Parhaasta autosta on väitelty ja tullaan väittelemään aina. Kukaan ei osaa nimetä autoa, jonka ajo-ominaisuuksista kellään ei ole pahaa sanottavaa. Vai, osaako joku lyödä mykistävät perustelut tiskiin? Kokeilkaas.
Paras auto? Ikuisuuskysymys
18
307
Vastaukset
- eipä tietenkään
Yhtä varmaa on, ettei löydy paitaa tai solmiota, josta jokainen pitäisi.
- miekii
Autolla on muitakin ominaisuuksia kuin ajo-ominaisuudet. Nekin pitää ottaa huomioon autoja arvosteltaessa ja vertailtaessa. Ajo-ominaisuuksiakin on erilaisia, ja ne sopivat eri ajotilanteisiin eri tavalla. Esimerkiksi matka-ajoon suomalaisilla maantienopeuksilla ei kovin hyvin sovi rata-ajoon suunniteltu auto.
- Tojohan se tietenkin
on, ei siitä kinaa aikaan saa.
- mersupersu
Mersu on paras, koska siinä huippuluokan mukavuusominaisuudet yhdistyvät reippaaseen suorituskykyyn ja ylivoimaiseen kestävyyteen!!!
- gagerfa
ylivoimainen kestävyys ilmenee jopa japseja pahempana ruostumisongelmana.
- mersupersu
Jos japsi on ruosteessa kolme vuotiaana ja Mersu 30 vuotiaana, ei se tarkoita pahempaa ruostumisongelmaa.
- bfxdgfx
Niin, JOS. Todellisuus on toisenlainen.
- väyryset
Yleensä nillä Mersuilla on niitä kilsojakin huomattavasti enemmän takana. Tosin 2000-mallin Mersut olivat ruosteherkkiä, taisi olla joku kitti ongelma niinkuin Fordeissakin.
- mersupersu
Onhan Mersu täysin ylivoimainen automerkki joka suhteessa. Muiden pitää vain hyväksyä se - ei niistä vaggineista, toyoista tai patongeista ole kilpailuun.
- kohtuu peli
Mersu on OLLUT ylivoimainen merkki ja hinnaltaan joskus menneinä aikoina, vaan laatu on pudonnut huomattavasti ja kestävyys siinä mukana. Nämä perusautot taas ovat parantuneet ja ero Mersuun kaventunut.
- mie vaan
kohtuu peli kirjoitti:
Mersu on OLLUT ylivoimainen merkki ja hinnaltaan joskus menneinä aikoina, vaan laatu on pudonnut huomattavasti ja kestävyys siinä mukana. Nämä perusautot taas ovat parantuneet ja ero Mersuun kaventunut.
Mersu on ylihintainen. Mersun hinnalla saa 2 japanilaista.
- Uno Mirafiori
Fiat 127. 2 aikuista 3 lasta ja mökkitavarat peräkonttiin. Halpa oli ostaa, halpaa omistaa eikä arvonlaskusta tarvinnut välittää kun se ei päässyt putoamaan kovin korkealta. Ajoominaisuudet riittävät ja hupainen oli ajaa halvaksi autoksi. ja talvellakin tarkenee.
Volvo 140- sarja. Pesee kestävyydessä saksalaiset mennen tullen. tilava, kestävä, lämmin, yksinkertainen ja toimiva tekniikka. B20 kone ei ajamalla saa rikki.
Saab 96 V4 ...silloin kun Volvolla ei pääsee perille, otetaan Saab. 95-mallisena ehkä maailman paras perheauto pohjolan oloihin.
Riippuu täysin mikä segmentin auto on kyseessä. Itse rakastin Ford Taunusta joita on ollutkin useampi yksilö, vaikkei olekkaan se kestävin ja kätevin auto.
Vanhempani ajeli 24 vuotta samalla Volvo 144:lla. ilman yhtään koneremonttia tai mutakaan isompaa remppaa. Milloin aletaan taas valmistamaan näitä järkeviä käyttöautoja, kertakäyttöautojen sijaan ???
vastaukseni, omien mielymysten vuoksi : Fiat 127 . miljoonat italialaiset ei voi olla väärässä - ehdotus
Jos alusta vain on kunnossa niin e39.
Poiminta autowikistä "Neljännen sukupolven 5-sarja E39 esiteltiin sedanina syksyllä 1995. Auto sai lehdistössä poikkeuksellisen suotuisan vastaanoton ja monissa yhteyksissä se mainittiin maailman parhaaksi autoksi. Muotoilu oli etenkin keulassa aikaisempaa pehmeämpää."
Jos nyt puhutaan siis ajo-ominaisuuksista, mutta jos alustassa on väljää niin
hirvee ajaa. - Rolls Royce paras
No miten olisi Rolls Royce Phantom, sitä sanotaan täydelliseksi autoksi ja sitä se onkin.
Eri asia on sitten mitä luokkaa tarkoitat. - Eurosamara
Paras auto on Lada.
Turha alkaa ees selittämään miksi! - 1200l -76
Totta, hinta / laatu kohdillaan ja lämmin pakkasilla, ja helppo huoltaa varaosat halpoja
- a siantuntija
toyoyta rav4 on minun mielestäni hyvä ajaa ja muutenkin hyvä
- Hyi mikä kökkö
Toyota on surkea, aivan kauhea kökkötraktori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa711956- 1001849
- 1421753
- 971421
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351369MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171255- 601219
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301102Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761056Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446953