Kuva kertoo paremmin kuin 12 sanaa.
http://www.svenskavolvo7900klubben.se/phpBB3/viewtopic.php?f=24&t=47254 - hyvä auto
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=90806 alumiininen putkenpätkä näkyy siinä alemmassa kuvassa kaasuläpän alapuolella josta menee putki ilmanpusarin putkeen lähelle kaasuläppää.suunnillen kuvassa näkyvän putkessa olevan nuolen kohdalle..puhdistin sihdin ja putken...miten sen mustan huohotin laatikon laita pitääkö sitä aukoa ja putsailla....mikä on liekkilukko? sihtikö?vai..
- volvo_puranen
Kun asen pöntön saa sielttä lohkosta pois muista vaihtaa vaikkaa sinnee se O rengas huuhtele se pönttö hyvin kaikki töhnä pois.Huohotinjärkestelmä on tämä systeemi ja se liekkilukosta kun puhutaan on se ampiaspesän näköien kenno siinä letkussa .Mitä näissä 850 oli se poistettiin huollossa kun noita stefoja rupesi menemään talvellaa aika kivasti kun se liwekkilukko jäätyy kosteuden toimesta siinä ei pääse pääse purkautumaan ja poks stefa on entinen.Noissa hommissa on hyvää se liuotinpuhdistus ainee ja viedään ne keräykseen ne öljyt,Toinen seikkaa kun tarvitaa muutaa puhdistusta kaasläpässä niin CRC kaasutin puhdistusainee vaikkaa tai jokin muu vastaava.Olisiko se alumiinniosa se tyhjäkäyntimoottori eli lisäilmasuutin joka pitää ne kierrokset tasaisena tyhjäkäynnillä,Kuva http://www.jpstyling.com/kauppa/?34,en_lh2.4-tyhjakayntimoottori
- volvo_puranen
http://www.elisanet.fi/tommi.jaske/volvo740/volvo740.html tuossa juttua samalaisesta autosta?
- hyvä auto
jep tyhjäkäyntimoottorihan se on....joskus kun pysähtyy niin jää tyhjäkäynti isolle, ei aina...oisko vika tuossa tyhjäkäyntimoottorissa vai kaasuläpässä...ampiaispesä eli liekkiluokko..miksi se muuten on siellä ? ...onko liekkilukon poistamisesta haittaa..?
- volvo_puranen
Putsaa se tyhjäkäyntimoottori sekä laittaa hyvät lemmarit niihin letkuihini sekä se kaasuläppä sisältä ja päältä suhautaa aseöljyä niihin niveliin ja katso että se kaasuvaijeri ei jää kantamaan myös sinne sitä aseöljyä .Hyvä puhdistusaine on esim.CRC kaasutinpuhdistusaine on sellaisessa painepullossa myynnissä ..Ampiaispesän tarkoitsu omn estää kipinän meno sinne kampiakammioon ja täten estetään rajähdyksen vaaraa ..Kuten huomasit sillä ei ole mitään tarkoitusta voi poistaa .Pitää kanssa tarkistaa mikään alipaineletku ei vuoda sekin nostaa noita tyhjäkäynti kierroksia.Luvitko sen linkin jonka laitoin tuosta 740
- hyvä auto
joo luin...pitää puhdistaa vielä kaasuläppä..ja tarkistella letkujen liitokset tyhjäkäyntimoottorista...
- hyvä auto
lähtipä kaasuläpänkotelosta paljon mustaa likaa kun crc,llä puhdistelin ...:)
- Esko
Volvo 960 on tapahtunut vastasytytys ja imusarjan kumit irronneet.Miikähän sen aiheuttaa? tämä on tapahtunut kolmesti . Auto on aotomaatti kaikilla herkuillavm 1992. Sytytys saa tarvittavan tiedon antureista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1964872
- 373362
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.342880Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1422771- 252418
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192108Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311800Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411752Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.801414